Сила, з якою кров тисне на стінки судин – це артеріальний тиск, інформує 24 Канал. На нього впливає кількість крові, яка перекачується серцем, та опір судин у тканинах. Тобто чим більше крові і чим вужчі судини, тим вищий тиск.

Читайте також Як правильно лікувати застуду: поради сімейного лікаря

Спільно з партнером фармацевтичною компанією "Дарниця" та лікаркою-кардіологом Ларисою Міщенко розповідаємо про це поширене захворювання.

Існує два показники тиску:

 • систолічний тиск або так званий "верхній тиск" (перше число) – показує тиск у судинах в момент, коли серце скорочується;
 • діастолічний тиск, який ще називають "нижній" або "сердечний" (друге число) – показує тиск у судинах між скороченнями серця і, що цікаво, не має жодного відношення до роботи серця.

Важливими є обидва показники, тому тиск вважається високим, якщо підвищений хоча б один із них.

Який тиск вважається нормальним

В Україні, як і в Європі, нормальним вважається систолічний тиск до 130, а діастолічний – до 80 мм рт. ст. Водночас Американське товариство кардіологів визначило інші цифри – 120 і 80 мм рт. ст.

Наразі в Україні лікар встановлює діагноз "артеріальна гіпертензія", якщо у людини артеріальний тиск вищий або дорівнює 140 та/або 90 мм рт. ст.

Лариса Міщенко

"Якщо у людини діагностували артеріальну гіпертензію, кардіолог призначає лікування, яке включає заходи щодо зміни способу життя та спеціальні препарати для зниження і подальшого контролю тиску. Та якщо не звертатись до лікаря і не розпочинати лікування за його рекомендаціями, підвищений тиск пошкоджує стінки судин, відтак збільшується ризик хвороб серця, інфаркту та інсульту. Крім того, підвищений тиск може також вражати і нирки".


Норми артеріального тиску від Європейського товариства кардіологів / Інфографіка 24 Канал

Симптоми високого тиску

У більшості випадків, особливо на початку захворювання, високий кров'яний тиск не викликає симптомів. Такі прояви гіпертонії як головний біль, кровотеча з носа можуть з’являтися при раптовому або надмірному підвищенні тиску.

Запаморочення зазвичай також не є симптомом високого тиску. Однак не можна ігнорувати цей стан, особливо, якщо він з'явився раптово. Такий симптом разом із втратою рівноваги чи координації та проблемами з ходьбою може бути ознакою інсульту.

Лариса Міщенко

"Високий кров'яний тиск часто називають "тихим вбивцею": він не має очевидних ознак і при цьому дуже небезпечний. Деякі симптоми, наприклад, головний біль, почервоніння обличчя або запаморочення побічно пов'язані з високим кров'яним тиском, але не завжди викликані ним, тому не показові і не попереджають про розвиток гіпертензії. З іншого боку, важливо усвідомлювати факт: якщо у вас нічого не болить – це не означає, що у вас немає гіпертонії".

Щоб не пропустити хворобу, потрібно періодично вимірювати тиск: після 18 років не рідше ніж кожні 2 роки, а після 40 років – мінімум раз на рік. Якщо ж при випадковому вимірюванні у людини визначено підвищений тиск, варто записатись на прийом до лікаря.

Крім того, кров'яний тиск потрібно вимірювати регулярно, якщо у людини підвищений ризик артеріальної гіпертензії. А саме тим, у кого:

 • цукровий діабет;
 • проблеми з нирками;
 • проблеми з серцем або артеріальна гіпертензія у сімейному анамнезі;
 • надмірна вага або ожиріння;
 • куріння;
 • тривалий стрес.

Як правильно виміряти тиск

Ось як правильно вимірювати артеріальний тиск:

 1. Перший раз тиск потрібно виміряти на обох руках і визначити, на якій він вищий. Надалі вимірювання проводити саме на руці з вищим рівнем тиску.
 2. Перед вимірюванням тиску заспокойтесь. Посидіть 5 хвилин, якщо потрібно, сходіть до туалету. Не куріть, не пийте напої з кофеїном і не займайтеся фізичними вправами за 30 хвилин до вимірювання.
 3. Сядьте рівно, бажано на тверду поверхню (краще на стілець, ніж на диван). Розслабтесь, обіпріться на спинку стільця. Стопи мають стояти на підлозі, а ноги не схрещені. Тримайте руку на плоскій поверхні (наприклад, на столі) так, щоб плече було на рівні серця. На плечі не має бути одягу.
 4. Низ манжети має бути на кілька сантиметрів вище за вигин ліктя і щільно прилягати до тіла, але не тиснути: так, щоб можна було просунути кінчик пальця під неї.
 5. Вимірюйте тиск в один і той же час доби.
 6. Щоразу робіть мінімум два або три виміри з інтервалом в одну хвилину і записуйте результати. Орієнтуватись потрібно на середні показники.
 7. Не вимірюйте тиск відразу після пробудження, але краще зробити це до сніданку та прийому ліків. Якщо ви займаєтеся спортом, виміряйте тиск перед тренуванням.


Високий тиск може не мати симптомів / Фото Unsplash

Домашній контроль за тиском не просто дозволяє визначити його рівень, він також посилює відповідальність за своє здоров'я. Це може навіть покращити вашу мотивацію правильно харчуватися, частіше займатися спортом та не пропускати прийом ліків.

Лікування високого тиску

Перед тим, як призначити лікування, кардіолог має пересвідчитися, що відбувається постійне підвищення тиску. Для цього він виміряє тиск кілька разів впродовж місяця та попросить вас стежити за цими показниками вдома.

Лариса Міщенко

"Якщо тиск зберігається підвищеним, медик поставить діагноз. За можливості використання такого методу обстеження як 24-годинне моніторування тиску, діагноз можна встановити і в значно коротший термін".

Лікування можуть почати зі зміни способу життя. Зокрема, це може бути:

 • зменшення кількість споживання солі до 5 грамів на день (трохи менше чайної ложки). Щоб наблизитися до цієї норми, треба не досолювати готову їжу, а також зменшити споживання продуктів, які містять приховану сіль – соління, ковбасні вироби, чипси, снеки;
 • схуднення за наявності надлишкової ваги та ожиріння;
 • дотримання здорового харчування;
 • відмова від будь-яких видів куріння;
 • зменшення вживання алкоголю або й відмова;
 • збільшення щоденної фізичної активності з мінімумом 30 – 40 хвилин на день.

Зміна способу життя може сприяти зниженню тиску та покращенню самопочуття людини, але в більшості випадків неможливо обійтись без препаратів для контролю тиску.

Лариса Міщенко

"Вибір препаратів для зниження тиску та їх кількості залежить від рівня тиску та інших показників вашого здоров'я. Іноді доводиться пробувати різні засоби та дози, перш ніж підібрати оптимальну схему лікування. Саме ту, яка дозволяє контролювати тиск у межах норми, тобто утримувати його в діапазоні 120-130/80 мм рт.ст. І найголовніше – цієї схеми лікування потрібно дотримуватись тривало, змінювати її лише за рекомендацією лікаря і тільки у випадку, коли вона перестає "працювати".

За словами Лариси Міщенко, для лікування високого тиску можуть призначити препарати, які знижують тиск різними шляхами:

 • діуретики (сечогінні) – знижують тиск через виведення із сечею зайвої солі та води.
 • інгібітори АПФ, блокатори рецепторів ангіотензину ІІ (БРА) і блокатори кальцієвих каналів – знижують тиск завдяки розширенню судин.
 • бета-адреноблокатори – зменшують серцевий викид і уповільнюють ритм. Їх застосовують для лікування гіпертонії дедалі рідше, переважно за спеціальними показаннями.

Успіх у досягненні бажаного контролю тиску залежить не стільки від того, який препарат обрати, скільки від обраних комбінацій. Сьогодні, навіть на старті лікування, рекомендовано використовувати комбінацію з двох препаратів бажано в одній таблетці, додаючи надалі й третій, а іноді у важких випадках – четвертий і п’ятий,
– додає Лариса Міщенко.


Високий тиск не можна ігнорувати / Фото Shutterstock

Серцево-судинні недуги залишаються одними з найчастіших причин смертності в усьому світі, і в Україні зокрема. При цьому наша країна, на жаль, входить у список держав з дуже високим ризиком інфаркту, ішемічної хвороби серця, інсульту та смерті від них. Саме тому артеріальну гіпертензію, яка є фактором ризику номер один цих захворювань, ні в якому разі не варто ігнорувати.

Тож якщо ви давно не вимірювали тиск або підозрюєте у себе високий тиск – не зволікайте та зверніться до лікаря. Це допоможе зберегти ваше здоров’я, а, можливо, навіть і життя. Як показує світова практика зниження систолічного артеріального тиску на 10 мм рт. ст. за допомогою ліків може запобігти 41% інсультів та 22% випадків ішемічної хвороби серця.

Бережіть себе!