Принципи надання першої медичної допомоги – обов’язково знати кожній людині. Адже ми щодня стикаємось із потенційно небезпечними ситуаціями – переохолодження, перегрівання, опіки, ДТП тощо.

Читайте також: Кір в Україні: симптоми небезпечної хвороби та його профілактика

Для прикладу, в ДТП 50% постраждалих помирають ще до приїзду швидкої. Тобто, при наданні першої долікарської допомоги – був би шанс, що людина житиме.

Сьогодні, 9 вересня, відзначають Всесвітній день надання першої медичної допомоги. Сайт "24" публікує основні правила надання першої допомоги при нещасних випадках, які можуть врятувати ваше життя або життя ваших близьких.

Теорія

Перша допомога – це сукупність простих, доцільних дій, спрямованих на збереження здоров'я і життя потерпілого. Перше, що ви повинні зробити при будь-яких травмуваннях – це винести потерпілого з місця події. Наступний ваш крок – зупинка кровотечі, якщо така є. Смертельною є та кровотеча, в якій людина втрачає від двох до п’яти літрів крові.

Основні принципи долікарської допомоги:
- правильність і доцільність (якщо ви не впевнені в своїх діях – краще утриматись; головне покликання першої допомоги – не нашкодити);
- швидкість;
- продуманість, рішучість, спокій.

Втрата свідомості

Причини втрати свідомості можуть бути різні, але всі вони пов'язані з ураженням центру свідомості мозку (при травмах, шоці, нестачі кисню, замерзанні тощо).

Ознаки втрати свідомості виявляються у широкому спектрі симптомів, починаючи від шоку, непритомності, закінчуючи станом клінічної смерті. При втраті свідомості велику небезпеку для життя потерпілого становить западання язика і потрапляння блювотних мас у дихальні шляхи, що призводить до задихання.

Перші ознаки втрати свідомості
Перші ознаки втрати свідомості

Як правило, втрата свідомості не виникає раптово. Найчастіше організм людини подає перші ознаки у вигляді запаморочення, нудоти, дзвону у вухах, різкої слабості, помутніння в очах, холодного поту, а також почуття порожнечі в області голови і оніміння кінцівок. Людина починає бліднути, її пульс слабшає, артеріальний тиск знижується. Після чого очі закриваються, зникає тонус м'язів і людина падає. Якщо ви бачите, що людина втрачає свідомість, не дайте їй впасти та вдаритися – це може призвести до інших негативних наслідків, наприклад, струсу мозку.

Як допомогти людині, яка втратила свідомість: в першу чергу необхідно винести потерпілого з місця події – наприклад, із задимленого чи душного приміщення, транспорту тощо. Якщо в дихальних шляхах є сторонні предмети – витягніть їх. Покладіть людину на землю, але не підкладайте нічого під голову! Згорніть одяг у валик та підкладіть під ноги – так ви полегшите приток крові до мозку.

Щоб привести людину до тями дайте їй понюхати ватку з нашатирним спиртом або оцтом, можна злегка поплескати по щоках (але не бити). Але ні в якому разі не давайте людині пити чи їсти. Адже при втраті свідомості людина не може ковтати, тому, наливаючи рідину або ж заштовхуючи їжу, можна задушити потерпілого.

Якщо людина не приходить до тями, перевірте дихання та серцебиття – це визначить ваші подальші кроки. У випадку зупинки дихання і серцебиття потрібно робити штучне дихання та закритий масаж серця.

Коли потрібно робити серцево-легеневу реанімацію
Коли потрібно робити серцево-легеневу реанімацію

Якщо людина дихає та присутнє серцебиття – переверніть її на бік (це потрібно, щоб вона не захлинулась).

Коли потрібно проводити серцево-легеневу реанімацію: відео

Серцебиття визначається рукою або на слух зліва, нижче соска, а також на шиї, де проходить найбільша сонна артерія, або ж на внутрішній стороні передпліччя. Наявність дихання встановлюється за рухами грудної клітки, за зволоженням дзеркала, прикладеного до носа потерпілого, за звуженням зіниць при раптовому освітленні очей або після їх затемнення рукою.

При встановленні ознак життя необхідно негайно розпочати надання допомоги. Але навіть при відсутності перелічених ознак до тих пір, поки немає перших ознак смерті, необхідно надавати йому допомогу у повному обсязі.

Смерть складається з двох фаз: клінічної та біологічної. Клінічна смерть триває 5-7 хвилин, але незворотні явища в тканинах ще відсутні. У цей період, поки ще не сталось тяжких уражень мозку, серця та легень, організм можна оживити.

Першими ознаками біологічної смерті є помутніння рогівки та її висихання, деформація зіниць при здавлюванні, трупне задубіння, трупні синюваті плями.

Штучне дихання

Найефективнішим способом штучного дихання є "з легень у легені", яке проводиться " з рота в рот" або "з рота в ніс". Для цього відводять голову потерпілого максимально назад і пальцями затискають ніс (або губи). Роблять глибокий вдих, притискають свої губи до губ потерпілого і швидко роблять глибокий видих йому в рот.

Як робити штучне дихання
Як робити штучне дихання "рот в рот"

Вдування повторюють кілька разів, з частотою 12-20 разів на хвилину. З гігієнічною метою рекомендується рот потерпілого прикрити шматком тонкої тканини.

Як робити штучне дихання: відео

Якщо пошкоджено обличчя потерпілого і проводити штучне дихання з "легень в легені" неможливо, треба застосувати метод стиснення і розширення грудної клітки шляхом складання і притискання рук потерпілого до грудної клітки з їхнім наступним розведенням у боки.

Зовнішній масаж серця

Зовнішній масаж серця проводять у випадку зупинки серця та відсутності дихання.

Як робити зовнішній масаж серця: покладіть на нижню частину грудини (місце натискання має бути на два пальці вище від кінця груднини) зап'ястя однієї руки, на неї покладіть другу руку. З частотою 60 разів на хвилину натискайте на грудину. Сила здавлювання повинна бути такою, щоб грудина зміщувалась вглибину на чотири-п'ять сантиметрів.

Як робити зовнішній масаж серця дорослим, дітям та новонародженим
Як робити зовнішній масаж серця дорослим, дітям та новонародженим

Непрямий масаж серця доцільно проводити паралельно зі штучним диханням: для чого після двох-трьох штучних вдихів робіть 15 здавлювань грудної клітки.

Не треба натискати на верхню частину груднини, на закінчення нижніх ребер, щоб не пошкодити їх та внутрішні органи.

Дорослим потерпілим натискання здійснюють корпусом, не згинаючи рук у ліктьових суглобах. Дітям у віці до 12 років непрямий масаж серця потрібно проводити однією рукою і робити при цьому 65-90 натискань за 1 хвилину. Новонародженим і дітям до року для зовнішнього масажу серця достатньо сили двох пальців. Число натискань – 100-120 за 1 хвилину.

При правильному масажі серця під час натискання на грудну клітку відчуватиметься легкий поштовх сонної артерії і протягом кількох секунд звузяться зіниці, а також порожевіє шкіра обличчя і губи, з'явиться самостійне дихання.

Не втрачайте пильності та не забувайте про можливість повторної зупинки серця або дихання. Будьте готові до раптового другого приступу. Щоб його не пропустити, треба стежити за зіницями, кольором шкіри і диханням, регулярно перевіряти частоту і ритмічність пульсу.

Шок

Шок може спричинити сильний біль, втрата крові, утворення у пошкоджених тканинах шкідливих продуктів, що призводить до виснажування захисних можливостей організму, внаслідок чого виникають порушення кровообігу, дихання, обміну речовин.

Ознаки шоку: блідість, холодний піт, розширені зіниці, короткочасна втрата свідомості, посилене дихання і пульс, зниження артеріального тиску. При важкому шоці – блювання, спрага, попелястий колір обличчя, посиніння губ, мочок вух, кінчиків пальців, інколи може спостерігатися мимовільне сечовиділення.

Допомога: для запобігання і розвитку шоку є ефективна та своєчасна допомога, яка надається при будь-якому пораненні. Якщо шок посилився, необхідно надати першу допомогу, яка відповідає пораненню.

Потім закутайте потерпілого у ковдру, покладіть у горизонтальне положення з дещо опущеною головою. У випадку спраги, коли немає пошкоджень внутрішніх органів, можна давати пити воду.

Струс мозку

Струс мозку може викликати травматичне пошкодження тканин в діяльності мозку внаслідок падіння на голову, при ударах і забитті голови. При цьому можуть виникати дрібні крововиливи і набряк мозкової тканини.

Ознаки струсу мозку: моментальна втрата свідомості, яка може бути короткочасна або тривати кілька годин. Можуть спостерігатися порушення дихання, пульсу, нудота, блювання.

Ознаки струсу мозку
Ознаки струсу мозку

Допомога при струсі мозку: для запобігання удушення потерпілого у несвідомому стані від западання язика або блювотних мас покладіть його на бік або на спину, при цьому голова має бути повернута на бік. На голову покладіть охолоджувальні компреси, при відсутності або порушенні дихання зробіть штучне дихання.

Потерпілого ні в якому разі не можна намагатися напоїти! При першій можливості потерпілого треба негайно госпіталізувати до лікарні.

Кровотечі

Причини виникнення кровотеч: пошкодження цілісності кровоносних судин внаслідок механічного або патологічного порушення.

Ознаки кровотечі: артеріальна кровотеча характеризується яскраво-червоним кольором крові, кров б'є фонтаном. При капілярній кровотечі кров виділяється краплями. Венозна кров має темно-червоне забарвлення.

Перша допомога при кровотечах: артеріальну кровотечу зупиняють за допомогою давлючої пов'язки (джгут). При кровотечі з великим припливом крові – передавлюють артерію пальцем вище місця поранення, а потім накладають давлючу пов'язку. При кровотечі стегнової артерії накладають джгут вище від місця кровотечі. Під джгут кладуть шар марлі, щоб не пошкодити шкіру і нерви, і вставляють записку із зазначеним часом його накладання.

Перша допомога при капілярній, венозній та артеріальній кровотечах
Перша допомога при капілярній, венозній та артеріальній кровотечах

Джгут можна накладати не більше, ніж на дві години (саме для цього потрібно зафіксувати час накладання). В інакшому випадку – кінцівка омертвіє. Через 1,5-2 години зніміть джгут на кілька хвилин (при цьому зменшіть кровотечу іншими методами), потім можете накладати джгут повторно.

Увага! При артеріальній кровотечі джгут накладають вище рани, при венозній – нижче рани. Джгут не накладається в середній третині плеча та в верхній третині гомілки.

Капілярна кровотеча добре зупиняється давлючою пов'язкою. Для цього шкіру навколо обробляють розчином йоду, спирту, горілки, одеколону. Якщо з рани виступає сторонній предмет, в місці локалізації його треба зробити у пов'язці отвір, інакше цей предмет може ще глибше проникнути всередину і викликати ускладнення.

Венозну кровотечу зупинити легше, ніж артеріальну. Для цього досить підняти кінцівку, максимально зігнути її в суглобі та накласти давлючу пов'язку.

Переохолодження

Переохолодження наступає внаслідок довгого перебування на холоді, це натомість призводить до розладу функцій життєво важливих систем. Переохолодженню може сприяти втома та малорухливість.

Ознаки переохолодження: потерпілого морозить, прискорюється дихання і пульс, підвищується артеріальний тиск, потім настає переохолодження, рідшає пульс, дихання, знижується температура тіла. Після припинення дихання серце може ще деякий час скорочуватись. При зниженні температури тіла до 34-32 градусів затьмарюється свідомість, припиняється вільне дихання, мова стає неусвідомленою.

Перша допомога при переохолодженні: при легкому ступені переохолодження тіло розігрівають шляхом розтирання. Потерпілого потрібно напоїти теплим напоєм.

При середньому і важкому станах переохолодження потрібно розтирати тіло шерстяною тканиною до почервоніння шкіри, давайте пити багато гарячого – наприклад, чаю або молока з цукром. Якщо потерпілий слабо дихає – зробіть штучне дихання.

Перегрівання

Перегрівання настає внаслідок тривалого перебування на сонці без захисного одягу, при фізичному навантаженні у нерухомому вологому повітрі.

Є кілька ступенів перегрівання:
- легкий ступінь;
- середній ступінь;
- тепловий удар.

Ознаки перегрівання: легкий ступінь – загальна слабкість, недомагання, запаморочення, нудота, посилена спрага, почервоніння шкіри обличчя, прискорення пульсу і дихання, температура тіла 37,5 – 38,9°С; середній ступінь – температура тіла 39-40°С, сильний головний біль, різка м'язова слабкість, миготіння в очах, шум в вухах, болі в ділянці серця, виражене почервоніння шкіри.

Перша допомога при тепловому ударі
Перша допомога при тепловому ударі

Тяжкі ступені перегрівання тіла кваліфікуються по різному: якщо температура повітря висока і його вологість підвищена, говорять про тепловий удар. Якщо людина довга перебувала під сонцем – то вона може отримати сонячний удар. При цьому температура тіла піднімається вище 40°С, людина може втрати свідомість, шкіра стає сухою.

Що робити при тепловому ударі: відео

Перша допомога при перегріванні: покладіть потерпілого в тінь або в прохолодне місце, забезпечте доступ свіжого повітря. Потрібно обмити його, облити прохолодною водою. На голову, шию, ділянки серця покласти холодний компрес, дати прохолодне пиття, піднести до носа ватку, змочену нашатирним спиртом. Якщо різко порушується серцева діяльність, зупиняється дихання, треба налагодити штучне дихання.

Термічні опіки

Термічні опіки настають внаслідок попадання на шкіру гарячої рідини, розжарених предметів чи контакту з відкритим полум’ям.

Розрізняють 4 ступені опіків:
І – почервоніння шкіри і набряк;
II – пухирі, наповнені жовтуватою рідиною;
III – утворення некрозу шкіри (струпів);
IV – обвуглювання тканин.

Перша допомога при опіках: винесіть потерпілого із зони вогню або приберіть подразник – гарчу воду, предмет тощо. Якщо загорівся одяг – зніміть його з потерпілого, якщо такої можливості немає – накиньте на нього нелегкозаймисту тканину. Це припинить доступ повітря до вогню і він згасне. Полум'я на одязі можна гасити водою, засипати піском, гасити своїм тілом (якщо качатися по землі).

При опіках першого ступеня треба промити уражені ділянки шкіри асептичними засобами, потім обробити спиртом – ректифікатом.

Що не можна робити при опіках: до обпечених ділянок не можна доторкатися руками, не можна проколювати пухирі і відривати прилиплі до місця опіку шматки одягу, не можна накладати мазі, порошки.

Що не можна робити при опіках
Що не можна робити при опіках

Якщо потерпілого морозить, треба зігріти його: укрити, дати багато теплого пиття. При втраті свідомості в результаті отруєння чадним газом треба дати понюхати нашатирний спирт. У випадку зупинки дихання треба зробити штучне дихання.

Отруєння

Отруєння настає внаслідок вживання несвіжих або заражених хвороботворними бактеріями продуктів. Захворювання, як правило починається через 2-3 години після вживання заражених продуктів, інколи через 20-26 годин.

Ознаки отруєння: загальна слабість, нудота, блювота (неодноразова), біль в животі, блідість, підвищення температури тіла до 38-40 С, частий слабкий пульс, судоми.

Ознаки отруєння
Ознаки отруєння

Перша допомога при отруєнні: потерпілому потрібно негайно промити шлунок – дайте випити 1,5-2 літри води, а потім потрібно викликати блювоту. Після промивання шлунку не можна їсти, але можна пити чай та воду. В перший час необхідний постійний нагляд за хворим, щоб запобігти зупинці дихання.

Пам’ятайте! Знання правил надання першої медичної допомоги може врятувати ваше життя або життя іншої людини. Головне правило першої допомоги – не нашкодити. Ніколи не намагайтеся провести медичні заходи, в яких ви не впевнені.