Відкрив групи крові австрійський лікар Карл Ланштейнер 1900 року, а 1930 отримав за це Нобелівську премію. Спочатку він виявив перші три групи, а останню, четверту, відкрили у 1902 році. З того часу кожній людині переливають майже завжди правильну групу крові.

Також на тему До яких наслідків може призвести сутулість

Чим відрізняються групи крові

Групи крові відрізняються своїми антигенами та антитілами. У першої групи, або групи 0 за системою АВ0, на поверхні еритроцитів немає антигену А, ні антигену В. Тому її можна переливати будь-кому. У другої групи, А, на поверхні еритроцитів є антиген А. У третьої – антиген В. А у четвертої – і А, і В.

Тому переливати її можна лише людям із четвертою групою крові. Якщо ввести не ту групу крові, то відбудеться реакція аглютинації – згущення крові та утворення тромбів, які закупорюють судини.

Що буде якщо перелити не ту групу крові

Антигени на поверхні еритроцитів донора будуть захоплені антитілами в крові реципієнта, тому що для імунної системи антигени – вороги, з якими потрібно боротися. Таке переливання крові стає не тільки марним, а й небезпечним.

Активація імунних клітин та системи згортання крові може призвести до гострої гемолітичної реакції – руйнування еритроцитів антитілами реципієнта. Підвищується температура, з'являється озноб, біль у грудях та спині, у боках, падає кров'яний тиск. Може з'явитися кров у сечі. За відсутності лікування цей стан закінчується шоком, нирковою недостатністю та смертю.

У разі такої реакції переливання крові миттєво припиняється. Лікування гемолітичної реакції симптоматичне. Застосовують препарати, що знижують температуру та контролюють кров'яний тиск. Якщо прояв гемолітичної реакції серйозний, наприклад, тиск продовжує падати, людині вводять фізрозчин для підтримки виділення сечі.

Це роблять, щоб зменшити ймовірність гострого пошкодження нирок. Подібні випадки у світі рідкість. Перед переливанням крові медсестри та лікарі все перевіряють. А на станціях переливання крові підтримується суворий порядок.