Як діють очищувачі повітря

Є два основних види очищувачів повітря з різним способом роботи. Очищувачі з HEPA-фільтрами. Вентилятор втягує повітря, воно проходить через фільтр, який затримує пил та алергени. Очищене повітря виходить назад у приміщення через інший вентилятор. Фільтри слід періодично змінювати, інакше якість фільтрації падає.

Також на тему Червоні очі: чому пошкоджуються судини та що з цим робити

Іонні очищувачі повітря. Фільтр виділяє у повітря велику кількість негативно заряджених іонів. Вони прикріплюються до шкідливих частинок у повітрі. Через це дрібні частинки злипаються, стають важкими і осідають на стінах або на підлозі.

Наскільки корисні очищувачі повітря

Іонні очищувачі приблизно вдвічі менш ефективні, ніж очищувачі з HEPA-фільтром. Щобільше, вони навіть шкідливі для здоров'я – спричиняють окислювальний стрес, дисбаланс між вільними радикалами та антиоксидантами в організмі. У довгостроковій перспективі це збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань та раку. Тому їх краще не використати.

З очищувачами з HEPA-фільтрами справи інакше. Є кілька досліджень, які підтверджують їхню ефективність:

  • В одному з них 30 дітей з астмою розділили на дві групи: одна використовувала очищувач повітря з фільтром, друга без нього (техніка працювала, але без фільтра – по суті, це група плацебо). Через 6 тижнів експерименту діти з першої групи менше користувалися препаратами проти астми, а рівень забруднення в їхніх кімнатах був меншим. Дослідження на дорослих з астмою показує подібні результати.
  • Інше дослідження проводили на пацієнтах з алергічним ринітом. 44 особи розділили на дві групи, одна 6 тижнів використовувала працюючий очищувач повітря, друга – репліку. В результаті члени першої групи менше приймали ліки і повітря в їхніх кімнатах було чистішим.

До речі, рослини не допомагають очистити повітря. Їх можна використовувати з декоративною метою, але очищувач вони не замінять.