МОЗ вже неодноразово публікувало роз'яснення щодо міфів довкола вакцинації та навіть про небезпечні міфи про вакцинацію. Але в Україні, за спостереженнями міністерства, напружена епідемічна ситуація з інфекційними хворобами впродовж останніх 5 років: захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру, про що свідчить чергування періодів підйому і спаду захворюваності.
Чиатйте також: Коли потрібно робити щеплення дитині: календар
Оскільки з початком нового навчального року ризик підвищується – міністерства вимагають від навчальних закладів виконання статті 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", за якою дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
Для чого вакцинуватися?
Щеплення формують імунітет шляхом того, що виробляються антитіла, як при зіткненні з хворобою. Ці антитіла надалі захищають організм від тих хвороб, від яких зроблено щеплення. Завдяки вакцинації людство побороло натуральну віспу, синдром вродженої краснухи та майже подолало поліомієліт, дифтерію, кір та гемофільні інфекції.
Вакцинація в Україні, як і в усіх інших країнах світу, є обов’язковою. Останніми роками у нас пожвавішав антивакцинальний рух, внаслідок чого рівень вакцинації знизився до 40-50% замість рекомендованих ВОЗ 95%. І така ситуація дуже сприяє виникненню спалахів захворювань – на кір, поліомієліт, дифтерію.
Чи небезпечні вакцини?
У МОЗ запевнюють – усі вакцини в Україні є безпечними. Але як і всі інші медичні препарати, вакцини можуть викликати деякі реакції. Однак ризик тяжких ускладнень після захворювання є набагато вищим, ніж ризик серйозних побічних реакцій після щеплення.
Обов'язкові щеплення в Україні: відео
Чи можна вакцинувати дітей із хронічними захворюваннями?
Можна і потрібно. Такі діти більш вразливі до інфекцій, перебіг хвороби в них зазвичай важчий, а ускладнення серйозніші. Тому дитині з астмою , діабетом чи іншим захворюванням щеплення варто робити в першу чергу.
Чи справді вакцинація викликає аутизм?
Цю безглузду теорію вже спростували кілька разів. Лікар Ендрю Вейкфілд, який начебто провів таке дослідження, сфальшував усі факти. Його визнали винним у порушенні професійної етики, а потім – виключили з медичного реєстру Великобританії. Дослідження, проведені після публікації Вейкфілда Центром контролю та профілактики захворювань у США, медичним інститутом Національної академії наук Великобританії і британською Національною службою охорони здоров’я, спростували будь-який зв’язок між вакциною і виникненням аутизму. Проведено понад десяток досліджень, і їхні результати спростовують зв’язок між вакцинацією і розвитком аутизму.
Так само наукові дослідження не встановили зв’язку між вакцинацією та захворюваннями на цукровий діабет, бронхіальну астму, розсіяний склероз, рак, тиреоїдит.
Що краще: цільноклітинна вакцина чи ацелюлярна?
Обидві вакцини проти дифтерії, кашлюку, правцю є безпечними й ефективними. Цільноклітинна вакцина дає триваліший та стійкіший імунітет. Вона частіше викликає підвищення температури та місцеві реакції (біль і припухлість у місці ін’єкції), але це природно і свідчить про те, що вакцина діє.
Протягом останніх років в Україні спостерігаються спалахи кашлюку. 2015 року від нього померло 2 дітей, у 2016 – 5, а у 2017 – 1 дитина. У такій ситуації рекомендується використовувати саме цільноклітинну вакцину, що забезпечує дітям надійний і тривалий захист.
Від яких хвороб вакцинує держава?
На сайті Міністерства охорони здоров'я є така інфографіка-нагадування з інформацією, у якому віці варто вакцинувати дітей та дорослих і від яких хвороб: гепатит В, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, ХІБ(гемофільна)-інфекція.
Чинний календар щеплень дітям та дорослим можна знайти на сайті МОЗ.
Календар щеплень від МОЗ для дітей і дорослих на 2018 рік
Читайте також: Вакцини в Україні: що гарантує держава
Що робити, якщо вакцин немає?
МОЗ щомісяця оновлює інформацію про залишки вакцин, що надаються державою безоплатно, в усіх регіонах (дивіться останню вкладку).
Якщо ви побачили, що у вашому регіоні вакцина є, але у вашому закладі охорони здоров’я її немає, зверніться до органів управління на місцях.
Читайте також: "Як знайти ліки, яких "немає", і добитися від лікарів гарантованого державою лікування"
Що таке колективний імунітет?
Суспільний (колективний) імунітет – такий, що формується у відповідь на щеплення. Але рахується не одна дитина чи доросла людина, а сумарна кількість людей, що мають щеплення. Чим більше таких людей, тим кращий суспільний імунітет. Щоб в країні не виникла епідемія хвороби, рівень вакцинації від хвороби має сягати близько 90%.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.