Було показано, що ПІМ-2,5, а це частинки розміром менше 2,5 мікрометрів, які є основним забруднювачем повітря, містить різноманітні стійкі до антибіотиків бактерії та гени стійкості до антибіотиків, що переноситься між середовищами та безпосередньо вдихається людиною, спричиняючи пошкодження дихальних шляхів та інфекцію.
Також на тему Чи потрібно пити пробіотики при проблемах зі шлунком і після антибіотиків
Нове дослідження антибіотикорезистентності
Крім того, частинки ПІМ-2,5 можуть збільшувати проникність клітинних мембран, що підвищує ефективність горизонтального перенесення генів, прискорюючи еволюцію та обмін елементами стійкості до антибіотиків у бактеріальних патогенів. Однак глобальних кількісних оцінок такого впливу немає.
Дослідники з Китаю проаналізували дані про забруднення повітря та стійкість до антибіотиків за період з 2000 по 2018 рік зі 116 країн. Остаточний набір даних включав понад 11,5 мільйонів записів, серед яких були дані про резистентність 9 патогенів та 43 антибіотики.
Брудне повітря підвищує стійкість до антибіотиків
Вчені виявили значущі постійні кореляції між ПІМ-2,5 і стійкістю до антибіотиків у всьому світі, у стійких штамів бактерій, і з часом ці кореляції посилювалися. Високі рівні стійкості до антибіотиків були виявлені в Північній Африці, на Близькому Сході та в Південній Азії. Тоді як у Європі та Північній Америці рівні стійкості до антибіотиків були низькими.
Середнє збільшення концентрації ПІМ-2,5 на 1 мікрограм на кубічний метр повітря пов'язане зі збільшенням резистентності до антибіотиків на половину відсотка. Забруднення повітря виявилося одним з основних чинників стійкості до антибіотиків. На його частку припадало майже 11% зміни сукупної стійкості.
За ним слідували забруднення води і нераціональне застосування антибіотиків. Стійкість до антибіотиків зумовлена ПІМ-2,5 спричинила, за оцінками, 480 тисяч передчасних смертей у 2018 році. Науковці змоделювали два сценарії розвитку подій:
- Перший – людство не робить нічого для зниження забруднення повітря. В такому разі до 2050 року в усьому світі стійкість до антибіотиків зросте на 17%, а щорічні випадки смерті, пов'язані з цим, збільшаться на 56%.
- Другий – це повномасштабна політика очищення повітря шляхом зниження концентрації ПІМ-2,5. Кожні 5 мікрограмів на кубічний метр повітря зменшать глобальну стійкість до антибіотиків на 16,8%. Це скоротить надлишкову смертність приблизно на 23% до 2050 року.
На думку науковців, ці перші переконливі докази глобального впливу забруднення повітря на розвиток стійкості до антибіотиків допоможуть у розробці екологічної політики в різних країнах, спрямованої на контроль забруднення повітря.