Починаючи з 2009 року фахівці спостерігали за станом здоров'я та харчовими звичками понад 170 тисяч добровольців. Щоб оцінити зв'язок між харчовими добавками та підвищеним ризиком розвитку раку, вчені проаналізували звіти учасників про щоденний раціон та рівень споживання штучних нітратів та нітритів, які використовуються у переробленому м'ясі для збільшення терміну зберігання, а також підсолоджувачів та трансжирних кислот.

Також на тему: Брак одного вітаміну може призвести до депресії

Нітрати та нітрити

За час спостережень у когорті було зареєстровано 3311 первинних випадків онкозахворювань, з них 966 припадали на рак грудей та близько 400 випадків – на рак простати. Вчені виявили тісний зв'язок між раком грудей та підвищеним споживанням нітратів, а також раком простати та нітритів. При цьому споживання нітратів і нітритів із природних джерел, а не у вигляді штучних добавок, не були пов'язані з ризиком онкозахворювань.

Хоча ці результати потребують підтвердження в інших великомасштабних перспективних дослідженнях, вони дають нове розуміння в контексті дискусій про можливу заборону нітритних добавок у харчовій промисловості,
– повідомили автори дослідження.

Підсолоджувачі

Вчені також виявили підвищений ризик захворюваності на рак грудей та простати з надмірним споживанням поширених підсолоджувачів – аспартам e951, ацесульфам-K e950 та сукралоза e955. Особливо помітним цей зв'язок був у людей з ожирінням. Ці речовини містяться у понад 10 тисячах харчових продуктів та напоїв, і тому органи охорони здоров'я у всьому світі мають переглянути підхід до оцінки їхньої безпеки, вважають дослідники.

Трансжири

У ході дослідження фахівці також вивчили зв'язок ризику онкозахворювання із застосуванням трансжирних кислот – жирів зі зміненою хімічною формулою. Ці речовини широко використовуються в харчовій промисловості, лідером за вмістом трансжирів залишається фастфуд. Вчені виявили, що надмірне споживання трансжирних кислот пов'язане з підвищеним ризиком розвитку онкозахворювань, особливо раком простати.