Теорія когнітивного резерву дозволяє припустити, що гнучкість мозку та здатність знаходити альтернативні розв'язання проблем може запобігти симптомам хвороби Альцгеймера. Вміння читати та писати дозволяє людям підтримувати функції мозку – підходить як і читання газет, так і допомога дітям та онукам у виконанні домашніх завдань, повідомляє Neurology.

Читайте також: Вища освіта зменшує ризик розвитку деменції: дослідження

Під час нового дослідження фахівці обстежили 983 людей з низьким рівнем формальної освіти. Більшість учасників народилися і виросли в сільській частині Домініканської Республіки, де доступ до освіти був обмежений. В середньому учасникам дослідження було 77 років, і вони ходили до школи максимум 4 роки.

Їх розділили на дві групи, виявивши, що 237 учасників були неграмотними, а 746 – грамотними.


Вміння читати та писати зменшують ризики деменції у 2-3 рази

На початковому етапі учасники проходили медичні обстеження та брали участь у тестах пам'яті та міркувань, а згодом потворно проходили тестування кожні 18 місяців впродовж наступних 4 років.

На початку дослідження 83 особи із 237 (35%) тих, які не вміли читати чи писати – мали деменцію, а з 746 грамотних учасників її мали лише 134 людини (18%).

Тобто на початку дослідження неграмотні учасники мали втричі більші ризики деменції.

В кінці дослідження з'ясували, що в першій групі деменція виникла у 114 осіб із 237 (48%). Тим часом як у другій групі хвороба з'явилася у 201 людини з 746 (27%).

Після коригування соціально-економічного статусу, віку та серцево-судинних захворювань аналіз продемонстрував, що неграмотні учасники мали вдвічі більше шансів на розвиток деменції у порівнянні з тими, хто міг читати та писати.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.