Як правильно відкрити шампанське, аби ніхто не постраждав розповіла Дарія Сімчук.
Важливо: Як алкоголь впливає на організм: 10 страшних наслідків зловживання спиртним
Недотримання техніки безпеки при відкупорюванні ігристого вина часто призводить до важких травм ока, адже тиск в пляшці "розганяє" корок до 55 кілометрів за годину. Оскільки діаметр корка менший за діаметр орбіти – око повністю бере на себе всю кінетичну енергію.
Й чудово, якщо людина отримала лише синець, адже така аварійна ситуація може призвести й до зіпсованого кришталика, райдужки або навіть зору.
Як правильно відкоркувати шампанське:
- Зберігайте ігристе при температурі, не вище 7°С. При кімнатній температурі тиск в пляшці росте, а разом з ним і кінетична енергія корка.
- Не трясіть пляшку, адже ви не лише збільшуєте тиск, а й корок може вилетіти раніше розрахованого часу.
- Відведіть горло пляшки на 45° від себе та гостей. Розплутуйте мюзлє (дріт), притримуючи корок рукою.
- Накиньте на горло пляшки полотняний рушник, а іншою рукою міцно візьміть корок. Прокрутіть пляшку на 45°, зніміть печать.
- Притримуйте корок, який знаходиться під тиском газу, але давайте йому потрошку виходити з пляшки.
Що робити, якщо корок від шампанського влучив в око?
- Найчастіше у такій ситуації стається відрив сітківки, який супроводжується білуватими помутніннями зору по периферії на стороні контузії.
- Може з'явитися макулярний розрив, що супроводжується вираженим зниженням центрального зору.
- Розтягнення судин призводить до їх розриву та гемофтальму або гіфеми, що інколи може стати показом до хірургічного втручання.
- Ще одним важким ускладненням може стати гострий напад глаукоми, якщо кришталик постраждав. Якщо таке трапилось, доведеться його замінювати. Такий стан потребує термінового зниження внутрішньоочного тиску.
Тому, якщо корок таки влучив в око – прикладіть щось холодне й одразу йдіть до очного травмпункту.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.