Лазерна корекція зору вважається передовим напрямом сучасної офтальмології. Промінь лазера точно і дбайливо впливає на рогівку ока. Сучасні комп'ютерні системи дозволяють виправити практично всі види та ступені порушення зору.

Також на тему: Що таке катаракта, як її виявити та вилікувати

Як проводять лазерну корекцію зору

Існує кілька типів лазерної хірургії ока: LASIK, SMILE, PRK. Найпопулярніший з них називається LASIK. Він вважається найбезпечнішим та найефективнішим. Така операція коригує короткозорість до 15 діоптрій і дозволяє скоротити реабілітаційний період до декількох днів.

При дуже високій короткозорості – понад 15 діоптрій – LASIK не рекомендується через те, що при корекції рогівка небезпечно стоншується.

Операцію виконують з урахуванням точних комп'ютерних розрахунків. На 1 етапі верхній (захисний) шар рогівки відокремлюється за допомогою автоматичного мікрохірургічного інструменту – мікрокератому. У результаті відкривається доступ до середніх шарів тканини рогівки.

Ця процедура займає 2 – 5 секунд і є абсолютно безболісною. Потім за допомогою ексимерного лазера однорідні внутрішні шари рогівки випаровуються на таку глибину, яка надає їй потрібної кривизни. Після цього захисний шар повертається на місце.

Що відбувається після операції

Операція триває близько пів години, після неї можна одразу вирушити додому. Лікарі зазвичай рекомендують взяти перерву на кілька днів, щоб дати очам час на відновлення. Ви бачитимете, але, швидше за все, виникне помутніння зору та чутливість до світла. Це мине протягом кількох днів.

Можливо, знадобиться кілька тижнів, перш ніж знову можна буде використовувати косметику та займатися контактними видами спорту, плаванням або гідромасажними ваннами. Це залежить від того, як гоїться око.

Швидше відновитися після операції також допоможуть спеціальні вітаміни.

Кому можна робити лазерну корекцію зору

Лазерна корекція зору підходить більшості людей віком після 18 років. Операцію роблять аж до початку вікових змін зору, через які пацієнти починають гірше бачити. Зазвичай оперують людей до 40 років, але це не сувора межа: все залежить від стану очей і товщини рогівки.

Лазер лікує короткозорість (коли ви не бачите об'єкти на відстані), далекозорість (тоді погано видно зблизька) і астигматизм (важко сфокусуватися на предметах поблизу і на відстані). Лікарі зазвичай не беруться за дуже важкі випадки короткозорості, а також не рекомендують операцію, якщо запалена рогівка, є травми чи хвороби очей, такі як увеїт, простий герпес, глаукома чи катаракта.

Лазерна операція не може виправити пресбіопію. Це нормальна вікова втрата зору, коли починаються труднощі з розгляданням предметів зблизька.

Деяким людям призначають лазер, якщо вони згодні на монозір. Це означає, що одне око добре бачитиме зблизька, а інше на відстані. Але такий варіант підходить не всім.

Які бувають ускладнення

Багато людей відчувають ірраціональний страх втрати зору після операції лазером. Але поки що не було зареєстровано жодного випадку сліпоти через лазерну хірургію ока. А пошкодження зору трапляється вкрай рідко.

Теоретично надзвичайно малий ризик сліпоти є. Але він навіть менший, ніж при носінні контактних лінз – вони можуть призвести до мікробного кератиту. Ця інфекція рогівки входить до п'ятірки основних причин сліпоти у світі.

Згідно з останніми дослідженнями, 95% пацієнтів задоволені своїм зором після операції. Жодна хірургічна процедура не може похвалитися таким показником.

Але все ж лазерна корекція зору – це операція, і всі вони пов'язані з певним ризиком. Варто розрізняти ускладнення та побічні ефекти. Ускладнення при лазерній корекції зору дуже рідкісні. Вони трапляються менш ніж у 1% пацієнтів – це інфекції та вивих лоскуту рогівки. Ці стани потребують лікування.

Побічні ефекти, на відміну від ускладнень, трапляються частіше. Але зазвичай вони тимчасові. Загальні побічні ефекти включають:

  • легкий дискомфорт та симптоми сухого ока, що минають через три-шість місяців після операції. Це буває приблизно у 30% пацієнтів. Допомагають штучні сльози – очні краплі для зняття сухості та подразнення;
  • зорові розлади, наприклад відблиски від зустрічних фар, ореоли навколо ліхтарів та світлофорів. Зазвичай це відбувається протягом кількох днів чи тижнів після операції;
  • червоні плями на білках очей. Вони зникають приблизно за місяць.

Після операції зір може бути недостатньо або надмірно скоригованим. Тоді можуть бути потрібні окуляри, контактні лінзи або додаткова операція. Повторна операція потрібна в одному з десяти випадків. За іншими даними, ця цифра вища: близько 20% пацієнтів повторно оперують протягом перших двох років після першої процедури.

Тому якщо ви маєте страхи перед лазерною корекцією – проконсультуйтесь з лікарем, він розповість про переваги та ризики у конкретно вашому випадку.