Автори прийшли до несподіваного висновку: школярі, які проводять більше часу, втупившись в смартфони та планшети, зовсім не самотні і не комунікабельні. Виявляється, у таких дітей коло друзів навіть ширше.
Цікаво Стартував навчальний рік: як уберегти дитину та родину від сезонних застуд і грипу
Це одне з небагатьох масштабних досліджень, яке говорить про "користь" ґаджетів. Загалом спостерігали за дітьми у віці 9 – 10 років.
Як пояснили такі неоднозначні висновки
Зрозуміло, що батьки висловлюють свою стурбованість тим, що нове покоління з дитинства звикає до смартфонів і інших дисплеїв. Є й низка досліджень, які стверджують, що часте використання гаджетів погіршує психічне здоров'я дітей. Інші вчені – не знаходять чіткої залежності самопочуття молоді від цифрових технологій та радять не поспішати з висновками.
Зв'язок між смартфоном та психічним здоров'ям
По-перше, вчені у новому дослідження з'ясували, що хлопчики витрачали в середньому на 45 хвилин більше на цифрові розваги. При цьому вони вибирали грати у відеоігри, тоді як дівчатка зазвичай – спілкування в соціальних мережах.
По-друге – і це важливіше – дослідження дійсно виявило зв'язок між тривалим екранним часом і поганою успішністю, недосипом або порушенням дисципліни. Однак вона була слабкою. Інші чинники, наприклад, соціально-економічний статус – впливали на ці параметри істотно сильніше.
По-третє, автори не виявили причинно-наслідковий зв'язок між екранним часом і певними проблемами з поведінкою або синдромом дефіциту уваги. Але деякі батьки частіше за інших використовують ґаджети, щоб відволікти дітей з проблемами в концентрації уваги.
І зрештою, аналіз показує, що екранний час корелює з кількістю друзів і знайомих дитини. За припущенням авторів, "соціальна природа такого використання екранного часу зміцнює дружні відносини між однолітками і дозволяє їм залишатися на зв'язку навіть коли вони далеко один від одного".
Недолік дослідження
Слід підкреслити, що попри значний обсяг вибірки, дослідження володіє тим же недоліком, що і більшість аналогічних робіт, присвячених екранному часі – про використання пристроїв звітують самі опитані. У цьому випадку можуть існувати значні розбіжності.