Як відбувалося дослідження

Науковці вивчили 2 тисячі пацієнтів зі струсом головного мозку, більшість з них – чоловіки (67%). Середній вік добровольців становив 41-43 роки. До контрольної групи для порівняння вчені включили 299 пацієнтів з легкими ортопедичними травмами.

Також на тему: Хто найбільше поширює коронавірус: нові дані

Автори дослідження відзначили, що учасники чоловічої статі здебільшого мають низький рівень освіти й доходів, частіше вживали наркотики, і в основному їхні травми мали насильницький характер. Більшість жінок у цій групі живуть наодинці та мають в анамнезі депресію або тривожний розлад.

В ході дослідження учасники заповнювали анкету, в якій оцінювали своє самопочуття в різні періоди після отриманої травми: через тиждень, два тижні, три місяці, шість місяців і через рік. Опитування включало оцінку соматичного стану (головний біль, запаморочення, слабкість), емоційного фону (дратівливість, депресія) і когнітивних функцій (погана концентрація, проблеми з пам'яттю). Вчені також проаналізували симптоми посттравматичного розладу у цих пацієнтів.

Довготривалі наслідки струсу мозку

  • Результати показали, що абсолютна більшість пацієнтів обох статей (близько 90%) одужують протягом трьох місяців.
  • Однак у жінок значно частіше в порівнянні з чоловіками зберігаються довгострокові симптоми.
  • Деякі пацієнтки через рік скаржилися на труднощі з концентрацією і запам'ятовуванням, головні болі та підвищену стомлюваність. В основному це жінки 35-49 років.

Причини травм, будь то насильницькі або побутові, ніяк не впливають на ймовірність довгострокових наслідків. Вчені відзначили також, що терміни відновлення після травм інших частин тіла у чоловіків і жінок не відрізняються.