Дефіцит сну чи, навпаки, його надлишок пов'язані з меншою тривалістю життя. У той самий час "ідеальний" сон, як показали попередні дослідження, може знизити ризик передчасної смерті.

Також на тему Проблеми зі сном можуть бути симптомом небезпечного захворювання

Нове дослідження сну

Проте китайські вчені з Гуандунського інституту серцево-судинних захворювань, Медичного університету Гуанчжоу та Китайського університету Гонконгу з'ясували, як можна нейтралізувати деякі негативні наслідки неякісного сну. Виявилось, у цьому допоможе фізична активність.

Вони аналізували дані учасників Британського біобанку: всього – 92 221 особу, які з лютого 2013 по грудень 2015 носили наручні акселерометри для вимірювання рівня активності. Середній вік піддослідних становив 62,4 року. Більшість – 73,2% – відзначили нормальну тривалість сну по шість – вісім годин, 19,7% спали занадто довго (понад вісім годин), а 7,1% страждали недосипом (менше шести годин). Понад третина учасників (33,4%) були фізично неактивні.

Вплив сну та фізичної активності на здоров'я

Тривалість сну була пов'язана зі смертністю від усіх причин та серцево-судинних захворювань, але не від раку. Порівняно з нормальним сном лише його дефіцит різко підвищував ризик смерті від усіх причин [відношення ризиків – 1,34) та від серцево-судинних захворювань (1,56),
– розповіли вчені.

Найменший ризик смерті був у групі з нормальною тривалістю нічного відпочинку та високим рівнем фізичної активності. Її низький рівень у поєднанні з дефіцитом сну або його надлишком корелював з найвищим ризиком смерті: він був підвищений у 2,51 та 2,06 раза відповідно. При середньому рівні фізактивності разом зі сном протягом менш ніж шести годин або понад вісім годин ймовірність смерті від усіх причин була вищою вже в 1,63 і 1,10 разів відповідно.

Фізична активність від помірного до інтенсивного ступеня захищала від передчасної смерті. Якщо людина дотримувалася рекомендацій ВООЗ – близько 150 хвилин на тиждень фізичної активності середньої інтенсивності, – у такому разі ризик смерті від усіх причин падав до 1,06 за нестачі сну і до 1,01 за її надлишку. Люди, рівень фізичної активності яких перевищував рекомендований, мали ще нижчу ймовірність смерті від усіх причин (відношення ризиків – 0,67), серцево-судинних захворювань (0,61) та раку (0,73).