По-перше, гіпертонія – дуже поширене захворювання. По-друге, понад половина українців не знає, що у них високий артеріальний тиск. По-третє, пацієнти ігнорують основні правила лікування артеріальної гіпертензії.
Також на тему Не лише інсульт: до яких наслідків може призвести високий тиск без лікування
Як не пропустити артеріальну гіпертензію? Чому не можна залишати гіпертонію без лікування? Чи можна знизити підвищений тиск без ліків? Які головні правила медикаментозного лікування артеріальної гіпертензії? 24 Канал спільно з партнером фармацевтичною компанією "Дарниця" вирішив відповісти на ці та інші поширені питання українців. А допоможе нам кардіологиня Кіра Писаревська.
Що варто знати про артеріальну гіпертензію
Артеріальна гіпертензія – це стійке підвищення артеріального тиску (АТ) вище ніж 140/90 мм рт.ст. Це означає, що кров тече під високим тиском та пошкоджує судини – "еластичні" судини стають "жорсткими" і при різкому перепаді тиску можуть розірватися. Уражені судини стають причиною патологічних змін у серці, мозку, очах та нирках.
При артеріальній гіпертензії серце працює з великим навантаженням, що у подальшому призводить до його збільшення (гіпертрофії міокарда), розвитку інфаркту, серцевої недостатності та смерті.
Тільки уявіть, знизивши систолічний (верхній) АТ лише на 10 мм рт.ст. ми можемо знизити ризик смерті на 10-15%, інсульту – на 35%, серцевої недостатності – на 40% (це дані метааналізу клінічних досліджень, що включав 464 000 пацієнтів).
Кіра Писаревська
“Всупереч розповсюдженій думці, що "високий тиск я обов'язково відчую", більшість пацієнтів добре почувається при підвищенні тиску і зовсім не знає про свою проблему, поки випадково людині не виміряють тиск на плановому прийомі у лікаря чи в гостях у бабусі. Тож дану хворобу ще називають "мовчазним вбивцею”.
Правила вимірювання артеріального тиску
Відповідно до Європейських рекомендацій, для вимірювання артеріального тиску необхідно надавати перевагу електронному автоматизованому тонометру.
Манжета має одягатися на плече. Важливо підібрати оптимальний розмір манжети тонометра, відповідно до обхвату плеча. Замалий чи завеликий розмір манжети буде призводити до значних похибок вимірювань. Тонометр, який вимірює АТ на запʼястку, має велику похибку та не рекомендований для використання.
Запорукою успішного лікування артеріальної гіпертензії є здоровий спосіб життя та медикаментозне лікування.
Лікар допоможе контролювати тиск / Фото Shutterstock
Ліки для контролю артеріального тиску
Якщо лікар призначив препарати для контролю артеріального тиску, то слід знати основні правила лікування:
- Медикаментозне лікування гіпертонії постійне та пожиттєве
Кіра Писаревська
“Якщо на тлі ліків артеріальний тиск нормалізувався, це говорить про те, що препарати правильно підібрані, добре працюють і потрібно продовжити лікування. Інколи пацієнти сприймають дану ситуацію неправильно: "Я вилікувався! Можна все відмінити!", – зауважують пацієнти. Але це велика помилка! Як тільки людина відміняє лікування, артеріальний тиск знову підвищується та повертається до початкового рівня”.
- Ідеальне лікування для зниження АТ – 1 пігулка 1 раз на добу
Уже на початку лікування гіпертонічної хвороби пацієнту призначають два або три препарати для зниження АТ (комбіноване лікування). Це допомагає швидко та ефективно знизити АТ. Для зручності пацієнта ці два або три препарати поміщають у одну пігулку. Зазвичай такі препарати діють 24 години, тому призначаються один раз на добу. Таким чином пацієнт отримує сильну ефективну комбіновану терапію лише у 1 пігулці 1 раз на добу,
– зазначила лікарка.
- Ліки необхідно приймати щоденно в один і той самий час
Слід приймати ліки щоденно в один і той самий час. Щоб не забути та не пропустити їх прийом, можна залишати собі нагадування (паперові, електронні). Важливо зробити прийом ліків частиною свого розпорядку дня. Наприклад, приймати їх після сніданку чи після чищення зубів.
Зменшити плутанину з прийомом ліків можна, розподіливши їх на день або навіть на цілий тиждень. Рекомендовано зберігати всі ліки в одному місці, наприклад, на тумбочці або в аптечці (поза межами досяжності дітей). Таким чином вдасться швидко знайти препарати, коли потрібно. Слід також піклуватися, щоб ліки завжди були під рукою – в автомобілі, на роботі.
Досить зручними є органайзери для таблеток. Деякі з них мають окремі відділення для кожного дня тижня. Крім цього, такі органайзери можуть мати 3 – 4 секції на кожен день для розподілення таблеток за часом протягом доби, залежно від призначення лікаря.
Людина може попросити про підтримку свою сімʼю – рідні допоможуть дотримуватися режиму.
- Варто регулярно контролювати рівень артеріального тиску
Один із найкращих способів перевірити, чи діють ліки для корекції тиску, – вести щоденник артеріального тиску. Необхідно вимірювати тиск вранці та ввечері та записувати у спеціальний додаток у телефоні чи у зошит. Це дозволить бути впевненим в ефективності лікування, а лікарю – швидко зорієнтуватися, як необхідно відкоригувати дози препаратів.
Пацієнтів лякає перспектива постійного прийому ліків, зокрема через розвиток можливих побічних ефектів. Тому лікарю важливо пояснити всі можливі ризики високого тиску та що очікувати від прийому пігулок. Чим більше пацієнт знає про своє захворювання, особливості прийому ліків, тим більше прихильність до лікування та кращі результати.
Кіра Писаревська
“Необхідно обговорити з лікарем всі правила прийому препаратів для контролю АТ. Як цей препарат допомагає знизити артеріальний тиск? Яка доза? Скільки разів на день приймати? Вранці чи ввечері? Які побічні ефекти можуть виникнути? Які подальші дії, якщо рівень АТ залишається високим чи навпаки – сильно знизився?”.
Щоденник тиску допоможе його контролювати / Фото Shutterstock
Як зменшити тиск без ліків
Якщо АТ підвищений незначно (систолічний АТ не вище ніж 150 мм рт.ст.), а загальний серцево-судинний ризик низький, можна спробувати знизити показники АТ без прийому пігулок – за допомогою зміни способу життя.
Через 3 – 6 місяців здорового способу життя лікар знову оцінює рівень АТ та клінічний стан пацієнта. Якщо не відбулося покращення стану, лікар може додати медикаментозне лікування.
Але варто звернути увагу, здоровий спосіб життя – це основа лікування артеріальної гіпертензії, незалежно від того, приймає пацієнт препарати чи ні.
Зміна способу життя:
- Обмеження натрію (солі) в їжі
У всьому світі звичайне споживання натрію становить 9 – 12 г солі на добу, з помітними відмінностями між країнами і навіть між регіонами всередині країн. Гіпертонікам рекомендовано обмежити споживання натрію приблизно до 5 г солі на день (одна маленька чайна ложка солі на день).
Згідно з дослідженнями, зменшення солі до 5 г/добу зменшує систолічний АТ на 5 мм рт.ст.
Щоб скоротити споживання солі, варто спробувати обмежити вживання солоних закусок, не зловживати фаст-фудом, забрати сільничку зі столу, додавати в страви замість солі свіжі трави та спеції, можна також приправити їжу олією, лимонним або апельсиновим соком. Купуючи харчі, слід зважати на їх склад і обирати ті, які містять меншу кількість натрію.
- Помірне споживання алкоголю
Добре відомий факт, що алкоголь може підвищити АТ та бути фактором ризику гіпертонії. Дослідження показали, що навіть зменшення споживання алкоголю для тих, хто п’є мало й не зловживає, може бути корисним для здоров’я серцево-судинної системи.
Кіра Писаревська
“Пацієнтам з артеріальною гіпертензією, які вживають/зловживають алкоголем, рекомендують обмежити його споживання. Також потрібно робити дні протягом тижня взагалі без алкоголю та уникати запою”.
- Здорове харчування
Людям з артеріальною гіпертензією потрібно дотримуватися здорового збалансованого харчування. Це дієта, що містить овочі, бобові, свіжі фрукти, нежирні молочні продукти, цільнозернові продукти, рибу та ненасичені жирні кислоти (особливо оливкова олія), а також знизити споживання червоного м’яса та насичених жирів.
Рекомендовано дотримуватися середземноморської дієти або плану харчування DASH ( Dietary Approaches to Stop Hypertension). Дослідження показали, що дотримання середземноморської дієти протягом 5 років сприяє зниженню серцево-судинного ризику на 29%, інсульту – на 39%, а також нормалізації цукру та ліпідів крові.
- Споживання кави
Попри те, що кофеїн короткостроково підвищує АТ, дослідження показали відсутність прямого зв'язку між вживанням кави, гіпертонією та серцево-судинними захворюваннями. У 36 дослідженнях з 1 279 804 учасниками та 36 352 випадками серцево-судинних захворювань було показано, що у людей, які випивали 1 – 6 чашок кави на день, ризик розвитку серцево-судинних захворювань був нижчим порівняно з тими, хто не пив кави.
Особливо це було помітно у тих, хто вживав 3 – 4 чашки кави на день. Це спостереження стосується людей, в яких не було діагностовано серцево-судинні захворювання. Крім того, помірне споживання зеленого або чорного чаю призводить до незначного зниження АТ.
Кіра Писаревська
“А ось регулярне вживання підсолоджених безалкогольних напоїв пов'язане з надмірною вагою, метаболічним синдромом, діабетом 2 типу і вищим серцево-судинним ризиком”.
- Нормалізація ваги
Надмірна вага або ожиріння змушує серце працювати інтенсивніше, щоб перекачувати кров і кисень по всьому тілу. Дотримання нормальної ваги зменшує навантаження на серце і знижує ризик серцевих захворювань, інфаркту та інсульту. Відтак встановлено, що зниження ваги на 5,1 кг призводить до зниження систолічного АТ на 4,4 мм рт.ст.
Утримання нормальної ваги тіла, а саме індекс маси тіла в межах 20 – 25 кг/м2 (у людей <60 років; вище в пацієнтів похилого віку) та окружності талії (<94 см для чоловіків і <80 см для жінок) рекомендується для пацієнтів з гіпертонією для зниження АТ та здоровим людям з метою профілактики розвитку гіпертензії.
Дієта допомже підтримувати тиск у нормі / Фото Рexels
- Регулярні фізичні навантаження
Залишатися фізично активним – одна з найкращих речей, які можна зробити для свого здоров’я. Фізична активність допомагає підтримувати тонус серця та кровоносних судин. Це також сприяє і нормалізації ваги тіла. Вправи допомагають знизити АТ, навіть якщо вага не змінюється.
Метааналіз рандомізованих клінічних досліджень показав, що аеробне тренування на витривалість, динамічне тренування з опором та ізометричне тренування знижують систолічний АТ і діастолічний АТ у спокої на 3,5/2,5, 1,8/3,2 і 10,9/6,2 мм рт. ст., відповідно. Тренування на витривалість найбільше знижує АТ у гіпертоніків – 8,3/5,2 мм рт. ст. Регулярна фізична активність меншої інтенсивності і тривалості знижує АТ менше, ніж тренування середньої або високої інтенсивності, але і така активність пов’язана зі зниженням смертності щонайменше на 15%.
Кіра Писаревська
“Для зниження АТ пацієнтам з гіпертонією потрібно займатися помірно інтенсивними динамічними аеробними вправами (ходьба, біг, їзда на велосипеді або плавання) принаймні 30 хвилин на добу 5 – 7 днів на тиждень”.
- Відмова від куріння
Цигарки є основним фактором ризику серцево-судинних захворювань і раку. Хоча рівень паління знижується в більшості європейських країн, це все ще поширене явище в багатьох регіонах і вікових групах (особливо серед чоловіків). У цілому поширеність куріння залишається високою – 20–35% у Європі. Існують також докази негативного впливу і пасивного паління на здоров'я.
Відмова від куріння є, ймовірно, є одним із найбільш ефективних способів модифікації способу життя для профілактики серцево-судинних захворювань, зокрема, інсульту, інфаркту міокарда та атеросклерозу.
Отже, високий АТ – серйозне захворювання, небезпечне своїми ускладненнями. Гіпертонічну хворобу зазвичай неможливо вилікувати. Але тиск можна добре контролювати. Зниження тиску пов’язане зі зниженням рівня смертності від інсульту, ішемічної хвороби серця та інших причин більш ніж на 50%. Саме дотримання здорового способу життя і за потреби вживання гіпотензивних ліків дозволить мінімізувати ймовірні ускладнення, пов’язані з артеріальною гіпертензією.