Досить часто люди з високим тиском (особливо чоловіки) почуваються добре, і не мають жодних скарг, пов'язаних з гіпертензією. Та неконтрольований високий кров'яний тиск може призвести до погіршення якості життя, інвалідності та багатьох ускладнень.

Також на тему Серцево-судинні захворювання: чому виникають та як уникнути

Найчастіше хвороба виникає у людей старше 40 років. Зустрічається вона і у молодого покоління, особливо за умови супутніх захворювань (гормональні розлади, хвороби нирок, наднирників). Водночас гіпертензія однаково вражає чоловіків та жінок, і може непомітно завдавати шкоди організму роками, перш ніж з'являться якісь симптоми.

Тож як підвищений тиск впливає на різні органи? До яких наслідків може призвести відмова від лікування? 24 Канал спільно з партнером фармацевтичною компанією "Дарниця" вирішив відповісти на ці та інші поширені питання українців. А допоможе нам кардіологиня Наталія Іванюк.

До яких наслідків може призвести підвищений тиск

Пошкодження артерій

Наталія Іванюк

“​У здорової людини артерії еластичні та міцні. Їхня внутрішня оболонка гладенька, тому кров судинами тече майже без опору, забезпечуючи поживними речовинами та киснем життєво важливі органи та тканини”.

Отже, хронічне підвищення тиску крові в артеріях може викликати:

  • Пошкодження і звуження артерій. Високий кров'яний тиск може пошкодити клітини внутрішньої оболонки артерій (ендотелій), що своєю чергою викликає запалення. Саме в місці пошкодження ендотелію відкладається холестерин, як наслідок – утворюються атеросклеротичні бляшки. Їхня кількість і розміри поступово збільшуються, одночасно в них відбувається розростання сполучної тканини, відкладення солей кальцію, що призводить до прогресування атеросклерозу та звуження просвіту судин. Згодом стінки артерій стають менш еластичними, що погіршує кровообіг по всьому тілу.

  • Аневризма. З часом постійно високий тиск крові, що рухається через ослаблену артерію, може спричинити стоншення її стінки та утворення випинання. Аневризма потенційно може розірватися та спричинити небезпечну для життя внутрішню кровотечу. Аневризма сонних та мозкових артерій спричиняє геморагічний інсульт. Водночас аневризми можуть утворюватися і в інших артеріях, але найчастіше вони виникають в аорті – найбільшій артерії тіла.

Пошкодження серця

Підвищення артеріального тиску також призводить до ураження серця. Зокрема, ішемічної хвороби серця. Внаслідок звуження і пошкодження високим артеріальним тиском та атеросклерозом артерій виникає невідповідність між потребою міокарда в кисні та обсягом постачання крові до серця. Зрештою дефіцит припливу крові, а отже, і кисню до серця може призвести до болю в грудях (стенокардії), нерегулярного серцевого ритму (аритмії) або серцевого нападу (інфаркту міокарда).

Крім цього, підвищений артеріальний тиск спричиняє гіпертрофію лівого шлуночка серця, адже серце змушене працювати інтенсивніше, щоб перекачувати кров до органів і тканин, в умовах високого тиску в артеріях. Найбільше навантаження йде саме на лівий шлуночок серця – розвивається його потовщення (гіпертрофія). Це призводить до труднощів розслаблення серця під час діастоли, що обмежує його кровонаповнення.

Тобто серце постійно працює на "високих обертах". Якщо ігнорувати високий тиск, з часом лівий шлуночок втрачає свою силу, його порожнина розтягується і падає насосна функція. Тобто виникає серцева недостатність. Це значно погіршує якість життя, функцію всіх органів та прогноз виживання пацієнтів з гіпертонією.

Пошкодження головного мозку

Наталія Іванюк

“Небезпека артеріальної гіпертензії полягає і в тому, що вона викликає ураження артерій головного мозку. Це може проявлятися як гострими станами, так і хронічними порушеннями”.

Зокрема, високий тиск може спричинити:

  • Транзиторну ішемічну атаку (ТІА), яку іноді називають мікроінсультом. Це короткочасне тимчасове порушення кровопостачання мозку, яке виникає внаслідок різкого звуження артерії або тромбів, викликаних високим кров'яним тиском. На відміну від інсульту, неврологічні порушення при ТІА тривають протягом декількох хвилин чи годин, повністю зникаючи за добу. Транзиторна ішемічна атака вважається типовим передвісником інсульту.
  • Інсульт (гостре порушення мозкового кровообігу) виникає, коли частина мозку не отримує достатньо кисню та поживних речовин, що призводить до відмирання його клітин. Кровоносні судини в умовах гіпертонії можуть розриватися з виникненням крововиливу у мозок (геморагічний інсульт).

Наталія Іванюк

“Також високий кров'яний тиск може спричинити спазм артерій, що живлять мозок, утворення тромбів у них, внаслідок чого блокується кровотік і виникає інсульт (ішемічний)”.
  • Деменція та когнітивні порушення. Внаслідок хронічного звуження церебральних артерій може виникати дефіцит кровотоку до мозку, що призводить до деменції (судинної деменції) та можливих розумових порушень. З часом людина може помічати втрату пам'яті. Наприклад, виникають труднощі зі знаходженням знайомих місць; необхідно більше часу для виконання повсякденних справ, складнощі з підрахунком фінансів, оплатою рахунків. Людина керується некоректними судженнями, які часто призводять до неправильних рішень; спостерігаються зміни настрою; підвищена тривожність тощо.

Гіпертонія впливає на мозок / Фото Pexels

Ураження нирок

Наталія Іванюк

“У нирках багато кровоносних судин. Саме через артерії вони і фільтрують зайву рідину та токсини з крові. Високий кров'яний тиск може пошкодити артеріоли (крихітні судини) в нирках та призвести до виникнення ускладнень”.

За словами кардіологині, нерідко у людей можуть діагностувати рубцювання нирок (гломерулосклероз). Цей тип пошкодження виникає, коли крихітні кровоносні судини всередині нирки рубцюються (заміщуються сполучною тканиною) і не можуть ефективно фільтрувати рідину і токсини з крові. Розміри нирок зменшуються, вони зморщуються і відповідно погіршується їхня функція.

Крім цього, високий тиск може спричиняти ниркову недостатність. Все тому, що пошкодження кровоносних судин призводить до порушення функцій цього органу, що зрештою стає причиною накопичення небезпечних продуктів життєдіяльності в організмі.

Ці наслідки артеріальної гіпертензії лікуються виключно під наглядом лікарів. У важких випадках лікування може включати процедуру гемодіалізу, іноді виникає потреба в трансплантації нирки.

Пошкодження очей

Високий кров'яний тиск може пошкодити крихітні тонкі кровоносні судини, які постачають кров до очей, викликаючи:

  • пошкодження судин сітківки (ретинопатія), що може призвести до розмитості зору, погіршення його гостроти та навіть повної втрати.
  • пошкодження нервів (нейропатія зорового нерва). Слабкий кровотік може пошкодити судини, які живлять зоровий нерв. Як наслідок, у людини може виникнути крововилив в око або повна втрата зору.

Сексуальна дисфункція

Наталія Іванюк

“Чоловіки, які хворіють на артеріальну гіпертензію, досить часто скаржаться і на еректильну дисфункцію. Це пов'язано з тим, що слабкий кровотік, викликаний високим кров'яним тиском, може перешкоджати надходженню крові до статевих органів”.

Невідкладні стани, спричинені високим тиском

Високий артеріальний тиск зазвичай є хронічним захворюванням, яке поступово спричиняє пошкодження органів протягом багатьох років. Але іноді артеріальний тиск підвищується настільки швидко й сильно, що це стає невідкладним станом, який потребує негайного лікування, часто з госпіталізацією в стаціонар.


Інколи високий тиск потребує екстреної допомоги / Фото Pexels

Гіпертонічний криз – це стрімке зростання артеріального тиску. Стан виникає швидко, часом за пів години. При цьому у пацієнта темніє в очах, можливе зниження гостроти зору, з'являється біль у грудях, головний біль, нудота, блювота тощо.

Часто стрес, надмірні емоції, значне фізичне навантаження, паління, алкоголь спричиняють гіпертонічний криз. Різке підвищення тиску може розвинутися і від недотримання режиму прийому ліків, недостатньої дози препаратів. У деяких випадках гіпертонічний криз може призвести до важких ускладнень – інфаркт міокарда, інсульт, параліч, сліпота, втрата пам'яті, небезпечні аритмії серця, набряк легень та гостра ниркова недостатність.

Щоб уникнути серйозних ускладнень, кожна людина з високим тиском має вчасно пройти обстеження, регулярно консультуватися з лікарем і суворо дотримуватися призначень кардіолога. Зміна способу життя, відмова від шкідливих звичок та оптимальне лікування можуть допомогти контролювати високий артеріальний тиск і зменшити ризик ускладнень, які загрожують життю.