Проблеми з серцем та судинами найчастіше виникають через нехтування здоровим способом життя, інформує 24 Канал. Які саме фактори збільшують ризик серцево-судинних хвороб? Як з ними боротись, та завдяки чому можна збільшити тривалість життя?

Читайте також Все про високий тиск та як з ним боротися

24 Канал спільно з партнером – фармацевтичною компанією "Дарниця" вирішив відповісти на ці та інші поширені питання українців. А допоможе нам у цьому сімейна лікарка Віолетта Лійка.

Віолетта Лійка

“Основними чинниками, які збільшують ризик захворювань серця та судин, є підвищений артеріальний тиск, порушений ліпідний обмін, нездоровий спосіб життя (тютюнопаління, нераціональне харчування, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність), а також фактори довкілля (психоемоційні навантаження та погана екологія)”.

Високий тиск

Високий кров'яний тиск, або артеріальна гіпертензія – це хронічне захворювання, яке без контролю та лікування може викликати серцевий напад, інсульт, хвороби серця, судин та нирок. Людина часто не відчуває підвищення тиску, у цьому й полягає підступність хвороби. Адже у перспективі навіть незначне збільшення цифр на тонометрі може бути пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя.

Наразі в Україні лікар встановлює діагноз "артеріальна гіпертензія", якщо у людини артеріальний тиск вищий або дорівнює 140 та/або 90 мм рт. ст.

Що робити, аби тиск був у нормі:

  • скоротити споживання солі до 5 грамів на день (трохи менше чайної ложки);
  • дотримуватися здорового харчування;
  • відмовитися від куріння;
  • не зловживати алкоголем;
  • бути фізично активними мінімум 30 хвилин на день (швидка ходьба теж підійде).

Харчування

Часто розвиток хвороб серця та судин пов'язаний з поганим харчуванням – надлишком солі, цукру та шкідливих жирів. Транс- та насичені жири збільшують ризик серцево-судинних захворювань. Вони підвищують у крові рівень ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), тобто "поганого" холестерину, який може осідати на стінках судин.

Віолетта Лійка

Сліди трансжирів є в печиві, піці, картоплі фрі, стравах з фритюру, торті та в схожих продуктах з упаковок. Їх краще замінювати на їжу, багату на ненасичені жири: фрукти, овочі, горіхи, цільнозернові продукти, олії, йогурти та морепродукти”.

Однією з кращих схем харчування для здоров'я серця лікарі визнають середземноморську. Це план, який ґрунтується на кухні країн, розташованих біля Середземного моря. Він складається з овочів, фруктів, м'яса, риби, цільнозернових продуктів, бобових, горіхів та насіння, а також оливкової олії.

Також, аби запобігти захворюванням серцево-судинної системи, варто вести активний спосіб життя та не нехтувати щоденними фізичними навантаженнями.

Куріння

Куріння шкодить майже усім органам та системам нашого тіла. Воно викликає рак, хвороби серця та судин, інсульт, діабет та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Це відбувається через речовини, які містяться в цигарках.

Віолетта Лійка

Усього вони мають близько 7000 хімікатів, і з них принаймні 250 – шкідливі для здоров'я. Наприклад, формальдегід, який людина вдихає під час затягування цигаркою, підвищує ризик виникнення лейкемії”.

Тож потрібно якомога швидше відмовитися від цієї шкідливої звички. У цьому можуть допомогти сучасні методи (ліки, консультації зі спеціалістами, додатки на смартфоні та психотерапія), які значно підвищують ефективність боротьби з залежністю.

Високий рівень глюкози у крові

Надмірне вживання цукру має серйозні наслідки не лише для ваги, а й для загального здоров'я, особливо через ризик виникнення хронічних захворювань, таких як діабет. Люди, які страждають на це захворювання, мають у 2 – 3 рази вищий ризик серцевих нападів та інсультів. Загалом загроза летальних випадків для людей з діабетом є мінімум удвічі вищою, ніж для осіб того ж віку без цієї хвороби.

Тому важливо уникати продуктів, які містять доданий цукор у великих кількостях. Зокрема, йдеться про солодкі газовані напої, кондитерські вироби та інші солодощі. Такий підхід допоможе підтримувати нормальний рівень цукру в організмі та знизити ризик виникнення хронічних захворювань.

Забруднення повітря

Погані екологічні умови також негативно впливають на здоров’я людей. Зокрема, із забрудненим повітрям пов'язують серцево-судинні захворювання, інсульти, хронічне обструктивне захворювання легень, рак та інші респіраторні захворювання.


Забруднене повітря може викликати низку захворювань / Фото Pexels

Віолетта Лійка

Зменшити вплив небезпечних речовин можна. Тим людям, які живуть поряд із трасою або заводом, варто менше часу проводити на вулиці, принаймні поряд зі своїм будинком. Можна надягати тканинну маску перед виходом надвір”.

Також варто дотримуватися низки рекомендацій:

  • за можливості тримати вікна зачиненими, а під час спеки вмикати кондиціонер або вентилятор;
  • придбати очищувач повітря: він, звичайно, не позбавить від усіх шкідливих речовин, але суттєво зменшить їх кількість;
  • вчасно змінювати фільтри в кондиціонерах та очищувачах повітря;
  • регулярно проводити вологе прибирання в будинку.

Порушення роботи нирок

Порушення функцій нирок відіграють важливу роль як чинник ризику для розвитку серцево-судинних ускладнень. Хвороби серця лежать в основі найбільш поширених причин смерті серед пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі.

Коли нирки не здатні виконувати свої функції, гормональна система, що відповідає за регулювання кров'яного тиску, вимушена працювати активніше з метою забезпечення оптимального кровопостачання до цього органу. Це може призвести до збільшення ризику виникнення серцевих захворювань, оскільки серце мусить функціонувати в умовах підвищеного навантаження.

Вживання алкоголю

Безпечної дози алкоголю не існує. Його вживання має негативний вплив на серцево-судинну систему, оскільки призводить до підвищення кров'яного тиску. До того ж може збільшуватися рівень "поганого холестерину" в організмі. Це сприяє формуванню атеросклеротичних бляшок – основної причини ішемічного інсульту.

Віолетта Лійка

Крім того, систематичне вживання алкоголю навіть у невеликих кількостях впливає на збільшення маси тіла. Це може спричинити ризик розвитку ожиріння та його ускладнень, таких як серцево-судинні проблеми

Низька фізична активність

Щодня наш серцевий м'яз працює без перерви, щоб забезпечити нормальну циркуляцію крові у всьому тілі. Але, як і будь-який м'язовий орган, серце потребує зміцнення та тренування. Це допоможе йому працювати ефективно та знизити ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи.


Фізична активність є дуже важливою для здоров’я / Фото Pexels

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, профілактика серцево-судинних захворювань вимагає фізичної активності тривалістю не менше 150 хвилин протягом тижня. Якщо людина веде малорухливий спосіб життя, рекомендується вводити нові звички і поступово збільшувати час навантажень. Першим кроком можуть бути прогулянки на свіжому повітрі, ранкова зарядка та підняття сходами замість ліфту.

Практикуючи ці зміни в поведінці та дбаючи про свій організм, можна покращити не лише якість життя, але і його тривалість. Ніколи не пізно почати змінювати свої звички. Це допоможе зберегти працездатність серця на довгий час та уникнути багатьох хвороб і проблем.