Коли і для чого приймають йодид калію
Радіоактивний йод (йод-131) є штучним йодом, який, попадаючи в атмосферу, починає накопичуватися в щитовидній залозі людини, що становить значну небезпеку. Тому для того, щоб запобігти накопиченню радіоактивного йоду в щитовидній залозі, проводиться профілактика, включаючи вживання великих доз йоду, наприклад, йодиду калію. При вживанні йодиду калію, щитовидна залоза не накопичує радіоактивний йод.
Також на тему Чи відчує Київ наслідки теракту на ЗАЕС: Ляшко розповів про моделювання радіаційно аварії
Однак, вживати йодид калію потрібно лише за рекомендацією уповноважених органів державної влади, коли стає очевидним викид радіоактивного йоду. Такі рекомендації можуть надавати тільки уповноважені медичні організації або органи державної влади, і вживання йодиду калію відбувається в певних зонах.
Чи потрібно вживати йодид калію після аварії на ЗАЕС
У випадку аварії на Запорізькій атомній електростанції не потрібно приймати йодид калію. Всі реактори Запорізької АЕС були зупинені у вересні 2022 року, тому ядерна реакція відсутня, а викид радіоактивного йоду неможливий. Проте, рекомендується мати запас калію йодиду в аптечці для непередбачених ситуацій.
Скільки пити йодиду калію
Правила прийому йодиду калію в разі радіаційного впливу: для кожної вікової категорії існує відповідна доза. Одна таблетка калію йодиду містить 250 мг йоду.
Залежно від віку, препарат потрібно приймати таким чином:
- Від 13 до 40 років – потрібно 125 мг йоду, що еквівалентно 1/2 таблетки.
- Від 3 до 12 років – 62,5 мг йоду, що еквівалентно 1/4 таблетки.
- Від 1 місяця до 3 років – 32 мг йоду, що еквівалентно 1/8 таблетки.
- Для немовлят віком до 1 місяця – 16 мг йоду, що еквівалентно 1/16 таблетки.
Лікар зазначає, що людям, старшим 40 років, не потрібно приймати препарати йоду. Після 40 років обмін речовин в щитовидній залозі сповільнюється, тому вона не здатна накопичити небезпечну кількість йоду. Вживання йодиду калію у цьому випадку може завдати більше шкоди, ніж користі.
Що ще потрібно мати в аптечці
Також, доктор Комаровський не рекомендує замінювати йодид калію на йодомарин. Для отримання необхідної дози йоду з йодомарину потрібно випити значну кількість таблеток, що є недоцільним. У домашній аптечці на випадок радіаційного зараження рекомендується мати калій йодид, маску для захисту дихальних шляхів, натрію альгінат та алюмінію гідроксид. Препарати з натрієм альгінатом та алюмінієвим гідроксидом можна придбати в аптеці, оскільки вони нейтралізують радіонукліди та зменшують ймовірність потрапляння радіонуклідів зі шлунка до крові.