Кабінет міністрів України затвердив перелік спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі товарів і послуг у 2020 році. Втім, у списку немає ЮНІСЕФ, які займалися закупівлею вакцин в Україні з 2015 року.

Варто знати Коли потрібно робити щеплення: календар

Згідно з постановою Кабінету міністрів України від 7 серпня, міжнародними закупівлями товарів та послуг займатимуться структури Crown Agents Limited і Програма розвитку ООН (ПРООН). У ПРООН зазначили, що не брали участь у відборі міжнародних організацій за закупівлю вакцин.

Натомість точної інформації стосовно того, чи будуть Crown Agents Limited займатись закупівлею вакцин немає, але керівниця благодійного фонду "Крила надії" припускає таку можливість.

Хотілось би почути від МОЗ коментар, за якими критеріями вони відхилили ЮНІСЕФ, як закупника вакцин для України, а також порівняти потім ціні закупівлі 2019 року і за якою ціною в результаті закуплять вакцини Крауни (Crown Agents – ред.),
– заявила у фейсбуці керівниця благодійного фонду "Крила надії" Наталія Липська.

Зауважимо, що у випадку, якщо обидві організації не брали участь у відборі міжнародних організацій за програмою імунопрофілактики населення, це місце залишається вакантним.

Що таке ЮНІСЕФ

Дитячий фонд ООН – це спеціалізована структура, яка вважається світовим лідером із захисту прав та інтересів дітей. ЮНІСЕФ функціонує у більш ніж 190 країнах і територіях світу і у понад 100 з них займається закупівлею вакцин.

Тема імунізації часто стає предметом маніпуляцій і ситуація з закупівлями від ЮНІСЕФ не виняток. Зокрема, у лютому 2019 року народний депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук звинуватив колишню очільницю МОЗ Уляну Супрун у тому, що вона привела в Україну "міжнародну фармакологічну мафію". Тоді Супрун відповіла, що це безпідставні звинувачення представників старої системи у відповідь на антикорупційні кроки МОЗ.

Які вакцини купляв ЮНІСЕФ

Відомо, що у 2019 році ЮНІСЕФ закупив вакцину КПК (проти кору, паротиту і краснухи) виробництва США від компанії Merck, Sharp & Dohme Corp. Торгова назва вакцини – MMR II. Ця вакцина широко використовується в Америці та є у списках американського Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA).

Загалом, вакцини за Календарем щеплень Україна закуповувала в шести країнах:

  • У Бельгії та Франції – вакцину від поліомієліту;
  • У Болгарії – вакцину для профілактики туберкульозу;
  • У Південної Кореї – вакцину від гепатиту B;
  • В Індії – вакцину для профілактики гемофільної інфекції типу b;
  • У Бельгії та США – вакцину від кору, паротиту та краснухи;
  • В Індії – вакцини від кашлюка, дифтерії та правця – (вакцину АКДП проти кашлюка, дифтерії, правця, яку роблять дітям до 1 року, АДП для профілактики дифтерії та правця дітям до 16 років, та вакцину АДП-М проти правця та дифтерії, яку вводять дорослим).

Усі виробники з шести країн вважаються найкращими та відповідають найвищим стандартам якості. Вони постійно проходять контроль якості у лабораторіях Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Чим небезпечна відмова від ЮНІСЕФ

Коли МОЗ почало співпрацювати з міжнародними організаціями закупівель, це дозволило міністерству заощаджувати значно більше коштів.

Закупівлями вакцин займався лише ЮНІСЕФ, адже вважається, що ця організація поставляє вакцини найкращої якості та за найдоступнішими цінами. Зокрема, у 2017 році ЮНІСЕФ зекономив Україні 17 мільярдів гривень бюджетних коштів за 2016 рік.

ЮНІСЕФ напряму домовляється з виробниками та закуповує вакцини у великих обсягах, що дає можливість домовитися за оптимальну ціну. Також закупівля через ЮНІСЕФ усуває корупційні ризики пов'язані з організацією державних закупівель.

Спеціалізовані установи ООН були залучені до держзакупівель у бідних країнах Африки, Азії та Південної Америки, а також у країнах з із перехідною економікою як Азербайджан, Вірменія та Грузія.