Після цього, фахівці запропонували застосувати цю технологію на людях, аби історія щеплень фіксувалась в шкірі пацієнта, повідомляє Science Translational Medicine.

До теми: Коли потрібно робити щеплення дитині: календар

Вкрай важливо, аби людина розповідала своєму лікареві про свої попередні щеплення, але більшість дорослих людей не можуть навести не те що точні дати, а й вакцинувались вони від чогось чи ні. А від цього важливого фактору залежить лікування пацієнта.

Аби позбавити лікарів необхідності вести документацію, вчені з Массачусетського технологічного інституту запропонували записувати історію щеплень буквально на людині. Дослідники припустили, що з вакциною можна вводити під шкіру мітки, які будуть зберігатися там роками без шкоди для здоров'я. Вченим не вистачило терпіння почекати декілька років для остаточних результатів, але через 9 місяців пробна мітка ще навіть не почала зникати.

Мітка на шкірі виглядає, як у героїв з фільму "Аватар"

Фахівці вирішили застосувати колоїдні квантові точки, в яких ядро з міді, індію і сірки, а оболонка з алюмінію та сульфіду цинку. Після цього вони відкалібрували наночастинки таким чином, аби ті випромінювались в інфрачервоному діапазоні, після чого перевірили їх на знебарвлення.

Після дози сонячного світла, яка є аналогічною п'яти рокам життя на сонці, наночастинки зберегли близько 13% первісної інтенсивності світіння. Після цього вчені "загорнули" наночастинки в полімерні капсули, які не викликають імунного відторгнення.


Зверху шкіра свині, а знизу шкіра людини – фото зроблене за допомогою звичайного смартфону з фільтром для ІЧ світла

Ефективність засобу вони перевірили разом з препаратом від поліовірусу, який вводили свиням за допомогою розчинних мікроголок. Тварини не виглядали роздратованими, й на гістологічних препаратах шкіри дослідники помітили лише мінімальні сліди реакції на сторонній предмет – в тканинах розмножувалися макрофаги, але не утворювали навколо місця уколу фіброзну капсулу, як буває при відторгненні.

Сусідство зі сторонньою речовиною не повпливало на ефективність вакцини – кількість антитіл до поліовірусу в крові тварин не відрізнялася від контрольної групи свиней, яких щепили звичайною голкою.

Аби ідентифікувати кристалічну мітку в шкірі, автори зібрали просту конструкцію з інфрачервоного діода та смартфона, замінивши в ньому фільтр обмеження інфрачервоного світла на той, який пропускає лише його. Для ідентифікації мітки достатньо лише посвітити пристроєм на шкіру.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.