Згідно зі статистикою Центру громадського здоров'я, кожні 10 хвилин від інсульту помирає 1 мешканець України. Загалом хвороба забирає життя близько 50 тисяч людей на рік.

Актуально Жінки дедалі частіше мають проблеми зі щитоподібною залозою: як цьому зарадити

На теренах нашої країни з наслідками інсульту живуть кілька сотень тисяч людей. Тому важливо розуміти, що чим швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень.

Інсульт призводить до смерті у 30% випадків й до інвалідизації у 50% випадків. Впродовж наступних 5 років після нападу, інсульт впливає близько половини тих, хто його переніс.

Інсульт – що це?
Це гострий епізод нестачі кровообігу ділянки головного мозку. Якщо постачання крові обмежується або припиняється, клітини мозку починають відмирати зі швидкістю приблизно 2 мільйони нервових клітин за хвилину. Інсульт може призвести до травми мозку, інвалідності та смерті. Але його можна попередити у 80% випадків.

Виділяють два різновиди інсульту:

  1. Ішемічний – коли артерія, яка постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
  2. Геморагічний – викликаний розривом мозкової артерії.

Як розпізнати інсульт: основні симптоми

Прояви інсульту залежать від ураженої частини мозку. Найзручніше запам'ятати найпоширеніші симптоми інсульту за абревіатурою МОЗОК:

  • М – мовлення. Раптове порушення мови або людина не може відповісти на запитання.
  • О – очі. Несподівана втрата зору чи чіткого бачення одним або двома очима.
  • З – запаморочення. Втрата рівноваги чи запаморочення в голові.
  • О – обличчя. Поява асиметрії на обличчі під час мови.
  • К – кінцівки. Раптова слабкість чи оніміння кінцівок.


Як розпізнати інсульт / Інфографіка 24 Каналу

Зауважимо, що найбільші фактори ризику інсульту: високий артеріальний тиск, малорухливий спосіб життя, куріння і надмірне вживання алкоголю, високий рівень холестерину в крові, ожиріння та діабет.

Детальніше Інсульт – судинна катастрофа: симптоми, перша допомога і профілактика

Що робити до приїзду швидкої: основи першої допомоги

Запишіть точний час нападу. Покладіть під спину людини подушки, піднявши голову на 30%, після чого розстебніть одяг пацієнта та відкрийте вікно. В жодному випадку не давайте людині пити та їсти.