Детально про цей недуг 24 Каналу розповів лікар-проктолог, кандидат медичних наук та заступник директора з хірургії Броварської лікарні Володимир Андрієць.
Читайте також Грудне вигодовування у сучасних реаліях: експертка розповіла, з якими викликами зіткнулись мами
Чому виникає геморой
Геморой – це стан, при якому збільшуються венозні структури або порушується їх функція в нижній частині прямої кишки: всередині або зовні (від анального отвору).
Володимир Андрієць
“Захворювання виникає як у людей, які багато сидять, так і у тих, хто має значні фізичні навантаження. Але все залежить від того, як функціонує організм і як витримує ці навантаження”.
Причин виникнення геморою багато. Однією з них є високий тиск у черевній порожнині. Наприклад:
- якщо сильно тужитися в туалеті;
- якщо довго сидіти, особливо на унітазі;
- при хронічній діареї чи запорі;
- при надмірній вазі;
- під час вагітності;
- якщо регулярно піднімати тяжкості.
З віком ризик геморою теж збільшується, бо розтягуються та слабшають тканини, які підтримують венозні утворення у прямій кишці та анусі.
Володимир Андрієць
“Взагалі геморой – це таке захворювання, яке є індикатором правильної роботи організму пацієнта і правильної поведінки, правильної фізичної активності. Тому, коли у пацієнта з'являється ця проблема, потрібно обов'язково виявити, що людина робить не так, і виправити це”.
Симптоми геморою
Геморой – це таке захворювання, яке проявляється дуже різними симптомами. Найчастіші з них:
- яскраво-червона кров у випорожненнях, на туалетному папері чи спідній білизні;
- свербіж чи біль у ділянці ануса;
- набряк в області ануса.
Володимир Андрієць
“Крім цього будь-які симптоми, які пов'язані із заднім проходом, можуть бути як ознакою геморою, так і ознакою пухлини. Тому це привід звернутися до проктолога для встановлення точного діагнозу”.
Діагностика геморою
Воєнний стан в Україні негативно вплинув на цю проблему. По-перше, люди дійсно стресують, у зв'язку з цим вони неправильно харчуються. Також змінюється фізична активність українців: хтось замикається в собі і мало рухається, інші ж навпаки мають величезні фізичні навантаження. І це все призводить до того, що змінюється епідеміологія цього захворювання.
Володимир Андрієць
“Частина українців виїхала за кордон, і там не знають, до кого звернутися. Вони не довіряють або не знають, кому довірити цю проблему. Частина пацієнтів виїхали в інші регіони, і теж не знають, до кого звернутися. Це призвело до того, що ще більше людей займаються самолікуванням. А це дуже небезпечно тому, що симптоми геморою характерні і для багатьох інших більш серйозних захворювань”.
Правильно поставити діагноз може лише лікар / Фото Shutterstock
Як лікують геморой
Тактику лікування визначають виключно лікарі в залежності від тяжкості симптомів. Так, легкі прояви хвороби проктолог може порадити пацієнту полегшити самостійно. Наприклад, прийняти сидячу ванночку – опуститися у миску з теплою водою на 10 – 15 хвилин із зануренням анального отвору. Повторювати процедуру можна 2 – 3 рази у день. Це покращує кровотік та розслаблює м'язи заднього проходу. Також полегшити ранні прояви геморою можуть мазі, креми та супозиторії, які зменшують надокучливі симптоми. Для зменшення інтенсивності скарг пацієнт має використати препарати індивідуально, в залежності від симптомів. Якщо болить — знеболить, якщо кровить — зупинити кровотечу, якщо свербить — зняти запалення. Після полегшення стану пацієнт має час для вибору достойного лікаря, якому він довіряє. Не слід забувати про дообстеження, якщо хвороба стала менше турбувати.
А от якщо у людини є сильний біль або кровотеча – потрібно невідкладно звернутись за допомогою до лікаря. Лікування у шпиталі — це не тільки операція. В першу чергу це консервативне лікування, яке допомагає більшості пацієнтам, потім мініінвазивні втручання, які можуть включати:
- лігування – гемороїдальний вузол перев'язують спеціальною гумкою. Так до нього не надходитиме кров і протягом кількох днів вузол відпадає;
- коагуляцію – гемороїдальний вузол видаляють лазером, електрокоагулятором або інфрачервоним випромінюванням;
- склеротерапію – лікар вводить хімічну речовину в гемороїдальний вузол, після чого він руйнується. Такий метод менш болісний, ніж лігування, але він не такий ефективний.
У поодиноких випадках можлива операція. В основному, якщо інше лікування не допомагає або гемороїдальні вузли надто великі.
Дієта для людей із гемороєм
Дієта лежить в основі не лише лікування геморою, а і його профілактики. Та слово “дієта” сприймається пацієнтом як тимчасове обмеження якихось продуктів, але у цьому випадку має відбутись нормалізація харчування. У раціоні повинна бути їжа з великим вмістом клітковини. Тобто більшість всієї їжі – овочі, фрукти, але переважна більшість частина цього має бути термічно оброблена, щоб не виникло здуття живота.
Володимир Андрієць
“Велика кількість термічно обробленої клітковини і достатня кількість рідини призводить до того, що калові маси формуються правильно і зникає проблема з випорожненнями. Адже тривале сидіння призводить до застою крові в гемороїдальній тканині. Внаслідок цього руйнуються структури, які підтримують цю тканину в задньому проході, і судини виходять назовні. Тому вчасне звертання уваги на харчування – це вже більша частина роботи з профілактики і лікування геморою”.
Профілактика геморою
Важливий крок у профілактиці геморою – запобігти запору. Стілець має бути м'яким, щоб уникнути ректальної кровотечі та анальної тріщини. Для цього варто пити достатньо рідини і їсти більше клітковини – вона міститься в овочах та фруктах. Якщо закрепи залишаються слід звернутись до лікаря для обстеження та підборі проносних препаратів. Адже проносні навіть рослинного походження можуть бути небезпечними.
Також лікар-проктолог наголосив про правила поведінки в туалеті. Це взагалі тема, яка у нас у суспільстві табуюється. Ніхто з покоління в покоління не розказує своїм дітям, що робити в туалеті, а даремно, адже це важливо. Ось головні правила:
- сидіти в туалеті потрібно не більше 3 хвилин;
- після туалету потрібно підмиватися, бо туалетний папір може пошкодити гемороїдальну тканину.
Наступний пункт, на який також треба звернути особливу увагу – це фізична активність.
Володимир Андрієць
“Якщо довго сидіти, виникає руйнування структур, які утримують тканину в задньому проході. Тому, щоб уникнути цього, я рекомендую кожні пів години підійматися і ходити. Якщо немає такої можливості, потрібно стискати задній прохід, таким чином ми покращуємо відтік крові в цій ділянці”.
Але є й інша крайність – це люди, які занадто фізично активні. Володимир Андрієць розповів, що є дуже багато пацієнтів, які захоплюються важкою атлетикою. Лікар-проктолог рекомендує це робити лиш у тому випадку, якщо мінімізувати негативний вплив на геморой. Для цього потрібно, перед тим як піднімати щось важке, стиснути задній прохід. Таким чином тканина буде звільнена від крові і не буде перенапружуватись.
Володимир Андрієць
“До речі, підняття тяжкості дуже актуальне у жінок після пологів. Адже після народження дитини вони постійно піднімають малюка. І з кожним днем, з кожним місяцем ця дитина важчає. Ми ж не можемо заборонити жінці це робити. Саме тому їм теж потрібно стискати задній прохід перед тим, як брати дитину на руки”.
Коли звернутися до лікаря
Легкі симптоми геморою, а саме свербіж та печіння в області ануса, болі, незначну кровотечу, можна полегшити симптоматично використавши відповідні препарати. А вже у спокійному стані, з холодною головою варто підійти до вибору лікаря-проктолога. Але не варто відкладати похід до фахівця, якщо симптоми сильні або зберігаються довше, ніж тиждень.
Легкі симптоми геморою можна зняти самостійно / Фото Shutterstock
Тож негайно потрібно звернутися до проктолога, якщо:
- помітили кров у стільці, в унітазі, на спідній білизні чи туалетному папері. Такі симптоми можуть вказувати на серйозні захворювання, у тому числі рак;
- у вас геморой та підвищилася температура;
- у гемороїдальних вузлах з'явився гній.
Викликайте швидку допомогу при ректальній кровотечі, запамороченні або сильному болю.
Отже, геморой – недуга, на яку страждають чимало українців. У когось хвороба проявляється від надмірного сидіння чи навпаки активності, в інших – через пологи чи неправильне ходіння в туалет. Тому ніхто не застрахований від цього недугу. Проте своєчасне звернення до проктолога після зняття гострих симптомів і правильне лікування у надійного лікаря допоможуть надовго забути про геморой. Тож не відкладайте консультацію з фахівцем та зверніться за допомогою як тільки помітили перші прояви хвороби.
Дивіться повне інтерв’ю з лікарем-проктологом Володимиром Андрійцем: відео