Офіційні дані свідчать, що у світі на запальні захворювання кишківника страждає не менше ніж 5 мільйонів осіб. В Україні кількість таких хворих становить приблизно 11 тисяч.
Разом із клінічним дієтологом та фахівцем гастроентерології Коржевською Євгенією Сергіївною, ми розібрали симптоми, причини виникнення та профілактичні методи захворювань шлунково-кишкового тракту та визначили головні правила здорового кишківника.
– Як дізнатись, що в людини існують проблеми з кишківником? Які головні симптоми і причини цього захворювання?
– Головними симптомами порушення функції кишківника є здуття, періодичні болі в різних ділянках черевної порожнини, відрижка, нудота, хронічна втома, висипання на шкірі, закреп чи діарея, непереносимість деяких продуктів та депресія.
Причинами можуть бути функціональні й органічні ураження кишківника та інших органів ШКТ (синдром подразненого кишківника, хронічний та гострий холецистит і панкреатит, виразки та ерозії шлунку та інші), вживання ліків, алкоголю, захворювання щитоподібної залози, хронічний стрес, інфекційні захворювання, спадкові схильності.
Для виявлення, що саме страждає, та чому – використовуються лабораторні та інструментальні методи дослідження: загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, генотипування кишкового мікробіому, УЗД органів черевної порожнини та інші. Для того, щоб визначити, які саме обстеження потрібні – необхідно звернутись до гастроентеролога або проктолога, який після огляду призначить додаткові аналізи та обстеження за потреби .
– Якими методами можна нормалізувати роботу кишківника? Чи існує перелік основних порад, які здатні налагодити роботу цього органу?
– Всі поради, що дають лікарі відносно здорового способу життя, так само підходять для збереження здоров'я кишківника. До їх переліку відносять:
- Збалансоване харчування.
- Адекватні фізичні навантаження, що включають як кардіотренування, так і силові вправи з власною вагою або з різною додатковою вагою, в залежності від фізичної підготовки.
- Уникнення тісного одягу: не жертвуйте здоров'ям задля привабливого зовнішнього вигляду та химерної моди. Плаття, підтяжки, штани на резинці замість тугого паска – це кращий варіант для здоров'я;
- Вміння боротися зі стресом – одна з найважливіших рекомендацій.
- Повноцінний сон – запорука здоров'я. Він повинен бути не менше 7–8 годин, в темному, прохолодному приміщенні, приберіть гаджети за годину до сну, лягайте спати не пізніше 23:00. Під час сну виробляється гормон мелатонін, який відповідає за регенеративні процеси в організмі.
- Дотримання режиму прийому їжі: не їжте за 1,5–2 години до сну, адже активний процес травлення вночі буде знижувати продуктивність сну.
– У сучасному світі люди прагнуть виглядати гарно, і часто занадто обмежуються в їжі. Як дієти впливають на стан кишківника? Та як варто харчуватись, щоб робота ШКТ не давала збій?
– Дієти можуть мати як негативний вплив, так і позитивний. Якщо людина вирішує спробувати певну дієту, то необхідно пам'ятати, що всі ми маємо індивідуальні особливості, непереносимості, хронічні захворювання, генетичні особливості. Накінець – завжди треба враховувати те, що в кожного з нас різний склад кишкової мікробіоти. Тому не можна використовувати рекомендації з Інтернету, популярні, проте науково необгрунтовані дієти.
Проте все ж існують деякі загальні рекомендації щодо харчування, які направлені на профілактику порушень функції кишківника і підходять для більшості здорових людей. Ціль такого харчування – зберегти нормальний склад кишкової мікробіоти. Отже те, що ми їмо повинно повністю задовольняти саме наших кишкових мікроорганізмів, бо вони стоять на варті нашого здоров'я. Що ж вони люблять:
- ферментовані продукти – квашені овочі (капуста, кімчі, яблука, сливи, помідори, буряки та огірки), домашні кваси, ферментовані соуси на кшталт соєвого (тільки небагато, бо там сіль);
- сезонні ягоди, овочі, фрукти – от зараз сезон гарбузів, які містять багато вітаміну А та каротиноїдів, пектину – клітковини, що просто обожнюють наші бактерії (багато пектину є в яблуках);
- кисломолочні продукти, що містять живі молочнокислі біфідо та лактобактерії;
- білки, що містяться в нежирному м'ясі, жирній морській рибі, яйцях, сирі, горіхах, насінні, квасолі та інших бобових, морепродуктах;
- якісні жири, що можна отримати з того ж м'яса, риби, яєць, молочних продуктів, горіхів, насіння та з рослинних олій і сала;
- зелень – це джерело фолатів, насамперед, які потрібні для нормального функціонування нейронів, також є джерелом клітковини, ефірних олій – кріп, петрушка, м'ята, меліса, базилік, орегано, тим'ян, салати, капуста кейл, шпинат, рукола, селера;
- спеції містять антиоксиданти, деякі мають протипаразитарний вплив, містять фітонциди (часник, цибуля) – куркума, перець, паприка, гвоздика, кмин та сушені трави;
- топінамбур та цикорій містять інулін – клітковину, що має виражені пребіотичні властивості і найкраще сприяє розмноженню корисних мікроорганізмів в кишківнику;
- каші з цільного зерна, а не пластівці, або ж додавайте висівки та насіння з ягодами до них;
- необхідна кількість рідини, 30–40 мл на кг маси тіла – це приблизний розрахунок (включаючи супи, напої та воду). Це вкрай важливо, бо при недостатній кількості рідини їжа буде гірше перетравлюватись.
– Сьогодні у кожного сформований певний спосіб життя: особисті потреби, залежності та ритуали. Які щоденні звички призводять до порушень мікрофлори кишківника?
– Щоденні звички теж бувають різними. Деякі з них допомагають позбутися стресу, відчуття тривоги та позитивно вплинуть на ваше самопочуття. Проте бувають і шкідливі, які шкодять здоров'ю та негативно впливають на мікрофлору кишківника.
- Неправильні харчові звички:
- Швидко їсти, погано пережовуючи їжу. Це призводить погіршення та уповільнення процесу травлення та здуття.
- Хапати перекуси призводить до порушення обміну речовин. Тому не варто їсти 5 разів на добу, достатньо 2–3 разів .
- Багато цукру та прості вуглеводи виснажують підшлункову залозу. В соках і солодких газованих напоях цукру токсично багато.
- Забагато глютену в раціоні порушує склад кишкової мікробіоти. Краще обмежитись 1–2 невеликими шматками цільнозернового хліба вранці.
- Смажена їжа містить скоринку, яка є по суті канцерогеном. Тому намагайтесь її уникнути.
- Великі порції – це переїдання, розтягнення шлунку, перевантаження ШКТ. Звикайте їсти менше, легке почуття "не наївся" – ідеально.
- Не їжте на ніч.
- Не запивайте їжу великими порціями рідини, проте пів склянки води абсолютно допустимо.
- Оброблене м'ясо (cocиски, ковбасні вироби) і червоне м'ясо (свинина, баранина, яловичина) після 40 років – підвищує ризик виникнення раку товстого кишківника.
Алкоголь. Нормальна кишкова мікрофлора частково гине після першої ж чарки алкоголю, тоді як патогенна – навпаки.
Куріння викликає спазм судин, в тому числі й стінок кишківника. Порушується цілісність стінок, всмоктування вітамінів, мікроелементів, нутрієнтів.
Недостатня кількість фізичного навантаження.
Недбале ставлення до якості та тривалості сну.
Залежність від соціальних мереж і відсутність інформаційної гігієни викликає значний хронічний стрес.
– Сучасний ритм життя викликає у багатьох людей емоційні сплески. Як впливають стреси та нервові зриви на функціонування кишківника?
– Загалом всі системи в організмі тісно пов'язані функціонально. Прикладом може бути синдром подразненого кишківника, який виникає внаслідок постійного подразнення нервової системи хронічним стресом. Кишківник реагує такими порушеннями, як: здуттям, чергуванням запорів та проносів, періодичними болями в різних ділянках живота, нудотою, зниженим апетитом, і що не менш важливо – в людини виникає тривожність і постійна втома. Це буде тривати допоки не призначити адекватну заспокійливу терапію і навчитись долати стрес.
– До яких серйозних хвороб шлунково-кишкового тракту (ШКТ) може призвести порушення функціонування кишківника?
– Через недбале ставлення до власного організму, порушення роботи кишківника може призвести до ряду серйозних хвороб ШКТ: порушення всмоктування необхідних речовин і відповідні порушення загального обміну, цукровий діабет, виразки, гепатити, злоякісні новоутворення, хронічні запальні процеси, жовчнокам'яна хвороба, первинний біліарний склероз, фіброз печінки та інші.
– Що допомагає не перетворити проблеми зі кишківником в хронічну патологію?
– Дотримуватись здорового способу життя, а саме: слідкування за своїм харчуванням, сном, фізичним та ментальним здоров'ям допоможе не призвести до хронічних патологій. При систематичних розладах та поганому почуттю одразу звертатись до лікаря, а не займатись самолікуванням. Перераховані вище рекомендації і вчасне лікування за потреби – запорука здоров'я кишківника.
– Імунна система залежить від функціонування ШКТ. Як саме шлунково-кишковий тракт впливає на імунну систему? Чому його правильна робота така важлива для міцного імунітету?
– Величезна кількість імунних реакцій відбувається саме в кишківнику. Кишкова флора "навчає" імунні клітини реагувати адекватно на збудників хвороб і при цьому не шкодити "своїм" – органам і системі в цілому. Це відбувається в ізольованому кишковому середовищі. Однак при пошкодженні стінки кишківника виникає синдром надмірного протікання кишківника (leaky gut), коли токсини та бактерії можуть потрапляти в кровоток і викликати інтоксикацію та надмірну стимуляцію імунних клітин. Таке явище може призводити до аутоімунних процесів, виснаження імунної системи, зниження опору інфекційним хворобам.
– Під час лікування будь-якими лікарськими препаратами, навіть найніжнішими для організму, виникають проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Які причини такого явища?
– В нашому організмі є така система засвоєння та перетворення ліків та активних речовин – цитохром Р-450 в печінці. Наприклад, без достатнього надходження чи засвоєння цинку, магнію, вітамінів групи В вона буде не до кінця ефективна. Сучасна проблема призначень ліків – це їх надлишок, неврахування взаємодій, невизначення генетичних особливостей цієї системи. І, звичайно, самолікування або надмірне захоплення БАДами та неперевіреними фітопрепаратами. До того ж кишкова мікробіота може поглинати деякі ліки, зменшуючи їх ефективність, але й гинути під їх впливом, що теж спричиняє дисфункції.
– Які мікроелементи здатні впливати на відновлення мікрофлори кишківника після вживання сильнодіючих медикаментів та антибіотиків? Та які вітаміни підтримують злагоджену роботу кишківника та сприяють оптимізації травлення?
– Магній та цинк – це мікроелементи, які сприяють більш ефективному засвоєнню та нейтралізації ліків.
Вітамін Д – полегшує прояви синдрому подразненого кишківника. Проте, існує зворотній зв'язок – при пошкодженні стінки кишківника, ні вітаміни, ні мікроелементи не будуть засвоюватись адекватно. Доречно в цьому випадку призначати пробіотики за показаннями, або комбінувати їх з вітамінами та мікроелементами.
З особистої практики можу сказати, що на фармринку України представлено вітамінно-мінеральні комплекси німецької компанії Orthomol, в асортименті якої є препарати для кишківника. В каталозі присутні як пробіотичний продукт Orthomol Pro Basic Plus, що відповідає всім критеріям, так і полівітамінний комплекс Orthomol Immune Pro.
В Orthomol Immune Pro, крім основного полівітамінно-мікроелементного комплексу, міститься ще й пробіотичний комплекс, який відповідає вимогам для безпечних пробіотичних препаратів:
- штами бактерій мають сертифікат безпечності (GRAS- generally recognized as safe);
- в препараті міститься 2 млрд КУО (колонієутворюючих одиниць), потрібно не менше 1 млрд;
- вказаний виробник;
- вказані штами.
До складу Orthomol Immune Pro, крім біфідо та лактобактерій, входить комплекс вітамінів групи В, вітаміни А, С, D, важливі мікроелементи – цинк, залізо, селен, йод, мідь, а також вторинні рослинні елементи – лютеїн, лікопін, інулін.
Orthomol Immun Pro призначений для нормалізації шлунково-кишкової системи. Рекомендований для відновлення організму від наслідків сильнодіючих медикаментів, зокрема антибіотиків.
Для злагодженої роботи кишківника та оптимізації травлення існує пробіотичний комплекс Orthomol Pro Basic Plus, який доречно приймати під час та після антибіотикотерапії, та разом з іншими полівітамінно-мікроелементними комплексами.
До складу комплексу Orthomol Pro Basic Plus входить фермент актинідаїн, штами (види бактерій): Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, які сприяють розщепленню білка, нормалізації роботи кишківника, ефективно усувають здуття живота.