Депресія на фоні COVIД-19: до чого тут вітамін Д

Вивчаючи симптоми депресії під час пандемії COVIД-19, учені зауважили зв'язок між дефіцитом вітаміну Д в сироватці крові та виникненням цього психічного розладу.

До теми Стартував навчальний рік: як уберегти дитину та родину від сезонних застуд і грипу

Річ у тому, що вітамін Д відповідає за катаболізм "гормону щастя" – серотоніну, регулює синтез "гормону сну" – мелатоніну, а отже, циркадні ритми – коливання інтенсивності біологічних процесів, зокрема сну та неспання, які задають ритм усіх життєво важливих процесів в організмі, тобто визначають самопочуття людини протягом дня та її працездатність.

Тим часом багатьом із нас унаслідок соціальної ізоляції через пандемію коронавірусу стало катастрофічно бракувати "сонячного вітаміну", адже сьогодні ми недостатньо буваємо на сонці.

Чому вітамін Д важливий для організму

Вітамін-гормон Д впливає на роботу гена фермента, що забезпечує біосинтез та розщеплення нейромедіаторів: адреналіну, норадреналіну, дофаміну, серотоніну та гамма-аміномасляної кислоти.

Недостатнє перебування на сонці порушує перехід вітаміну Д в активну форму, унаслідок чого:

 • падають стресостійкість та уважність;
 • через скорочення вироблення серотоніну та дофаміну, відповідальних за формування позитивних емоцій, розвиваються депресивні стани.

Таким чином, сезонні розлади настрою, поява відчуття пригніченості, безсоння й навіть збільшення маси тіла корелюють із дефіцитом вітаміну Д.

Як розвивається депресія при дефіциті вітаміну Д

Механізм виникнення депресії при дефіциті Д-гормону не має остаточного наукового опису. Проте встановлено кілька напрямів дії "сонячного вітаміну", які дають підстави вважати його вплив на психічний стан людини цілком реальним.

Участь вітаміну Д в мозкових процесах

Вітамін Д активно задіяний у роботі центральної нервової системи. Зокрема, він бере участь у таких процесах, як:

 • нейроімуномодуляція – фізіологічна регуляція імунної функції за допомогою нейромедіаторів та нейроактивних пептидів;
 • регуляція нейротрофічних факторів мозку – білків, що відіграють особливу роль у дозріванні нейронів;
 • нейрозахист;
 • підтримання нейропластичності мозку – його здатності змінюватися під впливом досвіду, відновлювати втрачені зв'язки при пошкодженні тощо.

Дефіцит вітаміну Д та депресія / Фото Pexels

Також установили, що рецептори вітаміну Д мають клітини в різних зонах головного мозку, у тому числі в тих, що відповідають за планування, обробку та формування спогадів. При дефіциті вітаміну рецептори отримують недостатнє наповнення. А це неминуче позначається на синтезі нейромедіаторів, які відповідають за наш емоційний стан.

Отже, цілком імовірно, що брак вітаміну Д запускає механізм розвитку депресій.

Вироблення "гормону щастя"

Важливою функцією вітаміну Д є, як ми вже зауважували, участь у виробленні серотоніну – одного з основних нейромедіаторів, який ще називають "гормоном щастя та гарного настрою". Це додатковий аргумент на користь теорії зв'язку між дефіцитом вітаміну Д та ризиком розвитку депресії.

Чим ще загрожує дефіцит вітаміну Д під час пандемії COVIД-19

Карантинні обмеження, дистанційна робота та домашнє самітництво посилюють дефіцит вітаміну Д. Унаслідок цього зростає ризик:

 • розвитку діабету 2-го типу;
 • зниження когнітивних функцій;
 • формування злоякісних новоутворень;
 • розвитку аутоімунних захворювань;
 • серцево-судинних захворювань;
 • виникнення й посилення остеопорозу;
 • передчасної смерті.

Таким чином, в умовах недостатньої інсоляції організму під час пандемії коронавірусу найдієвіший спосіб попередити депресію та інші захворювання – збагатити раціон продуктами, що містять вітамін Д, а також приймати спеціальні дієтичні добавки.

Згідно з рекомендаціями Американської асоціації клінічних ендокринологів, денна доза вітаміну Д становить:

 • для дітей – 1 000 МО (міжнародних одиниць);
 • для дорослих – 2 000 МО;
 • для людей з надлишковою вагою та ожирінням – у 2 – 3 рази більше за звичайну дозу.

Мінітаблетки "Декап" містять вітамін Д у формі холекальциферолу. Препарат виробляється на GMP-сертифікованому заводі в Польщі у двох дозуваннях:

 • 2 000 МО;
 • 5 000 МО.

Відпускають "Декап" без рецепта. Придбати його можна як у звичайній аптеці, так і у фірмовому інтернет-магазині Omnifarma. Доставка здійснюється, як правило, протягом 1 – 2 днів.

Приймати "Декап" можуть не лише дорослі, а й діти з трирічного віку. Доступна ціна добавки дає змогу подбати про захист усієї родини. Та й однієї упаковки вистачить надовго.

Тож приймаєте вітамін Д і будьте завжди в доброму настрої та здоров'ї!