Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Science of the Total Environment.

"Тривале використання такого посуду загрожує величезними проблемами зі здоров'ям, тому виробникам скляного посуду слід терміново вжити заходів", – вважає один з авторів дослідження Ендрю Тернер з Університету Плімута (Великобританія).

Читайте також: Вчені розповіли, яку небезпеку приховують зубні щітки

За допомогою мобільних рентгенівських спектрометрів, хіміки проаналізували приблизно 80 склянок, пивних келихів та інший посудин, що продаються у Великобританії.

Як з’ясували науковці, в більшості випадків посуд мав надзвичайно високі концентрації важких металів – в десятки, а часом і в тисячі разів вище норми.

Концентрація небезпечних речовин залежала від кольору та типу фарби. Наприклад, в червоних, помаранчевих, жовтих та зелених відтінках знаходили більше кадмій і свинець, а ось біла фарба виявилася менш токсичною. Це пояснюється тим, що і свинець, і кадмій входять до складу більшості цих фарб.

Як показали подальші дослідження британських хіміків, часто шматочки фарби можуть відшаровуватися від скла і потрапляти людині у рот чи приклеюватися до рук. А це, як вважає Тернер, робить такі склянки небезпечними для здоров'я.

Читайте також: Як часто потрібно прибирати вдома: пізнавальна інфографіка

На думку вченого, виробникам слід замінювати мінеральні фарби органічними барвниками.

Якщо у вас дома уже є такий посуд, то вчені рекомендують не використовувати його для кислих напоїв. Зокрема, оцтова кислота та її аналога помітно прискорюють вимивання свинцю і кадмію з малюнків і підвищують їх концентрацію в самій рідині.