Про це пишуть в Independent.
Професор психології Кардіфського столичного університету Хайді Сіг розповіла, що виною бажанню споживати більше калорій під час дієти є мозок.
Читайте також: Вчені назвали найкращий час для вживання калорійної їжі
Така поведінка викликана тим, що навіть при легкому голоді виробляється гормон грелін, який змушує мозок сконцентруватися на пошуку їжі, а особливо – калорійної. Тому що така їжа набагато швидше вгамовує голод, а також – здається смачнішою. Тому перше, що спадає на думку з їжі для втамування голоду, трапляються "заборонені" продукти.
Посилаючись на вчених, професор Сіг також зазначає, що чим більше людина думає про заборонені продукти, тим сильніша її тяга до них. Таке явище має назву "придушення конкретних думок". Коли людина забороняє собі щось, то завжди в голові малює чітку картинку "забороненого плоду", а вже вималювана приємна дія збуджує бажання.
Це ще більше підтверджує факт того, що мозок сприймає інформацію переважно в переконливій формі, відкидаючи частку заперечення. Тому якщо ви стверджуєте, що "не їсте шоколад", то слідом у вас напевно з'являється бажання з'їсти його.