Врятувати себе та свої близьких
Вакцинація – найбезпечніший спосіб захистити від коронавірусу і його наслідків себе та свою сім'ю. Вона знижує ймовірність поширення хвороби. Звісно, це не означає, що ви не зможете захворіти ще раз. Однак значно знижується ймовірність потрапити у лікарню із важким перебігом чи померти від недуги.
Важливо Від абсурду до брехні: найпоширеніші міфи про вакцинацію проти коронавірусу
Як зазначили у МОЗ, лише з 18 по 24 жовтня 2021 року в Україні з коронавірусом госпіталізували 33 551 людину, з них – 94% не отримали жодної дози антиковідної вакцини.
Тож вакцинація – це простий, безпечний та безплатний спосіб отримати захист від хвороби, адже ніхто не знає, яким буде її перебіг саме для вас. Та й врешті, після того, як ми всі провакцинуємося, можна буде нарешті зняти маски, знову комфортно подорожувати, повернутися до звичного життя і забути слово "карантин".
Вакцинація допоможе повернутись до нормального життя / Фото Unsplash
Чи потрібно вакцинуватись, якщо вже хворіли
Ба більше, вакцинуватися від COVID-19 потрібно, навіть якщо вже перехворіли. Антитіла, які у вас могли виробитись, свідчать про контакт із вірусом, а не про імунітет від нього.
Якщо людина, яка має природний імунітет після одужання від коронавірусу, вирішить зробити щеплення проти COVID-19, вона отримає гібридний імунітет. Тепер вчені довели, що саме він ефективніше справляється з новими штамами вірусу.
6 переконливих причин щепитись
Центр з контролю і профілактики захворювань у США (CDC) та Національний фонд інфекційних захворювань (NFID) склали короткий, але переконливий список, чому вакцинуватися краще, ніж не вакцинуватися.
- Хвороба нікуди не зникла – віруси та бактерії, які викликають захворювання та смерть, продовжують поширюватися і заражати мільйони людей.
- Вакцини допоможуть зберегти здоров’я – пропускаючи вакцинацію, ви залишаєтеся вразливими до різних захворювань, не лише до COVID-19.
- Питання життя та смерті – інфекції можуть бути смертельними. Цьому можна запобігти лише вакциною.
- Вакцини безпечні – усі вони проходять жорсткі етапи перевірок, перш ніж потрапити на ринок. Ні ВООЗ, ні FDA ніколи не дозволить нічого випустити для широкого вжитку, якщо це не пройшло абсолютно певних чітких стадій дослідження.
- Від вакцини неможливо заразитися на коронавірус – препарати містять убиті або ослаблені віруси, що унеможливлює зараження хворобою від вакцини.
- Якщо не щепитись, шанс захворіти на інфекцію значно більший. Тим паче коли ви занедужаєте, ваші діти, онуки та батьки також можуть бути в зоні ризику. Пам'ятайте, що ви потрібні вашій сім’ї та колегам.
Як записатися на вакцинацію
COVID-щеплення можна зробити усім охочим безплатно у пунктах та центрах вакцинації у вашому місті. Також в Україні дозволили вакцинувати проти коронавірусу усіх дітей 12 – 17 років, які не належать до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19.Записатися на вакцинацію також можна у Helsi, а можна просто приходити й займати живу чергу. Також у пункт щеплення запис відбувається за номером реєстратури медзакладу. Перелік та контакти – тут.
Загальні реакції після вакцинації й чи варто їх боятися
Загальні реакції можуть виникнути після щеплення будь-яким препаратом. Це цілком нормально, оскільки запускається імунна реакція організму. Так він починає боротися з вірусом і виробляти антитіла.
Найпоширеніші реакції після вакцинації проти коронавірусу:
- слабкість;
- озноб чи жар;
- головний біль;
- біль у м'язах.
Іноді місце уколу на руці може боліти, також може з’явитися припухлість та почервоніння. Як правило, ці симптоми зникають за кілька днів і є доказом того, що вакцина – діє, а імунна система – реагує.
Водночас відсутність реакції не означає, що ефекту від вакцини немає. Кожен організм має свої індивідуальні особливості та може по-різному реагувати на препарат.
Які препарати можна приймати, щоб полегшити симптоми
Щоб полегшити симптоми – зменшити біль чи знизити температуру, можна прийняти жарознижувальні препарати. Одним з найпопулярніших жарознижувальних препаратів з доведеною клінічною ефективністю є ібупрофен.
Нестероїдні протизапальні засоби, окрім жарознижувальної та анальгетичної дії, мають досить виражену протизапальну дію.
Жарознижувальні препарати можуть знизити температуру / Фото Pexels
Найчастіше використовують:
- ібупрофен – призначають дорослим і дітям після 12 років внутрішньо після вживання їжі по 0,2 г 3 – 4 рази на добу; має жарознижувальну, знеболювальну та протизапальну дії. Ібупрофен не утворює токсичних речовин, має більше "терапевтичне вікно" (діапазон між ефективною та токсичною дозами), тобто безпечніший за парацетамол, діє до 8 годин, тому його треба приймати рідше;
- парацетамол – разова доза парацетамолу для дорослого становить 500 – 1000 мг, максимальна добова доза — 4 г.
І пам'ятайте, якщо через 3 дні симптоми не зникають чи посилюються, варто повідомити свого сімейного лікаря.