Що таке майндфулнес

Майндфулнес допомагає краще відстежувати емоції та реакції тіла у відповідь на різні ситуації і завдяки цьому більш усвідомлено оцінювати поведінку в них.

Також на тему: Важкий перебіг коронавірусу робить мозок старішим на багато років

Вона складається як мінімум з трьох компонентів:

  • бажання контролювати увагу – наприклад, "Зараз я концентруюся лише на відчуттях у своєму тілі, а не на думці про дедлайн";
  • контролю уваги – це коли ви утримуєте фокус на своїй думці, відчутті чи дії;
  • установок, які відпрацьовуються під час практики, наприклад, "Я менше думаю про дедлайни і більше про своє тіло, тому що мені важливіше жити відповідно до потреб тіла".

По суті, практика майндфулнеса нагадує когнітивну-поведінкову терапію. Людина на сеансах розбирає свої емоції та поведінку, щоб зрозуміти, чому вона так реагує чи поводиться. А потім працює над негативними думками та поведінкою, щоб виявляти негативні думки, зіставляти їх із реальністю та усувати, якщо вони їй не відповідають. Простіше кажучи, КПТ вчить бути гнучкішим і стійкішим, не застрягаючи на переживаннях, якщо це не приносить вам користі.

Чим відрізняється від медитації

На це є дві думки. У деяких джерелах зазначено, що майндфулнес – це частина медитації. В інших – це окрема практика, а медитація – техніка, яку застосовують у багатьох напрямках психотерапії для різних цілей, у тому числі для підвищення усвідомленості. Медитація – це важіль, який запускає двигун усвідомленості.

Практика усвідомленості набагато ширша, ніж здається. Сидіти в позі лотоса під музику, що розслаблює, необов'язково, якщо вам це не подобається. Усвідомленість починається з уважного ставлення до свого життя та навколишнього світу.

Іти на зупинку рано-вранці і прислухатися до хрускоту снігу під ногами, відчувати під підошвою слизький лід і акуратніше ступати по ньому, щоб не впасти, – це і є майндфулнес. У цьому стані ви зосереджені на поточному моменті і не думаєте про минуле, майбутнє та проблеми.

Бути усвідомленим не означає відмовитися від думок про буденне. Це спосіб залишатися психологічно стійким у світі, повному змін. Іноді, звичайно, потрібно вирішувати завдання та турбуватися про майбутнє.