В.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун розповіла, чим небезпечні ці добавки і як їх краще вживати.
Читайте також: Що робити, якщо поранилися використаними шприцом або голкою
Добавки з кальцієм
Кальцій корисний не лише для здоров’я кісток. Він є сигнальною молекулою в середині клітини, кофактором багатьох ферментів. Рівень кальцію в крові має бути сталим.
Добова доза кальцію – 1 грам кальцію.
Щодо безпечності добавок з кальцієм, то Супрун радить вживати цитрат кальцію, і пити його в кілька прийомів упродовж дня дозами не більше за 600 мг.
Ці добавки не врятують від ламкості нігтів та волосся. Брак кальцію в організмі проявляється як втрата кальцію. А в крові його рівень постійний, а тому він не може вплинути на ні на шкіру, ні на волосся чи нігті.
Ламкість нігтів разом з потрісканими губами, задишкою, швидкою втомлюваністю свідчить про анемію або ж недостатню активність щитоподібної залози.
У яких продуктах міститься кальцій: у молочній сироватці, молоці та молочнокислих продуктах, сирі типу пармезан, моцарела та сулугуні, білокачанній, цвітній та пекінській капусті.
Добавки з магнієм
Магній є кофактором майже 80% ферментів в нашому тілі. Він потрібен для утворення нейромедіаторів. Дефіцит цього мікроелемента пов’язують із серцево-судинними хворобами, діабетом, остеопорозом, гіпертензією, та неврологічними порушеннями.
Добова доза магнію – 3,6 мг/кг.
Більшість добавок містить більшу дозу. Але магній має обмеження у засвоєнні.
Пити магній потрібно невеликими дозами, але окремо від цинку та кальцію. Добавки з магнієм потрібно поєднувати із білковою та жирною їжею, сухарями і коренеплодами. Вони сприяють поглинанню магнію. А висівки, гриби, шпинат, горіхи і високі дози інших мінералів будуть перешкоджати засвоєнню магнію з добавок.
У яких продуктах міститься магній: в усіх зелених овочах, зелені та крупах.
Добавки з цинком
Цей мікроелемент потрібен для роботи імунної системи, регуляції активності генів, загоєння ран та роботи мозку.
Добавки цинку корисні при лікуванні тривалої діареї в дітей і її запобіганні, та рекомендовані при кишкових інфекціях. Достатнє споживання цинку може сповільнити пов’язані із віком хронічні хвороби, остеоартрит, остеопороз та дегенерацію сітківки ока.
Добавки цинку контролюють рівень глюкози та баланс жирів у хворих на діабет. Цинк потрібний для утворення сперми, його також можуть прописати людям з ВІЛ.
Добова доза цинку – від 5 до 12 мг/добу.
Безпечна доза – до 40 мг за 2 – 5 прийомів.
Якщо ж у людини буде хронічне передозування цинку, то воно може спричинити нудоту, судоми, діарею, послаблення імунітету, порушення рівня ліпопротеїнів крові та анемії
При передозуванні (понад 100 мг на добу) у чоловіків збільшується у 2,3 раза ризик простати. Вагітним та мамам, які годують, потрібно проконсультуватися з лікарем. Також добавки цинку погіршують засвоєння низки антибіотиків та міді.
У яких продуктах міститься цинк: в м’ясі, морепродуктах, бобових, гарбузовому та конопляному насінні, какао та горіхах. Цинк в бобових та горіхах має низьку біодоступність, тому їх краще замочувати перед приготуванням чи споживанням.
На питання пити чи не пити мінеральні добавки може відповісти лише лікар.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.