Батьки є першими невідкладними помічниками своїх дітей, але допомога має бути надана вчасно, оскільки це може бути вирішальним фактором. Наприклад, під час захворювання чи травми швидкість реакції може бути ключовою для успішного відновлення здоров'я дитини, інформує 24 Канал.

Також на тему Все про високий тиск та як з ним боротися

Тому, якщо у вас є малеча вдома, варто підготувати домашню аптечку, яка містить усі потрібні інструменти та ліки, а також навчитися, як їх правильно використовувати. У межах спільного проєкту з фармацевтичною компанією "Дарниця" ми розпитали у лікарки-педіатра Ірини Платонової, на що батькам варто звернути увагу.

Якою має бути дитяча аптечка

Переносна аптечка є обов'язковою для будь-якого дому, де є діти. Її корпус має бути міцним, щоб захистити ліки від ударів, світла та вологи. Крім того, важливо пам'ятати, що більшість медикаментів у формі таблеток, капсул та драже не призначені для маленьких діток. Тому аптечку потрібно складати, враховуючи вік малечі.

Ірина Платонова

“Для маленьких дітей зазвичай використовують рідини, такі як розчини, сиропи, краплі, а також свічки. Проте важливо завжди звертати увагу на дозування, оскільки для дітей воно може відрізнятися від дозування для дорослих”.

Також, за словами лікарки-педіатра, важливо пам'ятати, що популярні засоби, як-от йод, не можна застосовувати для дітей до 1 року, натомість краще обирати сучасні альтернативи. Протипоказано малечі і застосування спреїв для горла та носа.

Які ліки покласти в дитячу аптечку

Знеболювальні та жарознижувальні

Такі препарати ефективні проти болю та можуть знімати симптоми застуди, зокрема, зменшити високу температуру та запалення. Проте батькам не варто займатись самолікуванням та перед застосуванням краще порадитись з педіатром.

Судинозвужувальні краплі в ніс

Судинозвужувальні краплі можна застосовувати дітям з 1 року – для них є спеціальне дитяче дозування. Проте Ірина Платонова наголошує: їх не можна капати понад 2 – 3 днів поспіль, адже ці препарати при неправильному застосуванні можуть пошкоджувати епітелій носової порожнини.

Ірина Платонова

“Не варто самостійно призначати своїй дитині будь-які ліки. Адже навіть судинозвужувальні краплі мають протипоказання, які враховують педіатри. Рекомендую застосовувати судинозвужуючі краплі максимум 1 – 2 рази на добу, наприклад, перед сном. Часто діти з нежитю мають поганий сон через порушення носового дихання. Для того, щоб малюки добре виспалася, можна капати краплі”.

Та при правильному використанні судинозвужувальні краплі можуть стати у пригоді, тож їх варто мати у домашній аптечці.

Засіб для пероральної регідратації

Ці препарати використовують при отруєнні та інтоксикації при інших захворюваннях, щоб відновити баланс втрачених рідин та електролітів – мінералів, наприклад, натрію, калію та кальцію, які підтримують баланс у тілі. Через блювоту і діарею вони швидко виходять з організму, що може призвести до критичних наслідків,
– розповіла лікарка-педіатр.

Аптечка має бути в кожному домі / Фото Shutterstock

Антисептик

Цей засіб застосовують для промивання ран та пошкоджень на тілі. За словами Ірини Платонової, краще обирати антисептики без спирту. Таким чином він не викличе у дитини ще більше больових відчуттів та не залишить хімічного опіку, що сприятиме швидшому заживленню ран.

Протиалергічний засіб

Алергія може виявлятися по-різному, тому не завжди батьки можуть її розпізнати. Тому краще проконсультуватись із лікарем та мати вдома медикаменти, які зменшать прояви цієї недуги.

Зокрема, педіатри можуть призначити протиалергічні засоби у вигляді сиропів, спреїв, гелів або ж мазі. Такі препарати потрібні у разі:

  • появи свербежу, що може виникнути після укусів комах;
  • для полегшення симптомів при шкірних захворюваннях;
  • у випадку алергічної реакції, наприклад, після вживання якогось продукту.

Ірина Платонова

“Якщо реакції виражені слабо, наприклад, невелике почервоніння та свербіж після укусу комахи, то можна прийняти антигістамінний засіб або помастити подразнене місце антигістамінною маззю. Найкраще застосовувати протиалергічні засоби другого та третього покоління”.

Які інструменти покласти в аптечку

  • Ножиці.
  • Пінцет.
  • Одноразові рукавички.
  • Рідке мило.
  • Охолоджувальний пакет.
  • Марлевий бинт і серветки.
  • Пластир.
  • Стерильні шприци.
  • Термометр.

Також корисно мати в аптечці для дітей тест-смужки для виявлення в сечі кетонових тіл (тест на ацетон у випадку, якщо дитина схильна до ацетонемічного синдрому).

Читайте також Чому виникає алергія та які існують способи її лікування

Що покласти в аптечку, якщо подорожуєте з дітьми

У гори, на море або просто на дачу – куди б ви не поїхали з малюком, завжди потрібно брати ліки. Зле може стати скрізь: у мегаполісі чи крихітному селі, у старовинному італійському місті чи бабусиному будинку. І далеко не завжди поруч опиниться відкрита аптека, в якій вам продадуть необхідний препарат.

Тому, крім вищеперелічених засобів, у подорож потрібно взяти:

  1. Ліки проти захитування. Ці препарати можна застосовувати у випадку блювання, спричиненим захитуванням. Якщо ж блювання чи нудоту не спричинив рух у транспорті, педіатри рекомендують не вживати ці ліки.
  2. Препарати проти блювоти. Існує багато патологічних процесів, які можуть впливати на перистальтику травлення, зокрема виникнення блювоти. Але, на щастя, є чимало різноманітних протиблювотних препаратів, які допомагають запобігти цьому неприємному симптому. Ліки ефективні як при наявності самої блювоти, так і при нудоті.
  3. Проти сонячних опіків. Зволожуючі засоби з алое вера у складі можуть допомогти при сонячних опіках.
  4. При подряпинах та незначних порізах варто мати в аптечці засоби з цинком.
  5. Проти отруєнь. Можна покласти до аптечки сорбенти. Їх багато на ринку, при чому як у формі порошку, так і у вигляді гелю.

Ірина Платонова

“Деякі медикаменти можуть мати певні обмеження використання для дітей, тому варто проконсультуватися з лікарем перед їх застосуванням”.

Візьміть аптечку в подорож / Фото Pexels

Отже, наявність правильно складеної аптечки є дуже важливим аспектом в забезпеченні безпеки та здоров'я дітей. Зробіть запас необхідними засобами та медикаментами, періодично перевіряйте їх термін придатності, щоб у разі потреби ви могли вчасно надати допомогу своєму малюку. Крім цього, не варто займатись самолікуванням: тільки медики можуть правильно оцінити стан дитини та призначити препарати, враховуючи дозування, протипоказання та вік маленького пацієнта.

Бережіть себе!