Алергія – це реакція організму на подразник, інформує 24 Канал. У спільному проєкті з фармацевтичною компанією "Дарниця" розбираємо найпоширеніші та найважливіші питання про цю недугу. А допоможе у цьому сімейна лікарка Віолетта Лійка.
Також на тему Як правильно лікувати застуду: поради сімейного лікаря
Як проявляється алергія
Симптоми алергії у кожної людини можуть проявлятись по-різному. У випадку алергічного риносинуситу, який є найпоширенішим алергічним захворюванням, на початку, як правило, з’являється нежить і закладеність носа через набряк. Крім цього, у багатьох випадках у людини можуть червоніти і сльозитись очі. При цьому температура не підвищується і горло не болить, але може з'являтися першіння та кашель.
Віолетта Лійка
“Алергія має різні прояви. Здебільшого, це закладеність носа, почервоніння очей та в деяких випадках утруднене дихання, виділення з носа та очей. Але ця недуга може проявлятись і подразненням на шкірі, що найчастіше супроводжується відчутним свербінням і розвивається через кілька хвилин після кожного контакту з алергеном. Якщо ж це харчова алергія, то її найчастіше супроводжують набряк горла, обличчя, поколювання в роті, хрипи, задишка”
Проте почервоніння на шкірі або тимчасовий нежить без ознак застуди можуть з'явитися від різних факторів, наприклад, реакції судин. А чхання від великої кількості пилу чи спецій не обов'язково пов'язане з алергічною реакцією.
То як же відрізнити алергію від інших недуг? Для цього потрібно звернутися до лікаря, наголошує Віолетта Лійка. Алерголог проведе діагностику і, якщо ваші підозри підтвердяться, призначить ліки, які полегшать симптоми, та запропонує лікування, що допоможе завести алергію в стійку ремісію.
Як діагностують алергію
Найчастіше медики використовують шкірні алергічні проби. Для кожної проби на шкірі людини робиться м'який прокол, на який капають спеціальний розчин. Він містить різні алергени, які максимально підходять для симптомів, описаних пацієнтом. Діагноз підтверджують, якщо навколо якогось проколу виникне подразнення.
Шкірний тест на алергію / Фото Shutterstock
Іноді для визначення алергенів призначають аналіз крові на певні показники. Та в будь-якому випадку проводити діагностику і тлумачити результати може тільки лікар.
Лікування алергії
Алергія є реакцією організму на алерген. Тож перше, що порадить лікар після діагностики – обмежити контакт із подразником. Це може бути їжа, тварини, медикаменти, косметичні засоби або навіть рослини у парку.
Віолетта Лійка
“Коли лікар діагностує алергію, перше, що вам треба зробити – це почати лікування. Бо симптоми будуть повертатись і загострюватись. Якщо алерген потрапляє в організм через дихальні шляхи, я раджу промивати ніс сольовим розчином. Крім цього, людям з алергією на пилок потрібно переодягатися та приймати душ відразу після прогулянок. А якщо симптоми сильні, наприклад, у сезон цвітіння, варто рідше виходити у цей час на вулицю”.
Дізнатися, скільки на вулиці пилку, можна через спеціальні сайти.
Та уникнення подразника не гарантує доброго самопочуття. Тому головними "рятівниками" для людей все ж є ліки.
Протиалергічні засоби допомагають усунути симптоми / Фото Shutterstock
Як діють ліки проти алергії
Для відповіді на це питання варто зрозуміти, що ж відбувається, коли людина стикається з подразником.
Якщо організм сприймає нешкідливу будь-яку молекулу, найчастіше це білок, і починає на неї реагувати як на чужорідне шкідливе тіло – це і є алергією, а така молекула стає подразником – алергеном. Імунітет реагує на нього приблизно так само, як на бактерію чи вірус: виробленням антитіл, викидом гістаміну, лейкотрієнів та інших сполук, що викликають запалення.
Перший контакт з алергеном проходить без зовнішніх проявів хвороби. І хоч людина не відчуває симптомів, організм у цей час "запам'ятовує" алерген, синтезує чутливі до нього імуноглобуліни Е, які є основними детекторами подразника. Вже при наступному контакті алерген буде розпізнаний негайно, після чого почне розвиватися алергічна реакція.
У розвитку гіперчутливості першого типу велику роль відіграє гістамін. Саме тому найпоширенішими та найпопулярнішими ліками проти алергії є антигістамінні засоби.
Нині існують антигістамінні препарати першого та другого покоління. За структурою діючі речовини в них схожі на гістамін. Вони зв'язуються із чутливими до цього аміну рецепторами замість нього. У результаті справжній гістамін не може викликати реакцій.
Препарати другого покоління позбавлені побічних ефектів, таких як сонливість та загальмованість, які притаманні першому поколінню.
Віолетта Лійка
“Пояснення цьому досить просте. У звичайних умовах гістамін знаходиться в організмі переважно в зв'язаному, неактивному стані. При різних патологічних процесах (алергічні захворювання та анафілактичний шок, опіки, відмороження, сінна лихоманка, кропив'янка та інші) кількість вільного гістаміну збільшується. Медикаменти блокують його вивільнення, таким чином сигнали до розгортання реакції не передаватимуться. Саме тому антигістамінні препарати, особливо першого покоління, гальмують роботу мозку”.
Натомість антигістамінні препарати другого покоління працюють ефективніше. Вони практично не проникають у мозок, тому не викликають сонливість пацієнта. Крім того, ці препарати рідко спричиняють звикання. Проте як медикаменти першого, так і другого покоління варто приймати після консультації з лікарем.
Крім цього, медики нерідко призначають стероїди топічні та системні для зняття запалення та полегшення астматичних симптомів при алергії.
Та гістамін – не єдиний запальний медіатор, на який медикаментозно впливають. Зокрема, використовуються блокатори рецепторів лейкотрієнів, які регулюють роботу імунітету та реакцію організму на запалення. Їх використовують при виражених проявах алергічних реакцій, коли антигістамінні засоби та інтраназальні глюкокортикостероїди не дають бажаного ефекту.
Найкритичнішим проявом алергії є анафілактичний шок – важка алергічна реакція, що швидко розвивається та супроводжується загрозливим для життя зниженням артеріального тиску, набряку гортані, утруднення та зупинки дихання. Тому введення будь-яких препаратів має відбуватися в медичному закладі. Симптоми анафілаксії найчастіше з'являються протягом кількох секунд до кількох хвилин після контакту з алергеном, але інколи це може бути навіть через пів години. Серед них: холодна, бліда, спітніла шкіра, запалі підшкірні вени, гіпотензія, тахікардія, зменшення або припинення виділення сечі, спонтанне випорожнення та втрата свідомості.
Симптоми анафілаксії можуть тривати протягом кількох днів, попри коректне лікування, особливо тоді, коли активуючим фактором є харчовий алерген. Відтак люди з анафілактичним шоком потребують негайної медичної допомоги.
Отже, ліків проти алергії дуже багато, тому якісно їх підібрати може тільки лікар. Адже одні й ті ж препарати можуть діяти на людей по-різному, навіть якщо турбує той самий алерген.
Чи можна повністю вилікувати алергію
Віолетта Лійка
“Це, мабуть, найпоширеніше питання. Так, алергію можна повністю вилікувати, якщо людина перестане зіштовхуватися зі своїм алергеном. Але також є способи, які дозволяють блокувати прояви цієї хвороби на досить тривалий термін. Серед них – алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ)”
Суть АСІТ полягає у тому, щоб по схемі вводити невелику кількість алергену. Роблять це виключно під наглядом лікаря. Якщо імунотерапія проходить успішно, за деякий час людина перестає реагувати на алерген. Ефект може зберігатись роками, однак і курс лікування може тривати до 5 років.
"Результати досліджень підтверджують ефективність такої терапії. І вже точно доведено, що вона захищає від ускладнень, наприклад, від астми. Але, на жаль, АСІТ не лікує харчову алергію, тому вона підходить не для всіх типів захворювання", – підсумувала Віолетта Лійка.
Тож якщо ви підозрюєте, що у вас алергія – невідкладно зверніться до лікаря. Без препаратів і медичного контролю вона може перерости в серйозніші захворювання, стати хронічною або ж призвести до важких алергічних реакцій.
Бережіть себе!