Хірурги оперують у стерильних рукавичках і масках, а хірургічні інструменти або одноразові, або зазнають ретельного знезараження – ці та багато інших заходів необхідні зниження ризику інфікування пацієнта під час операції.

Також на тему Е-рецепти для наркотичних ліків: що змінюється у вересні

Антибіотики до операції

На жаль, ймовірність попадання мікроорганізмів в операційну рану все ж таки існує. Найчастіше до таких мікроорганізмів відносяться патогенні стафілококи та стрептококи. Тому для зменшення ризику розвитку інфекцій у післяопераційному періоді перед операцією використовуються антибіотики. Зазвичай достатньо одноразового призначення внутрішньовенно за 30 – 60 хвилин до початку операції.

Передопераційної підготовки за допомогою антибіотиків вимагають практично всі операції. До рідкісних винятків належать:

  • деякі діагностичні операції (наприклад, ексцизійна біопсія молочної залози);
  • обрізання (якщо немає факторів ризику інфекційних ускладнень, наприклад, цукрового діабету);
  • офтальмологічні операції;
  • неускладнена ринопластика;
  • лазерне або радіочастотне видалення варикозно розширених вен та деякі інші операції.

Антибіотики після операції

Раніше їх широко використовували з тією ж метою – знизити ймовірність інфікування операційної рани. Однак дослідники виявили, що рутинне призначення антибіотиків у післяопераційному періоді не несе додаткової користі для пацієнтів.

Навпаки, ця практика підвищує можливість розвитку стійкості бактерій до існуючих ліків. Такі резистентні бактерії – одна з головних небезпек перебування в лікарні, адже інфекційні захворювання, що викликаються ними, зазвичай важче протікають і довше лікуються.

Щоправда, в деяких випадках антибіотики після операції необхідні – наприклад, якщо у людини все ж таки розвинулися інфекційні ускладнення.