Принаймні так вважають вчені зі Швеції та Фінляндії. Вони порівняли потенційний вплив підвищеного та зниженого рівня естрогену на тяжкість COVID-19.

Важливо Як вчасно розпізнати інсульт і врятувати життя: головні ознаки та причини

На думку дослідників, саме естроген відповідальний за схильність до тяжкої форми хвороби. Якщо бути точніше, то естрогени як підклас стероїдних статевих гормонів, що виробляються здебільшого фолікулярним апаратом яєчників.

Гіпотеза: підвищений рівень естрогену може захищати від смерті через COVID

Як зазначають автори нової роботи, більшість пацієнток із раком молочної залози – найпоширенішого серед жінок у світі онкологічного захворювання – мають пухлини, позитивні за рецепторами естрогену. Тому, щоб уникнути рецидиву, після операції їм призначають ад'ювантну ендокринну терапію. Це призводить до зниження рівня естрогену в організмі.

Водночас показники естрогенів підвищуються у жінок, які приймають гормональну менопаузну терапію для полегшення симптомів припинення менструальних циклів.

На дані таких шведських пацієнток і зосередилися вчені. Вони проаналізували протилежні ефекти їхньої ендокринної терапії та перевірили гіпотезу про те, що підвищений рівень естрогену захищає від смерті через коронавірус.

Вчені провели відповідне дослідження

З початку лютого до середини вересня 2020 року коронавірус виявили у 49 853 мешканок Швеції, 16 693 з них були віком від 50 до 80 років.

У вибірку включили 14 685 жінок:

  • у 227 (2%, перша група) раніше діагностували рак молочної залози, і вони приймали препарати, що пригнічують рецептори естрогену;
  • ще 2 535 (17%, друга група), навпаки, призначили замісну гормональну терапію для підвищення рівня естрогену та полегшення симптомів менопаузи;
  • контрольна група складалася з 11 923 (81%) жінок: вони не отримували ніякого лікування, націленого на естроген.

Фармацевтичне зниження системного рівня естрогену у 2,35 раза підвищувало ризик смерті від коронавірусу у першій групі, але після поправки на додаткові чинники (вік, річний дохід, рівень освіти та супутні захворювання) цей зв'язок перестав бути значущим,
– зазначили вчені.

Цікаво, що підвищення рівня системних естрогенів знижувало ймовірність смерті від коронавірусу у 0,45 раза. Цей показник залишався значущим навіть після врахування інших чинників.

Яка причина – досі невідомо

Однак поки не вдалося встановити точну причину, чому естроген впливає ризик смерті від коронавірусу. Річ у тім, що вчені не враховували дані про точні дози прийому препаратів, масу тіла, шкідливі звички, а кількість жінок з першої групи була відносно невеликою.

Важливо Пандемія коронавірусу погіршує стан людей ще з одним захворюванням

Проте автори роботи вважають, що їм вдалося підтвердити зв'язок між рівнем естрогену та шансами одужати після зараження SARS-CoV-2.

"Отже, препарати, що підвищують рівень естрогену, можуть відігравати роль у терапії, націленій на полегшення тяжкості COVID-19 у жінок у постменопаузі, і їх потрібно вивчити в рандомізованих контрольованих дослідженнях", – підсумували вони.