До недавнього часу ВООЗ і медики всього світу були у захваті від антибіотика колістин. Його відкрили ще 50 років тому, але в останні десять років він став незамінним у відділеннях реанімації, тому що багато стійких бактерій залишалися чутливі тільки до нього.

Читайте також: Назвали причину смерті мільйонів людей до 2050 року

У 2014 році колістин виявився безсилим: вчені відкрили у бактерій ген стійкості до нього (mcr-1). Виявилося, що він встиг переміститися на плазміду – окрему молекулу ДНК, якою бактерії можуть обмінюватися з іншими штамами та навіть близькими видами, передаючи їм свою стійкість.

У новому дослідженні з'ясувалося, що зразок зі стійкою сальмонелою (носієм "версії" mcr-3.1), що знайшли в США, виник 2014 року. Це означає, що за останні п'ять років ним могли заразитися й інші люди. А сама бактерія за цей час могла "поділитися" геном з кимось ще.

Які це може мати наслідки?

На щастя, пацієнта вдалося вилікувати за допомогою великої дози препарату. Але стає все зрозуміліше, що ми маємо справу з бомбою уповільненої дії. Через швидку еволюцію та обміну плазмидами, бактерії можуть накопичувати "гени невразливості", і оцінити реальний масштаб проблеми важко.

Цілком можливо, що прямо зараз людство живе в фазі уявного добробуту, і по-справжньому невразливі бактерії вже з'явилися у багатьох місцях. Але ще не проявили себе.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.