Джерело: Pubmed

Про вплив антибіотиків в ранньому віці на масу тіла відомо давно: так, приймання трьох і більше курсів препаратів до 2 років пов'язаний з підвищеним ризиком ожиріння у дітей.

Також на тему: Що робити, якщо дитина проковтнула магніт

Як відбувалося дослідження

У новому дослідженні вчені з Ізраїлю, Німеччини та Фінляндії проаналізували наслідки застосування антибіотиків в неонатальний період (перший місяць життя). Вони використовували дані 12,4 тисячі дітей, які народилися в лікарні Університету Турку з 2008 по 2010 рік. Понад 1100 дітей (9,3% вибірки) отримували препарати протягом перших 14 днів після народження.

Вплив антибіотиків на новонароджених

Виявилося, що у хлопчиків, яким було потрібно лікування антибіотиками незабаром після народження, був значно менший ріст у порівнянні з однолітками, які не отримували такої терапії. У цих дітей також були труднощі з набором ваги з 2 до 6 років. Примітно, що у дівчаток, які отримували антибіотики в перші дні життя, цих проблем не було, і поки вчені не знайшли пояснення цьому феномену.

Чому антибіотики впливають на розвиток дітей

Автори дослідження також виявили зв'язок між впливом антибіотиками в перші 14 днів життя з порушенням мікробіому кишківника, яка не відновлювалася аж до 2 років. Водночас у малюків, які отримували антибіотики з 1-2 років, чисельність і різноманітність бактерій в кишківнику була вищою в порівнянні з контрольною групою. Дослідники порівняли ці дані з групою з 535 дітей, які народилися в Німеччині, яких лікували антибіотиками в неонатальний період, і отримали ті ж результати.

Вчені також провели додаткові експерименти на мишах, у ході яких тваринам пересадили мікробіоту з кишківника новонароджених, які отримували антибіотики. Результати підтвердили гіпотезу дослідників: у самців, на відміну від самок, спостерігалася затримка росту і набору ваги.