Відповідні дані опублікувала компанія Gradus Research, яка в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров'я провела спеціальне дослідження, зазначає 24 Канал.

Читайте також "Психічні проблеми не болять": психотерапевти про переживання під час війни та як їх опановувати

Найчастіше українці відчували стрес через повномасштабну війну та події, пов'язані з нею. Цю причину обрали 72% опитаних. Ще 44% людей перебувають у напрузі через фінансові труднощі, 30% переживають за соціально-політичну ситуацію в країні, 25% – за стан власного здоров'я,

Журналісти 24 Каналу вирішили поцікавитись в українців, як на їхньому здоров'ї позначається стрес і що вони роблять, аби покращити самопочуття.

Як наше тіло реагує на стан постійного стресу

Стрес – це захисна реакція організму у відповідь на загрозу. Коли ми відчуваємо небезпеку, нервова система відповідає викидом гормонів, які запускають базові реакції, необхідні у критичній ситуації. У більшості випадків короткочасний стрес є навіть корисним, адже у разі загрози допомагає людині мобілізуватися і врятувати своє життя.

Однак в умовах повномасштабної війни фактори небезпеки нікуди не зникають, а відтак стрес стає постійним супутником українців.

У мене більше не виникає відчуття тривоги, коли лунає сирена. Але все ж є знервованість та страх, а також бажання плакати. Попри це, я намагаюсь піклуватись про своє здоров'я,
– розповіла українка на питання, як змінилось її ставлення до здоров'я від початку війни.

Тривожні новини, трагічні події та напружена невизначеність – такі умови є дуже небезпечними для здоров'я. Звісно, людська психіка має властивість адаптуватись до всього, проте тривога та стрес не минають безслідно, а позначаються на самопочутті людей.

"Я почуваюсь не дуже добре, в плані емоційно і фізично. Таке відчуття, що організм уже починає давати збій", – поділилась киянка.

Також опитані українці скаржились на те, що з 24 лютого частіше стали хворіти, довше відновлюватись після, здавалось би, звичайних застуд.

Стрес виснажує організм та підриває здоров'я людини / Фото Shutterstock

Крім цього, люди скаржились на загострення хронічних захворювань. Зокрема, алергії чи інших недуг.

Не можу сказати, що мені дуже погано, але загострились деякі хронічні захворювання, плюс відчуваю постійну втому. Тому намагаюсь частіше відвідувати лікарню і консультуватись у сімейного лікаря,
– поділився один з опитаних.

"А я загалом нормально почуваюсь. Але стала більшу увагу приділяти здоров'ю, бо організм став чутливішим. І я алергік, тому як ніколи раніше відчуваю ці симптоми", – розповіла українка.

Більшість із людей навіть не підозрюють, що саме ці симптоми є наслідками стресу, спричиненого повномасштабним нападом Росії на Україну. Розгляньмо детальніше, як організм може реагувати у цих умовах.

Фізичні реакції на стрес

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, можна виділити кілька типів реакцій організму на такий стан, які, зокрема, проявляються найрізноманітнішими симптомами на фізичному рівні.

  1. Напруга всього тіла, біль у м'язах

При тривалому стресі усі м'язи перебувають у постійному стані напруження, що може спричиняти больові відчуття по всьому тілу. Зокрема, у багатьох людей часто виникає дискомфорт у спині та шиї.

Українці можуть відчувати біль у спині та шиї через стрес / Фото Shutterstock

Чимало українців, в яких на фоні війни проявились ці симптоми, навіть не пов'язують їх зі стресом та звертаються до сімейних лікарів, щоб підібрати знеболювальні.

  1. Втома, порушення або відсутність сну

Нерідко під час гострих переживань людина може часто прокидатися вночі або взагалі страждати на безсоння. На цьому тлі виникає постійне відчуття втоми й суттєво погіршується якість життя.

Крім цього, експерти відзначають, що може з'являтись дратівливість, підвищена вимогливість до себе та інших. Це також відчуває чимало українців.

У мене з'явилась надмірна дратівливість, вимогливість не тільки до себе, але й до рідних, близьких, колег. Відчуваю й емоційні гойдалки, немає емоційної стабільності, мені хочеться плакати. А ще помічаю за собою конфліктність,
– поділилась українка.

  1. Проблеми з диханням, загострення алергії

"Спостерігаю за собою неспокійність і дратівливість загострюється, особливо коли проявляються симптоми алергії", – розказала про наслідки стресу одна з опитаних.

Це теж може бути впливом постійного стресу. Такий стан потребує ретельного контролю, адже на тлі постійних тривог можуть загострюватися хронічні захворювання. Потрібно правильно та вчасно зупинити симптоми алергії та звернутися за консультацією до лікаря.

  1. Часті головні болі, мігрені

Головні болі, зокрема мігрені, можуть бути пов'язані із різноманітними порушеннями у роботі організму. Для стресу часто характерний головний біль напруги, при якому неприємні відчуття концентруються переважно у скронях, а також у людини може виникати підвищена чутливість до світла.

Емоційно часто відчуваю тривожність, яка то нахлинає, то минає. Натомість з'явились і фізичні прояви: загострилися біль у спині та ногах, додались часті головні болі, які відчуваються більш гостро. І помітила, що цей стан складніше стало долати,
– поділилась одна з опитаних українок.

При таких симптомах варто звернутись до сімейного лікаря, щоб діагностувати вид болю та правильно його долати.

  1. Нові хвороби та загострення старих

Постійне емоційне напруження часто спровокує рецидиви хронічних захворювань. Це може бути спричинене як фізичними факторами, так і тим, що людина в умовах стресу під час війни забуває про прийом ліків або ж не має доступу до медикаментів.

"У мене змінився стан шкіри, оскільки загострились хронічні захворювання, і це додає дискомфорту", – підтверджує це українець, відповідаючи на питання щодо його самопочуття.

Також в умовах постійного стресу може виникнути збій у роботі імунної системи. Захисні механізми знижуються і, як наслідок, українці можуть частіше хворіти й довше відновлюватися. Зокрема, такий стан підтвердила учасниця нашого опитування.

Помітила схильність до застуд, і організм став відновлюватися повільніше. Крім цього, з'явилась депресивність і якась апатія,
– зазначила вона.

  1. Шкірні висипи та пришвидшене старіння

Страждає і найбільший орган людини. Гормони стресу роблять шкіру вразливішою до інфекцій, запалень та подразнень. Погіршення стану шкіри при хронічному захворюванні, може викликати додатковий дискомфорт, погіршити якість життя та емоційний стан. Окрім того, гормони стресу руйнують колаген та еластин у складі шкіри, через що людина може побачити на обличчі більше зморшок.

Стрес може негативно впливати на шкіру / Фото Shutterstock

Також лікарі фіксують зростання онкологічних захворювань. Це пов'язано з тим, що у час повномасштабної війни українці не відвідували сімейних лікарів та не проходили потрібні скринінги.

Вплив стресу на ментальне здоров'я

Стрес під час повномасштабної війни значним чином позначився і на психологічному стані українців. Люди відчувають цілий спектр емоцій. Тривога та страх можуть змінюватися гнівом і ненавистю. Тривалий час не відпускає відчуття безсилля, адже ми ніяк не можемо вплинути на глобальну ситуацію. Також типовим явищем є порожнеча та апатія, а речі, які радували раніше, вже не приносять задоволення.

Водночас ті українці, які перебувають у відносно безпечних регіонах або виїхали за кордон, нерідко стикаються з провиною та соромом. Таке явище у психології визначають як "синдром вцілілого". Людина може знецінювати власний негативний досвід, адже вважає, що їй слід радіти порятунку, а "реальні" проблеми у тих, кому пощастило менше.

Тож на тлі стресу може посилюватися дратівливість та недовіра. Це нерідко стає причиною конфліктів та непорозумінь з близькими та колегами. У таких умовах виникають проблеми на роботі, у школі чи у виші.

Когнітивні реакції

Життя в умовах війни впливає і на мозкову діяльність. Зокрема, за даними дослідження JAMA Network Open, люди під дією постійного стресу частіше відчувають зниження когнітивних функцій, зокрема:

  • погіршується пам'ять;

  • знижується концентрація уваги;

  • важче виконувати розумову роботу та вивчати щось нове;

  • складніше аналізувати ситуацію та ухвалювати рішення.

У мене зменшилась здатність виконувати розумову роботу, концентрації немає, постійна якась забудькуватість. Також маю поганий сон,
– підтвердив слова лікарів киянин під час опитування.

Науковці дійшли висновку, що такий вплив стресу проявляється не лише у поточній ситуації, а може мати негативні наслідки у довгостроковій перспективі.

Як стрес позначається на самопочутті українців: дивіться відео

Як подолати стрес

Важливо пам'ятати, що всі емоції та психологічні реакції на стрес є абсолютно нормальними. Та варто допомагати організму долати неприємні наслідки й покращувати своє самопочуття. Зокрема, спеціалісти пропонують приймати теплу ванну, робити дихальні вправи, за можливості виділяти більше часу на прогулянки на свіжому повітрі.

І кожен українець вже підбирає свій метод боротьби зі стресом. За даними опитування компанія Gradus Research, 39% опитаних сидять в інтернеті, 31% спілкуються з родиною чи друзями. Ще 29% дивляться телебачення, кіно чи серіали, 15% поринають у читанні книг. 20% людей розповіли, що заглиблюються у роботу, ще 14% їдять солодке. І лише 10% українців займаються спортом.

Допомагайте організму долати неприємні наслідки стресу / Фото Shutterstock

Отже, людина під впливом стресу може і не помічати якихось змін у стані свого здоров'я, особливо при наявності хронічних захворювань. Проте вони неодмінно відбуваються. Тож турбота про себе нині має стати невід'ємним ритуалом вашого повсякденного життя.