Вченими були зроблені численні розрахунки, після чого з’ясовано, що людина вагою 70 кг має запаси жиру, які можуть забезпечувати енергетичні потреби організму протягом 40 днів повного голодування.
Читайте також: Здорова вага: Супрун назвала ідеальні пропорції тіла
Навіщо нам потрібна жирова тканина в організмі?
Жирова тканина є основним джерелом енергії й грає важливу роль в регуляції енергетичної сталості організму. Вона ж повноцінний і дуже активний гормональний орган, який секретує велику кількість власних гормонів — адіпокіни.
Адіпокіни мають різні біологічні ефекти. Регуляція обміну жирів і підтримання сталості рівня глюкози — очевидні механізми. Вони регулюють процеси запалення, згортання, впливають на імунітет, утворення кісткової тканини, пухлинний ріст.
Саме з цими ефектами пов’язані всі ризики захворювань, які асоціюються з масою тіла. У жінок жирова тканина бере участь в регуляції роботи репродуктивної системи за допомогою гормону жирової тканини лептину.
При різкому зниженні ваги першою "вимикається" саме регуляція менструального циклу — зникають місячні. У чоловіків жирова тканина підтримує баланс естрогени-тестостерон, впливає на якість сперми, лібідо.
Надлишок жирової тканини — абсолютний маркер, який свідчить про проблеми зі здоров’ям. У такому випадку весь організм змушений гормонально та обмінно перебудуватися для того, щоб відповідати її наявності.
Жирова тканина також впливає на наш настрій і регулює наші поведінкові реакції.
Депонуюча функція жирової тканини характеризується високою концентрацією стероїдних гормонів, в порівнянні з показниками сироватки крові, особливо андрогенних фракцій.
Крім того, жирова тканина стимулює секрецію інсуліну та знижує синтез секс-гормонозв'язуючого глобуліну (СГЗГ), тим самим збільшуючи рівень андрогенів та естрогенів, що вільно циркулюють.
Підшкірна жирова клітковина утворює ізоляційний шар, який попереджує нераціональні втрати тепла. М’яка жирова тканина – ідеальна подушка для внутрішніх органів, що оберігає їх від струсів при різких рухах і падіннях.
В останні роки стало відомо, що молекули жирів і жироподібних речовин – це основний компонент клітинних мембран, на внутрішній і зовнішній поверхнях яких постійно проходять складні реакції обміну речовин. Саме цьому витрачати жир на енергетичні потреби в організмі дозволено лише "обраним" органам і лише в критичних ситуаціях, коли відчувається нестача вуглеводів.
В пріоритеті лише серцевий м’яз – міокард. 67 % використовуваного серцем кисню іде на окислення жирних кислот і не більше 20% – на окислення глюкози. Всім іншим органам таке право надається після тривалої та інтенсивної роботи, з тим, щоб уникнути небезпеки "енергетичної кризи".
Існує 2 типи жиру
- білий жир, його іноді називають жовтим жиром, із за каротину, який в ньому міститься, і надає йому цей характерний колір. Він має більше поширення по всьому організму;
- коричневий жир — більш рідкісний у людини, бере участь у процесі терморегуляції.
Закономірно, але жирові клітини у цих жирах неоднакові.
Ті клітини, які знаходяться близько черевних органів, множинні й мають маленький розмір у порівнянні з тими, які знаходяться в підшкірній жировій клітковині. У чоловіків, жирові клітини в області плечового пояса, більш об'ємні, ніж ті, які знаходяться в області сідниць. У жінок же, навпаки, адипоцити на сідницях більші.
Білий жир становить 15 - 20 % маси тіла у дорослого чоловіка і 20 - 25 % у дорослої жінки. Його головна роль полягає в захопленні, утворенні, зберіганні та вивільненні жиру таким чином, щоб забезпечити організм потрібними калоріями для його функціонування.
Підшкірний жир виконує ще дві інші функції: він утворює термічний і механічний ізолятор.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.