В проекті бюджету на 2019 рік збільшено видатки на медицину. У порівнянні з минулим роком це плюс 9,5 мільярди. Тобто на медичну реформу закладено 92,3 мільярди грн. Однак як показала практика попередніх років, наявність грошей не означає наявності потрібних ліків і в потрібний час.

Читайте також: Жага влади та грошей: як скандальні ректори "б'ються" за місце у медвишах

Проблеми, які напряму є показником зловживання владою, невиконанням посадових обов'язків, а, можливо, і корупційною складовою, є щонайменше дві. Наявність на ринку не сертифікованих і непотрібних препаратів ("фуфломіцинів"), також несвоєчасні закупівлі за рахунок коштів державного бюджету, які зараз проводяться за кордоном.

Щодо першого акценту, опубліковані факти з так званини "фуфломіцинами" довели, що лише за 2017 рік українці придбали в аптеках 810 мільйонів упаковок ліків на суму 54 мільярди гривень. Із них 26 процентів, тобто 14 мільярдів гривень, пішли на ліки з недоведеною ефективністю.

Серед них, 4 проценти від аптечних покупок – ліки, яких взагалі немає в міжнародних протоколах надання медичної допомоги, майже 18 процентів – ліки без доведеної клінічної ефективності, понад 2 проценти – гомеопатичні препарати і більш ніж 6 процентів – ліки рослинного походження.

Читайте також: Українська медицина: топ-5 інновацій, що рятують життя

Виведені за кордон державні закупівлі під виглядом боротьби з корупцією, не подолали корупційну складову і призвели до того, що медичні заклади, а відповідно, пацієнти опинились без ліків.

Знов нагадаю опилюднену статистику. Станом на початок квітня 2017 р. Дитячий фонд ООН в Україні (ЮНІСЕФ) поставив 22 проценти від загального обсягу закупівель за 2016 рік. Програма розвитку ООН (ПРООН) – 18 процентів. Британмьке закупівельне агентство Crown Agents не здійснило жодної поставки.

Якщо перевести відсотки в гроші, цифри наступні. Міжнародним організаціям для придбання ліків та медичних виробів з Держбюджету на 2016 рік було виділено 3,9 мільярди грн.

Зокрема: фонду ЮНІСЕФ – 843,3 мільйони грн, агентству Crown Agents – 1,1 мільярди грн, ПРООН – 2 мільярди грн.

Якщо говорити про медичну реформу – результатом ми, усі україні, хотіли б бачити якісну медицину і своєчасне надання медичної допомоги. Натомість – отримали скорочення лікарень, звільнення медичного персоналу, відсутність ліків. І причини не в самій реформі, а в корупційній складовій, яка закладена в розподіл бюджетних коштів на придбання ліків та медичного обладнання.

Висновок напрошується сам – жодна реформа не матиме успіху, поки в країні посилюється корупція. Успіх реформи – це не лише прийняття законів. Це в першу чергу відповідальні виконавці і професійна кадрова політика.

Усі механізми контролю за державними закупівлями треба повертати в Україну. Медичні організації та спільноти пацієнтів самі здатні контролювати потребу в ліках. І для них це не примха, а часом нагальна потреба для підтримки власного здоров'я.

Читайте також: Нова українська медицина – зараз чи у 2022?