Зв'язок коронавірусу з гепатитом нового типу
В першому матеріалі йдеться, що встановлений збільшений ризик дисфункції печінки у дітей, які перенесли COVID. Але більшість дітей із таким гострим гепатитом, який зазвичай рідко зустрічається у цій віковій групі, не повідомляють про перенесену інфекцію SARS-CoV-2. Натомість було виявлено, що більшість діток інфіковані аденовірусом 41F, який, як відомо, не вражає печінку.
Читайте також: Навіть через два роки після госпіталізації з COVID-19 залишаються симптоми хвороби
Цілком можливо, що у хворих дітей, багато з яких занадто малі для вакцинації, могли бути легкі або безсимптомні випадки COVID-19, які залишилися непоміченими, припускає група авторів, робота яких опублікована в The Lancet Gastroenterology & Hepatology.
Якби це було правдою, припускають вони, то вірусні частинки в шлунково-кишковому тракті, що залишилися, у цих дітей могли б викликати надмірну реакцію імунної системи на аденовірус-41F з виробленням великої кількості запальних білків, які, у свою чергу, вдарили по печінці.
Автори пропонують обстежити дітей із гострим гепатитом на наявність слідів SARS-CoV-2 у калі та на наявність інших ознак пошкодження печінки, оскільки S-білок коронавірусу є "суперантигеном", який надмірно стимулює імунну систему.
Що відомо про гепатит нового типу
Щонайменше 12 дітей у світі померли від загадкового гепатиту. У США та Індонезії зареєстровано по п'ять смертей, по одній – в Ірландії та Палестині. Тяжкий гепатит невідомого походження вже виявили у 21 країні.
За даними європейського центру профілактики та контролю захворювань, станом на 13 травня у всьому світі зареєстровано 450 випадків захворювання печінки невідомого походження. Хворобу виявляють серед дітей, переважно молодше 10 років. Щонайменше 26 вже знадобилася пересадка печінки.
Досі більшість випадків захворювання виявили у Великій Британії та США, але відсутність епіднагляду в деяких країнах може приховувати справжні масштаби спалаху.