Вчені вивчали вакцини Pfizer і Moderna

Дослідники стверджують, що технологія мРНК, за принципом якої діють вакцини Pfizer і Moderna, формує в організмі багаторівневий захист від коронавірусу.

До теми Коли щепитимуть українців, які записалися на вакцинацію через додаток "Дія"

Тож, люди, які отримали щеплення цими препаратами мають усі шанси на успішне протистояння новим штамам коронавірусу. У дослідженні є детальне пояснення того, як працює цей багаторівневий захисний механізм.

Тільки час покаже, чи так це насправді, але це може виявитися дуже гучною і доброю новиною,
– зазначив Джоел Бленксон, професор медицини з медичної школи Джонса Гопкінса в Балтиморі.

Механізм дії мРНК-вакцин

Вчені проаналізували зразки крові пацієнтів, які отримали щеплення вакцинами Pfizer або Moderna.

мРНК-вакцини роблять одразу дві речі:

  • Передусім вони стимулюють імунну систему виробляти антитіла, які не дають коронавірусу заражати клітини організму.
  • Водночас мРНК-вакцини змушують імунну систему виробляти так звані допоміжні Т-клітини, які називаються лімфоцити CD4+ T.

Дослідники вважають, що Т-клітини зможуть тримати "на прицілі" будь-який різновид коронавірусу, навіть якщо ефективність антитіл, які організм виробив для боротьби з попередньою ітерацією вірусу, впаде.

То як бути з мутаціями?

Простіше кажучи, поява нового штаму коронавірусу може призвести до того, що антитіла більше не будуть ефективні. Але тут спрацює наступний рівень захисту, який дають мРНК-вакцини — Т-клітини знищать клітини організму, заражені новим штамом коронавірусу.

За словами Бленксона, антитіла і Т-клітини розпізнають різні фрагменти спайк-білка коронавірусу. І не так уже й важливо, на який фрагмент реагують антитіла, тому що Т-клітини все одно розпізнають вірус.

Що це означає?

Навіть якщо нові штами коронавірусу зможуть вислизнути від антитіл і почнуть заражати клітини організму, Т-клітини, які виробляються після мРНК-вакцини, зможуть знищити заражені клітини до того, як вірус розмножиться настільки, щоб викликати серйозну форму захворювання.

За словами Сьюзан Джадд, епідеміолога з університету штату Алабама, дослідження показує, що мРНК-вакцини можуть зупинити поширення різних штамів коронавірусу.

Деякі дослідники вважають, що аденовірусні вакцини також можуть виявитися ефективними, провокуючи виробництво Т-клітин імунною системою.