Страх – це нормальна частина життя, – переконує сімейний лікар Аліна Вольківська.
Читайте також: Психопат, соціопат чи параноїк: у чому різниця
З народження людина є безстрашною, вона не боїться вогню, падінь, колючих рослих. Тому разом з життєвим досвідом накопичується і страх.
Саме почуття страху допомагає піти від небезпечних ситуацій або навіть попередити їх. І цей нормальний, здоровий страх не є надмірним. Таким страхом можна керувати за допомогою розуму та логіки.
Страх — це явище завжди надбане, "вивчене". Причому "навчитися" боятися можна практично будь-якого об'єкта, без перебільшення всього, чого завгодно. Можна боятися, що мчить на великій швидкості автомобіль, що викидається вулканічна лава, що вийшла з берегів річка. А можна відчувати страх перед числом 13, чорною кішкою, яка перебігла дорогу чи жінку з порожніми відрами.
Причому, сила страху і його тривалість в кожній з цих ситуацій може бути різною.
Фобія — це гіпертрофований, перебільшений, надмірний страх.
Фобії ж відрізняються від нормального страху тим, що їх дуже складно (або взагалі неможливо) контролювати. Фобії, зазвичай, не виникають самостійно.
Основною причиною переростання звичайного страху у фобію є постійний циклічний вплив цієї емоції на людину або звичайні лякання іншими людьми.
Якщо ви чогось боїтеся і бачите це щодня (щогодини, щотижня) протягом довгого періоду часу, то цей страх може перерости у фобію.
- тремтіння,
- виражена пітливість,
- збліднення
- почервоніння шкіри,
- відповідні мімічні та емоційні прояви.
Щоб відрізнити природний страх від фобії – потрібно оцінити силу і тривалість реакції на фобічний стимул.
У випадку зі звичайним страхом ви не будете витрачати багато часу на роздуми про його причини, він буде виникати тільки в ситуаціях реального зіткнення з певним об'єктом, а сам страх не буде занадто сильним і не буде перешкоджати реалізації ваших планів наприклад, поїздки в метро).
Страх, що досяг фобічного рівня, буде займати ваші думки набагато більш тривалий час, вин буде виникати і під час відсутності звичного стимулу та буде серйозною перешкодою у повсякденному житті.
Лікар зазначає, що побороти фобію самотужки надзвичайно важко. Тому краще відразу звернутися до психолога, психотерапевта та психіатра.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.