Урядова програма "Доступні ліки" дає можливість повністю або частково відшкодовувати вартість медикаментів. Отримати безкоштовні ліки можуть пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, астмою і цукровим діабетом. В МОЗ пояснили, що саме від цих хвороб найчастіше помирають українці.
Попри те, що у цивілзованому світі такі захворювання ефективно лікують амбулаторно, українцям же просто не вистачало грошей на ліки. Адже вони зовсім не дешеві. Відтак, держава взялася допомогти. На безкоштовні ліки з бюджету, в цьому році, виділили півмільярда гривень. Тобто насправді ці ліки зовсім не безкоштовні. Їх вартість уряд буде відшкодовувати аптекам, які братимуть участь у програмі.
Як отримати безкоштовні ліки?
1. Найперше зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.
2. Завітайте до аптеки з позначкою "Доступні ліки".
3. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.
Варто зазначити, що лікар повинен вказати в рецепті не назву препарату, а міжнародну назву діючої речовини. Рецепт діятиме 30 днів. Коли цей термін закінчується, потрібно йти до лікаря за новим рецептом. У майбутньому МОЗ планує збільшити термін дії рецептів до трьох місяців. Рецепти можуть виписувати як лікарі з державних установ, так і з приватних. Також не має значення, який саме лікар виписує рецепт – це може бути і терапевт, і кардіолог, і сімейний лікар.
Читайте також: Як привести в норму свій організм після зими
На сайті Міністерства охорони здоров'я та у поліклініках можна знайти списки з найменуванням ліків, які можна отримати в аптеках безкоштовно. Наразі в реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, 157 найменувань. Тут є препарати від різних торгових марок, які мають одну й ту ж діючу речовину. В аптеці пацієнт сам може вибрати фірму необхідних ліків. Якщо він обере препарат з найменшою вартістю, то отримає його безкоштовно. За дорожчі ліки йому доведеться заплатити різницю між ціною товару з найменшою вартістю і обраного ним.
Перелік аптек, що беруть участь у програмі, незабаром з'явиться на сайтах МОЗ та органів місцевої влади. Поки що найактивніше до програми долучаються аптеки в таких областях, як Чернівецька, Вінницька, Полтавська, Миколаївська, Івано-Франківська, Черкаська та Херсонська. У кожному з цих регіонів готові підписати договори з розпорядниками коштів понад 100 аптек.
Якщо потрібних ліків в аптеці немає, можна зачекати поки вони надійдуть або ж піти в іншу аптеку, яка бере участь у програмі. Ще один варіант – обрати іншу торгову марку і доплатити різницю.
Програма "Доступні ліки" також має на меті значно здешевити медпрепарати. Адже дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у сусідніх країнах. Хоча рівень зарплат українців є нижчим.
Також у більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки. Таку практику вирішили впровадити і в МОЗ. Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні препарати у п'яти сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії.
На основі середньої ціни за добову дозу лікарського засобу в цих державах, уряд і встановив граничну ціну на лікарський засіб в Україні, а також ціну, яку повністю відшкодовує держава. В МОЗ зазначили, оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже так само має бути і в Україні. Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню, відомство встановить максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.
Повний випуск програми "Корисні файли" дивіться тут.