Вчені з Нідерландів й Великої Британії виявили, які рухи тіла характерні для брехунів. Але під час аналізу важливо звертати увагу й на їхніх співрозмовників. Дослідження опубліковане у журналі Royal Society Open Science.

До теми Як досягнути емоційного добробуту: психологи розробили просту схему

Зазвичай дослідники під час експериментів концентруються на людині, яка обманює. Але ніколи не звертають увагу на її співрозмовника. Вчені з Університету імені Еразма Роттердамського (Нідерланди), Ланкастерського і Відкритого університетів (Великобританія) це помітили та вирішили заповнити цю прогалину.

Як проводилось дослідження

  • В експерименті взяли участь 98 чоловіків віком від 18 до 36 років. Одну стать обрали для того, аби уникнути впливу відмінностей на координацію рухів учасників.
  • Добровольців просили розв'язувати складні головоломки, а потім розповісти про неї іншим учасникам.
  • Перед проведенням експерименту вчені збрехали добровольцям про те, що головоломка буде легкою, хоч вона такою не була. Це мало сприяти тому, щоб згодом учасники збрехали своїм співрозмовникам.
  • Усіх учасників забезпечили датчиками, за допомогою яких вчені фіксували рухи їхнього тіла.
  • При цьому завдання розписали так, що студентам доводилося брехати все більш витончено і прикладати для цього більше зусиль.

Чим відрізнялись учасники, які обманювали

Вчені з'ясували, що ті учасники, які брехали, імітували рухи своїх співрозмовників. І чим складнішою була брехня, тим точніше "фантазери" копіювали поведінку тих, кого обманювали.

Дослідники вважають, це пов'язано з тим, що складний обман вимагає такої великої розумової роботи й тіло змушене імітувати рухи іншої людини, аби не генерувати їх самостійно.