Серед 14 учасників УАЕ, що відправилися в Антарктиду, є і 4 жінки, серед яких і медикиня Іванна Котурбаш, з якою нам вдалося поспілкуватися, зазначає 24 Канал.

Читайте також Понад 11 мільйонів українців обирають мережу аптек "Подорожник"

Відмітимо, що це вже третя ротація науковців, яка відбувається в умовах війни в Україні, та третя експедиція, що проходить під повною фармопікою мережі аптек "Подорожник". Саме ця мережа запустила проєкт "Перша полярна аптека", в межах якого кожного року безкоштовно передає полярникам річний запас медикаментів, також створила сервіс для контролю наявності та правильного зберігання ліків. Цього разу, разом із ліками, ритейлер передав на станцію вишитий рушник на щастя та прапор своєї мережі.

29-та Українська антарктична експедиція (УАЕ) на станції Академік Вернадський
29-та Українська антарктична експедиція (УАЕ) на станції "Академік Вернадський" / Фото "Подорожник"

Ми поспілкувалися з Іванною Котурбаш – лікаркою 29-ї експедиції та дізналися, як живеться новоприбулим в умовах вічної зими.

– Іванно, розкажіть, будь ласка, про Вашу подорож на станцію. Чи було складно, та чи довелося надавати медичну допомогу групі вже під час переїзду?

Наша дорога до станції була доволі легкою, особливо в порівнянні з поверненням 28-ї УАЕ. Нам допоміг попутний вітер та професійна команда криголама "Ноосфера". Вже в дорозі деяким з наших колег знадобилися ліки, якими, на щастя, була оснащена наша експедиція завдяки підтримці мережі аптек "Подорожник". Нічого страшного не відбувалося, просто залежно від вестибулярного апарату та схильності до захитування, декому з нас знадобилися таблетки, що містять у своєму складі дименгідринат.

– Що Ви відчували, потрапивши на станцію?

В перші дні на станції було відчуття, ніби потрапила у велику родину, де всі один одного знають, а тобі ще потрібно з усім цим познайомитися. Загалом враження позитивне, адже всі тобі допомагають, знайомлять з тонкощами роботи та, за необхідності, делікатно вказують на помилки.

– Розкажіть нам, що собою являє медичний кабінет в Антарктиці та чим він відрізняється від аналогів в Україні. Чи є на станції все необхідне обладнання для обстежень та як часто ним доводиться користуватися?

Як мінімум, полярний медкабінет відрізняється розміром. Все, що в Україні займало б до 10 кабінетів, тут вміщено у 2. У нас є стоматологічна установка, рентген апарат, УЗД-апарат, енцефалограф та практично все необхідне для повноцінного обстеження та лікування.

Окрім діагностики та лікування, в мої обов'язки входить спостереження за станом здоров'я зимівників. Тому щомісячно ми робимо аналіз крові, електрокардіограму, електроенцефалограму, вимірювання жирової маси, ритмограму, термометрію, вимірювання артеріального тиску, спірометрію та отоскопію. Багато з цих маніпуляцій стали можливими саме завдяки підтримці наших партнерів з мережі аптек "Подорожник". Також мені дуже допоміг мій попередник – лікар 28-ї експедиції Мартиненко Дмитро, який ввів мене в курс справ та допоміг розібратися, як все влаштовано на станції.

Медикиня 29-ї полярної експедиції Іванна Котурбаш та лікар 28-ї експедиції Дмитро Мартиненко
Медикиня 29-ї полярної експедиції Іванна Котурбаш та лікар 28-ї експедиції Дмитро Мартиненко / Фото "Подорожник"

– Як Вам працюється в нових кліматичних умовах? Чи вдалося Вам підготуватися до них ще в Україні?

Про погодні та кліматичні умови знали всі учасники експедиції, тому очікування повністю збіглися з реальністю.

– Як Вам живеться в тисячах кілометрів від дому? Тужите за Україною?

Звісно, але найперше, я хвилююся за Україну. Адже в моїй рідній країні далі продовжується війна, яка щодня забирає найдорожче – чиєсь життя.

Такими були враження лікарки 29-ї Української антарктичної експедиції. Дякуємо усім науковцям за продовження важливої місії з дослідження змін клімату навіть за таких важких умов в країні. Та від імені Національного антарктичного наукового центру та 29-ї УАЕ дякуємо мережі аптек "Подорожник" за неоціненний внесок у підтримку та збереження здоров'я наших відважних полярників.