Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров'я. Все це – у межах Всесвітнього тижня обізнаності про рак шийки матки, щоби якомога більше людей знали, як вони можуть зменшити свій ризик захворювання.
Увага Гігієнічна гіпотеза: чому шкідливо жити в стерильних умовах
Що треба знати про рак шийки матки
Найчастішою причиною раку шийки матки є зараженням вірусом папіломи людини (ВПЛ). Найчастіше недугу виявляють у жінок, старше 30 років.
Це поширений вірус, який передається від однієї людини іншій статевим шляхом. Принаймні половина сексуально активних людей матиме ВПЛ у певний момент свого життя. У деяких із них інфекція може виникати повторно. Пік захворюваності настає згодом після початку статевого життя.
Рак шийки матки супроводжується серйозними супутніми захворюваннями: так, у жінок, що живуть із ВІЛ, у 4 рази вища ймовірність розвитку раку шийки матки. А у жінок, інфікованих вірусом папіломи людини, удвічі вища ймовірність інфікування ВІЛ.
Кожна жінка має ризик розвитку раку шийки матки,
– зазначили в МОЗ.
Симптоми
Водночас варто пам'ятати, що розвиток раку на перших етапах проходить безсимптомно, – жінка не може сама його виявити. Однак можна спостерігати найпоширеніші ознаки:
- нетипова вагінальна кровотеча, зокрема після менопаузи, після статевого акту або між регулярними менструаціями;
- зміни вагінальних виділень;
- біль або дискомфорт під час статевого акту;
- незрозумілий біль у попереку або між тазостегновими кістками.
Щоб уникнути розвитку раку, варто дотримуватися таких правил:
- регулярно проходити скринінг (для цього використовувати ПАП-тест, кожна жінка хоча б раз на рік має відвідувати гінеколога). Інтервали між такими обстеженнями повинні бути не менше 5 років, рекомендовано робити його раз на 3 роки;
- робити щеплення від ВПЛ (вакцинація – доведений та ефективний метод профілактики раку шийки матки, вона на 90% зменшує ймовірність розвитку новоутворень, уколи треба робити дівчатам у віці 9 – 14 років, ще до початку статевого життя).