Що таке імунітет та як він формується

Імунітет – це система, яка складається з органів і клітин, які розкидані по всьому організму. Основними органами імунної системи є тимус і кістковий мозок.

Читайте також Як зміцнити імунітет: поради, щоб не захворіти

  • У тимусі утворюються важливі для імунної системи клітини – Т-лімфоцити.
  • В кістковому мозку – всі інші клітини, які мають функцію захисту від вірусів і бактерій – це лімфоцити, моноцити, нейтрофіли, еозинофіли та базофіли.

Крім того, у формуванні імунітету беруть участь лімфатична система, селезінка, мигдалики, аденоїди.

Головний принцип роботи імунної системи – це розпізнавання чужорідних організмів, сповіщення про небезпеку та їх знешкодження.

Також слід розуміти, що імунітет може бути вродженим та набутим.

При народженні людина отримує антитіла матері, який з часом втрачає при цьому паралельно набуває власні, адже зіштовхується з патогенами постійно.

Набутий імунітет утворюється під час того, як в організм потрапляють невідомі йому досі віруси та бактерії, які організм вчиться знешкоджувати самостійно. Далі імунітет запам’ятовує патоген і вже наступного разу, при контакті з ним, знає як побороти інфекцію.

Втім, той факт, що імунітет може бути набутим не означає, що на нього легко вплинути – “набути” означає, що отримати його можна лише після успішної боротьби з патогеном.

Що робити, якщо симптоми захворювання уже проявились

Спершу варто знати, як утворюється імунна відповідь організму.

Імунна відповідь – що це?

Імунна відповідь – це складна багатокомпонентна, кооперативна реакція імунної системи організму на антиген, тобто вірус, бактерію чи інші чужорідні компоненти. Головна мета імунної відповіді – знищити антиген і видалити його з організму.

Організм бореться з інфекціями двома основними шляхами:

  • Формує антитіла, або реакція гуморального імунітету. Антитіла – це спеціалізовані білки, які організм виробляє як імунну відповідь на певні віруси, бактерії чи чужорідні речовини.
  • Клітинний імунітет – ґрунтується на реакції клітин імунної системи. Т-клітини є одним з видів білих кров'яних тілець (лімфоцитів). Наш організм використовує клітинний імунітет для боротьби з вірусами.

Чи можна зміцнити імунну відповідь

Це хороша ідея, але втілити її в життя не так просто. Вище ми пояснили, що імунітет – це система з багатьма змінними.

Якщо організм уже сигналізує про зустріч з інфекцією, з’явились перші симптоми ГРВІ, грипу чи іншої інфекції, то передусім варто згадати, що зайва паніка лише порушить роботу імунітету. Дозвольте організму виробити імунну відповідь та знешкодити вірус, бактеріальну чи будь-яку іншу інфекцію.

Ось, що варто зробити у випадку появи перших симптомів інфекції:

  • Залишайтесь вдома, достатньо відпочивайте.
  • При підвищенні температури тіла 38,5 та вище можна вжити жарознижувальні препарати.
  • Харчуйтесь легко перетравлюваною їжею, багатою амінокислотами, вітамінами, мінералами та пийте достатню кількість рідини.

Стан "армії" захисників, тобто імунна відповідь, залежить від наявності в крові, таких корисних речовин, як вітаміни, мінерали, біофлавоноїди, поліфеноли – під час інфікування потреба в них підвищена. Найефективніший шлях отримати ці речовини – це вживати спеціальні продукти функціонального призначення, адже добре відомо, що сучасні продукти бідні вітамінами та антиоксидантами. Крім того, під час грипу та інших інфекцій із-за зниженого апетиту та інтоксикації складно з’їсти велику кількість різноманітних продуктів харчування.

Тож, на допомогу імунітету в раціон можна додати вітамінно-мінеральні комплекси, які й містять потрібний набір мікроелементів.

Наприклад, Релайв Баланс – комбінований амінокислотно-пептидний комплекс, поєднаний із рослинними біофлавоноїдами, поліфенолами та іншими біологічно активними речовинами і хелатними вітаміно-мінеральними комплексами. дія яких зумовлена синергічними ефектами компонентів, що входять до його складу.

А ось імуностимулятори не завжди є дієвими для покращення імунітету. Штучне збільшення кількості клітин в організмі – імунних чи інших – не завжди хороший результат. Набагато ефективніше турбуватись про загальний стан здоров’я і не створювати додаткових навантажень організму, аби імунітет завжди був готовий відбити атаки невідомих патогенів.

Як зберегти імунітет

Звичайно, турбота про здоров'я – комплексна задача, яка вимагає систематичної роботи, особливо коли захисні бар'єри організму знижені, не вистачає часу або можливості ретельно відстежувати свій раціон.

Тож, перша рекомендація – збалансоване харчування та й загалом варто дотримуватаись здорового способу життя: відмовитись від згубних звичок, бути фізично активним.

А ось щодо харчування слід пояснити детальніше. Раціон є важливим фактором, що визначає імунні реакції організму, а дефіцит окремих поживних речовин, навіть незначний, може стати причиною зниження імунної відповіді.

Окремо варто поговорити про важливість надходження корисних речовин, які історично ми завжди отримували з їжею, і які сьогодні часто в дефіциті через особливості сучасного раціону харчування.

Частина з них безпосередньо впливає зміну імунних реакцій і називаються імунокоригуючими мікронутрієнтами. До них відносяться вітаміни А, Е, С, D; цинк, селен і мідь; поліненасичені жирні кислоти омега-3 / омега-6, і інші рослинні компоненти їжі, які належать до різних класів речовин (антиоксиданти, адаптогени, біофлавоноїди).

З розвитком сучасної медичної науки доведено, що більшість цих незамінних мікрокомпонентів рослинного походження не можуть бути замінені ніякими "внутрішніми" механізмами. Їх відсутність в їжі однозначно призведе до порушення функції імунної системи.

Тому знову ж таки, дбайте, аби у вас була змога харчуватись збалансовано та повноцінно!

Крім цього, імунітету потрібні навантаження, як от м’язи тренуються від фізичних навантажень, імунітет тренується від контактів з мікроорганізмами.

Тому не варто створювати надто стерильні умови, чи берегтись від протягів, щоб ваш імунітет міг справитись з будь-якою нетиповою ситуацією.