Джерело: Science alert

Як відбувалося дослідження

У дослідженні Університету Вашингтона взяли участь 98 жителів трьох громад індіанського народу Тоба в Аргентині. Одна з громад постійно використовує електрику, інша – кілька годин на день, і третя взагалі не має штучного освітлення. Індіанців забезпечили портативними пристроями, які відстежували режим сну протягом двох місячних циклів. Один місячний цикл – це 29,5 днів.

Також на тему: Як швидко заснути: практичні поради

Одночасно вчені провели такий же експеримент за участю 464 студентів з Сіетла – сучасного і добре освітленого в будь-який час доби мегаполісу.

Місячне сяйво дуже яскраве для людського ока, і цілком розумно припустити, що при відсутності інших джерел освітлення він може відігравати значну роль в модуляції нічної активності людини. Тому науковці вирішили перевірити гіпотезу про те, що в спільнотах, які не мають доступу до електрики, в повний місяць у людей підвищується нічна активність.

Місяць впливає на сон усіх людей

В середньому учасники експерименту з індіанської громади лягали спати на 30 хвилин пізніше і спали на 50 хвилин менше вночі перед повним місяцем, коли місячне світло особливо яскраве. Вчені зіставили ці дані з результатами дослідження за участю молодих людей з Сіетла і з подивом виявили, що їхній режим сну змінювався практично так само. Більш того, напередодні повного місяця городяни лягали спати ще пізніше і тривалість їхнього сну була ще коротшою, ніж у жителів індіанської громади.

Як пояснюють вплив

На думку вчених, цей ефект з'явився ще в доіндустріальну епоху, коли люди намагалися використовувати період максимального яскравого місячного світла для своїх занять, і закріпився в ході еволюційної адаптації.

Наші відкриття переконливо свідчать про те, що людський сон досі синхронізований з фазами Місяця незалежно від етнічного та соціокультурного походження,
– зазначили автори дослідження.