Що робити, коли краще розпочинати терапію та які чинники стають провокаторами алергії, 24 Каналу розповіла к. м. н., лікар вищої категорії, офтальмохірург центру "Ексімер" Інна Русєва.

Також на тему Розлади харчової поведінки у жінок: чому виникають, чим небезпечні та як лікувати

З настанням теплої пори року, сонячної та вітряної погоди, чимало українців починають страждати на поліноз: алергічні риніти, кон'юнктивіти та навіть бронхіальну астму. Зазвичай схильність до цього генетично обумовлена.

Додаткові негативні фактори

Проте в нашій ситуації через війну додаються умови, які збільшують ймовірність захворювання – постійний стрес та забрудненість повітря небезпечними сполуками після прильотів.

Тривале нервове напруження, на жаль, збільшує вразливість імунної системи, що може призводити до аутоімунних захворювань, до яких і належить алергія.

А внаслідок вибухів на промислових виробництвах, фосфорних атак, пожежі лісів, горіння нафтопродуктів в атмосфері концентруються шкідливі для організму речовини: бензопірен, чадний та вуглекислий гази, оксиди азоту й сірки, фосфати, фенол тощо. Ці сполуки особливо небезпечні для алергіків, астматиків та людей із серцево-судинними захворюваннями.

Коли настає період сезонної алергії

Все починається із пробудження дерев, коли на них з’являються бруньки й утворюється пилок. Найбільші та найперші алергени у наших широтах – це вільха, ліщина, береза. Потім квітнуть верба, тополя, в'яз, клен, сосна, липа. А далі й плодові культури. Тож із березня, а якщо тепла зима, то і з кінця лютого, настає сезон алергії.

Загалом виділяють 3 періоди:

 • із середини лютого по квітень, коли відбувається реакція на пилок дерев;
 • з травня й упродовж літа – на квіти, трави, злакові;
 • серпень – жовтень – на бур’ян та цвіль грибів.

Треба зазначити, що з приходом весни збільшується концентрація пилу – як вдома, так і на вулиці, що також впливає на прояви алергії.

Найнесприятливіша погода – сонячні вітряні дні, адже разом із пилом на далекі відстані розноситься й пилок рослин. А якщо зважати, що дерева та чагарники, які запилюються вітром, то в період їхнього цвітіння у повітрі спостерігається велика концентрація алергенів.

Прояви сезонної алергії

Симптоми, які мають вас насторожити:

 • закладеність носа та чхання, що не пов’язані із застудою чи вірусним захворюванням, тобто коли немає температури, болю у горлі, м'язової слабкості;
 • свербіння очей, відчуття піску, почервоніння, набряк повік, сльозотеча.

Інна Русєва

“Іноді через сльозотечу й дискомфорт зір може ставати розпливчастим, адже сезонна алергія впливає на стан очей. Зі зникненням неприємних симптомів чіткість зору повертається. Проте небезпечніше, що під час полінозу є ризик розвитку кон'юнктивіту або бактеріальних інфекцій. Винний у тому бруд на руках, що потрапляє в очі, коли ми їх чешемо чи торкаємося”

Як протистояти сезонній алергії

Найкращий варіант – діяти на упередження. Запрограмуйте у смартфоні щорічне нагадування про початок терапії проти сезонної алергії – за 2 – 3 тижні до цвітіння дерев. Є спеціальні портали, де відображається карта з прогнозом алергії по днях, а також застосунки, які повідомляють про тип і кількість пилку у вашому регіоні.

Чому приймати антигістамінні препарати рекомендують заздалегідь? Бо вони часто мають накопичувальну дію.

Рекомендації лікаря:

 • обов’язкова гігієна: часто миємо руки, не торкаємося повік;
 • промиваємо ніс ізотонічним сольовим розчином;
 • очищуємо очі штучною сльозою;
 • в разі ураження повік протираємо їх вранці й увечері спеціальними офтальмологічними серветками;
 • на період алергії утримуємося від мейкапу очей;
 • м'які контактні лінзи, що носять при міопії, далекозорості, астигматизмі, міняємо на окуляри чи одноденні лінзи. Це має визначати тільки офтальмолог;
 • застосовуємо гормональні спреї для горла й носа.

Інна Русєва

“Якщо до алергії доєдналося запалення в кон’юнктиві, рогівці чи передній камері ока, призначаються топічні стероїди. Тому за перших ознак дискомфорту очей краще одразу звернутися до окуліста”.

Тим, хто вперше потерпає від полінозу, лікарка рекомендує відвідати алерголога й здати алергопроби.

Нові правила життя

У сезон алергії для зменшення симптомів є сенс відкоригувати звичний спосіб життя:

 • ходити у масці, щоб пил і пилок не осідали на слизових оболонках;
 • носити сонцезахисні окуляри, які теж перешкоджають потраплянню алергенів через очі;
 • не виходити на вулицю у вітряні дні або коли повідомляють про підвищення забрудненості повітря;
 • завішувати відчинено вікно вологим простирадлом, яке затримує пил і пилок, чи користуватися кондиціонером;
 • провітрювати кімнату ввечері або після дощу, коли концентрація пилку мінімальна;
 • частіше робити вологе прибирання;
 • уникати побутових хімічних засобів із пульверизатором.

Та головне, не займатися самолікуванням, а отримати кваліфіковану консультацію у спеціаліста. Адже свербіж, почервоніння, дискомфорт очей та мутність зору можуть свідчити про інші офтальмологічні захворювання.