Під час менопаузи менструація припиняється через природні процеси старіння. Вона настає, коли яєчники перестають виробляти естроген – гормон, який допомагає контролювати жіночий цикл. Щоб стан можна було назвати менопаузою, у жінки впродовж 12 місяців має бути відсутня менструація.

Також на тему Що таке овуляторний синдром та чому він виникає

Клімакс не настає раптово, зазвичай все починається з періоду менопаузального переходу. Він може тривати від 2 до 8 років, перш ніж менструація зникне назавжди. Під час цього періоду часто порушується цикл, і жінка відчуває неприємні симптоми через зниження рівня естрогенів.

В якому віці починається менопауза

Переважно клімакс починається не раніше, ніж у 45 років. Ці цифри середні, а отже, досить умовні – іноді трапляється передчасна менопауза у 35 років та пізня – після 55.

Передчасний клімакс може початися без явної причини або ж через певні операції, ліки або стан здоров'я: хімієтерапію або променеву терапію при раку, операцію з видалення яєчників, аутоімунні та генетичні захворювання й навіть на тлі постійного стресу.

Симптоми менопаузи

Коли настає клімакс, перше, на що потрібно звернути увагу - це зміна перебігу менструацій. Регулярні цикли починають чергуватися з затримками, або зменшується кількість менструальних виділень.

У жінок можуть спостерігатися також інші симптоми клімаксу, зокрема:

  • "припливи" – раптове відчуття жару в ділянці грудей, шиї та обличчя. Під час "припливів" зазвичай посилюється потовиділення, частішає пульс. Це може тривати від кількох хвилин до пів години;
  • нічна пітливість;
  • сухість піхви та дискомфорт під час сексу;
  • проблеми зі сном;
  • поганий настрій, тривожність та занепокоєння;
  • зниження лібідо;
  • проблеми з пам'яттю та концентрацією уваги.

Це ті симптоми, які можна помітити самостійно. Але є зміни в організмі, які може визначити лише лікар. Наприклад, зниження щільності кісток – причина остеопорозу, який збільшує ризик переломів. Найчастіше страждають кістки стегна, зап'ястя та хребта. Також зростає ризик серцево-судинних захворювань, адже через зниження естрогену може підвищуватися рівень холестерину.

Менопауза
Не варто терпіти симптоми менопаузи / Фото Unsplash

Як покращити свій стан під час клімаксу

Симптоми, які виникають під час менопаузи – природні, їх не можна повністю позбутися. Однак є способи полегшити цей стан.

Щоб впоратися із симптомами самостійно, можна:

  • при "припливах" відчиняти вікна, вмикати вентилятор або кондиціонер, щоб охолодити квартиру; носити вільний легкий одяг із бавовни; пити прохолодні напої та використовувати вологий холодний рушник, який можна покласти на шию;
  • при безсонні краще лягати в один і той же час, відмовитися від денного сну та уникати напоїв з кофеїном у другій половині дня;
  • при сухості піхви – використовувати лубриканти або зволожувальні креми;
  • при перепадах настрою й тривожності - відпочивати та робити вправи для розслаблення, наприклад, займатися йогою. Радимо звернутись до психотерапевта, якщо цей стан настільки виражений, що починає переростати в депресію.

Коли варто звернутись до лікаря

Зміни в способі життя не завжди ефективні при менопаузі, тому варто проконсультуватися з лікарем щодо лікування. Для цього використовують менопаузальну гормональну терапію (МГТ), яка містить естроген і прогестерон. Компоненти МГТ допомагають усунути симптоми менопаузи: припливи, пітливість, вагінальну сухість, дратівливість тощо.

Системна терапія естрогеном захищає від втрати кісткової тканини, яка відбувається на початку менопаузи, та допомагає запобігти переломам стегна та хребта. Комбінована терапія естрогенами та прогестероном може також знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань та деяких видів раку, наприклад, раку товстої кишки. Тому потрібно забути про міф, що лікування гормонами – це завжди шкідливо.

У гормональної терапії, як і будь-яких інших лікарських засобів, навіть у вітамінів, є деякі протипокази, з ними Вас ознайомить гінеколог та прийме рішення про необхідність і доцільність її використання в кожному конкретному випадку.

Детальніше про менопаузу дізнавайтесь в інтерв'ю з Ольгою Сумською і Тетяною Татарчук: відео

І пам'ятайте: ви – не самотні, у всіх жінок після певного віку настає менопауза. Як і будь-який період життя, вона має своєї переваги та недоліки, тому не потрібно зациклюватись лише на останніх. Тоді зрілість відкриє для вас безліч привілеїв і можливостей.

UMB2252076