Імунна відповідь буває двох типів: вроджена й набута. Вроджений імунітет – це той, з яким ми народжуємося. Набутий виробляється після зустрічі зі збудниками.
Актуально Як тримати імунітет у тонусі цілий рік
Звідки береться вроджений імунітет
Вроджений імунітет (він же генетичний або природний) записаний у генах і захищає нас протягом усього життя. Але зауважте: відповідь вродженого імунітету є неспецифічною, тобто однаковою щодо всіх вірусів та бактерій.
Вроджений імунітет з нами від народження / Фото Pixabay
Природна імунна система передбачає фізичні бар'єри, а також хімічний та клітинний:
- Фізичні бар'єри (наприклад, шкіра та вії) захищають нашу екосистему від сторонніх речовин.
- Хімічний бар'єр – це речовини, які організм виділяє для знищення шкідливих агентів. Функцію хімічного захисту виконують сльози, слиз та шлункова кислота.
- Клітинні захисні механізми виявляють потенційно небезпечні патогени чи речовини, намагаючись нейтралізувати їх на клітинному рівні.
Отже, наше тіло – це справжня фортеця з двома колами захисту – зовнішнім і внутрішнім.
Для чого ж тоді набутий імунітет
Набутий, або адаптивний, імунітет – це захист, який формується в нас відносно певного патогену. Він виникає не відразу й не в усіх випадках.
Зіткнувшись із новим збудником хвороби, організм дає первинну імунну відповідь. При зустрічі з новим антигеном головні клітини імунної системи – лімфоцити – починають продукувати антитіла для його знищення чи нейтралізації.
Коли ми хворіємо, наш організм виробляє адаптивний імунітет / Фото Pixabay
У процесі первинної імунної відповіді утворюються В- та T-лімфоцити – клітини пам'яті, що живуть в організмі десятиліттями. Саме завдяки цим "довгожителям" ми й маємо змогу швидко побороти патоген під час наступної атаки.
Якщо вроджена імунна відповідь запускається відразу, то для адаптивної потрібен час. Та коли організм зустріне той самий патоген вдруге, то адаптивна імунна система зреагує швидше й стабільніше, ніж первинна.
Існує ще один вид набутого імунітету – пасивний. Він виникає тоді, коли організм отримує готові антитіла, що захищають від хвороби. Пасивний захист передається від матері до дитини через плаценту чи через грудне молоко або ж шляхом вакцинації.
Імунологічна пам'ять дає імунній системі змогу швидше й ефективніше реагувати на вже відомий йому патоген. І саме завдяки імунологічній пам'яті ми отримуємо захист, вакцинуючись від інфекційних захворювань.
Як посилити імунітет
На формування імунітету впливає безліч чинників. Значно більше шансів бути здоровими мають люди, що:
- ведуть правильний спосіб життя,
- підтримують тіло в гарній фізичній формі,
- уникають стресів.
Важливо також додатково насичувати організм корисними речовинами. Помічником у цьому стане натуральний комплекс з імуномодулюючим ефектом "Імунсил D3" виробництва української компанії "Нутрімед". Активуючи місцевий та системний імунітет, цей засіб допомагає нашій захисній системі пригнічувати розвиток вірусів та бактерій.
Особливо актуальний "Імунсил D3" у період сезонних інфекцій, адже зменшує ризик вірусних та респіраторних захворювань. Він також перешкоджає виникненню ускладнень і сприяє прискоренню одужання, компенсуючи брак цинку та вітаміну D3 в організмі й позитивно впливаючи на метаболізм.
Спосіб застосування:
- Дорослі приймають "Імунсил D3" по 1 капсулі на день у період сезонних вірусних інфекцій та/або дефіциту вітаміну D3 і цинку.
- Рекомендована тривалість курсу – 1 – 3 місяці.
- За потреби прийом препарату можна продовжити, проконсультувавшись із лікарем.