21 лютого президент України Володимир Зеленський звернувся до України через сутички під Новими Санжарами.

До теми: В ООН засудили насильство у Нових Санжарах

Звернення Зеленського до українців

Володимир Зеленський назвав ситуацію під Новими Санжарами черговим іспитом для українського суспільства. Адже періодично у кожній нації настають часи, коли потрібно його складати.

Дорогі українці, в історії кожної нації є часи, коли потрібно складати іспит та відповідати на життєво-важливі запитання... Ми натовп, чи згуртований народ, ми стадо, чи ми нація, ми мешканці, чи громадяни… Історія з коронавірусом та поверненням наших громадян це черговий іспит для нашого суспільства,
– заявив Зеленський.

Натомість президент привітав громадян, які повернулися на Батьківщину та побажав їм міцного здоров'я. Згодом він подякував і екіпажу літака, який здійснював евакуацію, журналістам, що супроводжували групу, працівникам Міністерств закордонних справ, охорони здоров' я та внутрішніх справ. А також всім іншим, хто щодня докладав зусиль задля повернення українців додому. Не пожалів слова подяки й для тієї частини суспільства, яка підтримала евакуйованих у складний період.

Також Зеленський зазначив, що українець повинен бути впевнений у тому, що держава не залишить його у складні часи, адже кожен українець – незамінний.

Кожен українець має чітко знати – моя держава мене не залишить. І неважливо хто я – полонений моряк, політичний в'язень, активіст, що потрапив у підвали на окупованих територіях, молода дівчинка з собачкою. Чи будь-яка звичайна людина, яка опинилась в епіцентрі нового вірусу. Я українець, а отже моя держава мене не залишить,
– підсумував президент.

До теми: Ситуація у Нових Санжарах: усе, що відомо

Чи понесуть відповідальність організатори сутичок в Нових Санжарах

Володимир Зеленський розуміє, що деякі місцеві мешканці занепокоїлись. Але він впевнений, що дехто навмисно сіяв паніку та підбурював до цього "дикунства".

Натомість він вважає, що вчора винуватці сутичок провалили іспит на людяність, єдність та критичне мислення. Зеленський зауважив, що більшість громадян, які повернулися, є 1995 й 1997 років народження, й серед них 8-річний хлопчик. Що повернені українці – не прокажені та не хворі чумою, а звичайні люди, які пройшли обстеження та сіли на літак.

Замовники і організатори понесуть відповідальність. Я радий, що не лише правоохоронці, а й суспільство почали розбиратись у вчорашній ситуації. Усі фото та телекамери зафіксували обличчя багатьох людей, які організували масовий безлад. Це відомі світу вірусологи у спортивних костюмах,
– сказав він.

Президент наголосив, що часи, коли можна заробляти політичні бали ціною громадського порядку і національної безпеки – скінчилися.

Вчора, за вашими настановами, не просто кидали каміння в автобуси з людьми, це було каміння у залишки вашої гідності, вашої порядності та честі,
– заявив Володимир Зеленський.

Зеленський згадав і лікарів, що порушили клятву Гіппократа. Його вразило, як персонал медичного закладу співі гімн України після того, як дізнався, що евакуйованих не везуть до них.

До теми: Протестувальники закидали камінням автобус, що віз евакуйованих з Китаю

Коли евакуйованим зроблять тест на коронавірус

За словами Володимира Зеленського, умови в санаторії "Нові Санжари" відповідають нормам та практиці інших країн, що здійснювали евакуацію.

Президент зазначив, що усі евакуйовані та персонал забезпечені засобами індивідуального захисту та знаходяться під цілодобовим наглядом лікарів. Нині ніхто не має симптомів ГРВІ й підвищеної температури, але 21 лютого евакуйовані пройдуть контрольні тести на наявність ознак вірусу, результати яких повідомлять найближчим часом.

Ситуація стабільна і контрольована. А тому, дорогі українці, ми маємо з честю пройти цей тест на зрілість… Довіряти не гучним заголовкам і фейкам, а здоровому глузду. Найстрашніший вірус – це вірус ненависті. Його симптоми помітні відразу,
– підсумував Зеленський.

До теми: Коронавірус не такий небезпечний, як вважалось раніше

Звернення Володимира Зеленського: відео

Коротко про сутички в Нових Санжарах

  • Коли жителі Нових Санжар дізналися, що евакуйованих з Уханя везуть саме в їхнє селище, то ще ввечері 19 лютого влаштували перші протести та блокування доріг.
  • Через погіршення ситуації на місце прибули поліція та Нацгвардія з бронетехнікою.
  • Люди перекривали дороги, палили шини та влаштовували сутички з правоохоронцями.
  • Ввечері силовики відтіснили людей від дороги, щоб зробити коридор для 7 автобусів з евакуйованими.
  • Місцеві кидали камінням в автобуси з вигуками: "Ганьба" й розбили кілька вікон та двері. Евакуйовані у відповідь показували серця, махали прапорцями або просто закривали обличчя.
  • Зрештою, всі автобуси заїхали до медцентру, а правоохоронці зачинили ворота зсередини.
  • Внаслідок сутичок постраждали 9 правоохоронців і 1 цивільний.
  • Під час сутичок у Нових Санжарах поліція затримала 24 людей та відкрила 5 кримінальних справ. 21 лютого 23 затриманих відпустили, а чоловіка, який кидав камінням в автобус, – залишили під вартою.
  • Миротворець заявив, що внесе організаторів акцій протесту в базу "Чистилища".

Актуально: "Моя хата скраю": чому українці, які виступають проти евакуації людей з Уханя, – неправі

коронавірус у цифрах кількість загиблих скільки одужали
Що відомо про коронавірус у цифрах / Інфографіка 24 каналу

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.